UOKiK: masz prawo sprawdzać ceny produktów w sklepie. Sprawdź te aplikacje!

UOKiK: masz prawo sprawdzać ceny produktów w sklepie. Sprawdź te aplikacje!

UOKiK: masz prawo sprawdzać ceny produktów w sklepie. Sprawdź te aplikacje!
22.02.2018 13:56

Pojawienie się mobilnych aplikacji do porównywania cen produktówmusiało zaboleć sprzedawców detalicznych. Może dla kilku złotychróżnicy w cenie nikt nie pójdzie do innego sklepu, ale gdy w gręwchodzą różnice rzędu kilkudziesięciu a nawet kilkuset złotych,klient całkiem chętnie zrobi zakupy tam gdzie taniej. Stąd teżcoraz częstsze przypadki aktywności sklepowej ochrony, próbującejzabronić klientom skanowania kodów kreskowych i fotografowania cenproduktów. Jeśli i wam czegoś takiego zakazano, to wiedzcie, żeprawo jest po waszej stronie. W sprawie tej wypowiedział się prezesUOKiK-u, a jego opinia jest jednoznaczna.

Jak poinformował Marek Niechciał, prezes Urzędu OchronyKonkurencji i Konsumenta, wszelkie próby zakazywania klientomsprawdzania cen i właściwości produktów są niedozwolone. *Jednymz podstawowych praw konsumenta jest możliwość swobodnego wyboruoferty, która mu najbardziej odpowiada pod względem ceny czywłaściwości produktu. Musi mieć więc możliwość porównania,co może zrobić na różne sposoby, także poprzez aplikacje czyzdjęcia *– wyjaśnił MarekNiechciał.

Niespełna miesiąc temu UOKiKotrzymał zgłoszenia o takich incydentach. Wystąpił wówczas doPolskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, branżowego zrzeszenia, wktórym znajdziemy największych graczy, w tym Biedronkę, Żabkę,Tesco, Carrefoura czy Castoramę. Przypomniał, że zakazyfotografowania czy skanowania utrudniają konsumentom porównaniecen, co może być nieuczciwą praktyką rynkową naruszającązbiorowe interesy konsumentów, a za coś takiego Prezes UOKiK-u jestwładny nałożyć karę pieniężną w wysokości 10% całego obrotufirmy z poprzedniego roku. Ten sam list został wysłany też do 11niezrzeszonych przedsiębiorców, w tym właścicieli sklepów Piotri Paweł, Rossmann czy Lewiatan.

Poinformowani przedsiębiorcymają wyjaśnić obecnie UOKiK-owi, jak wygląda u nich kwestiawewnętrznych regulacji w zakresie dopuszczalności skanowania ifotografowania przez klientów, czy dochodzi do prób powstrzymaniaklientów przed takimi działaniami, a jeśli tak, to co zamierzajązrobić w świetle przedstawionych zastrzeżeń.

Jak sprawdzać ceny (i nie tylko ceny) produktów?

Na rynku jest już sporoaplikacji pozwalających szybko porównać ceny. To rozwiązaniapochodzące zarówno od porównywarek, jak i niezależnych podmiotów,oferujących nierzadko dodatkowe, przydatne każdemu kupującemufunkcje. Naszym zdaniem warto zwrócić uwagę na następująceaplikacje mobilne:

Udanego skanowania i jaknajniższych cen – no chyba, że macie taką fantazję, by płacićwięcej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)