reklama

Neelie Kroes pogania budowę sieci 4G w Unii Europejskiej

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Komisarz do spraw Agendy Cyfrowej przy Komisji Europejskiej, Neelie Kroes, na dzisiejszej konferencji w Brukseli delikatnie pogoniła kraje członkowskie. Kroes zależy na tym, aby w całej Unii poparcie znalazł plan inwestycji pieniędzy unijnych w poszerzanie zasięgu i poprawy jakości sieci 4G na terenie Starego Kontynentu. Tam, gdzie dostawcy nie zapewniają odpowiedniej łączności, obywatele po prostu nie mogą cieszyć się 4G w swoich najnowszych gadżetach. [...] Bez szybszego wdrażania 4G producenci takich urządzeń nie będą brali pod uwagę Europy przy planowaniu sprzedaży swoich najnowszych smartfonów — zaznaczyła komisarz.

Neelie Kroes pokazała się już jako zwolenniczka budowania sieci szerokopasmowych, teraz przyszła pora na rozruszanie Internetu mobilnego. Pani komisarz chce zresztą nie tylko pokrycia jak największego terenu łącznością 4G, ale także dobrania częstotliwości takich samych, jak używane w Stanach Zjednoczonych. Po co? Cóż… Kroes nie chce, aby Europejczyków spotkała ponownie taka nieprzyjemna niespodzianka, jak przy kupnie Nowego iPada — tablet niby obsługuje 4G, ale tylko na amerykańskich częstotliwościach. Jeśli urządzenie ma działać w na „pół gwizdka”, klienci nie będą zadowoleni, a producenci mogą w końcu zdecydować się, żeby go w ogóle w Europie nie sprzedawać.

Plan proponowany przez Kroes zakłada przekazanie z budżetu Unii prawie 50 miliardów euro na inwestycje związane z powiększaniem zasięgu 4G. Zainteresowane podmioty nie otrzymają jednak pieniędzy w prezencie — udane inwestycje mają się zwrócić, Unii ma zostać przekazana także część udziałów w inwestycjach. Nie wszystkie kraje są jednak zainteresowane takim rozwiązaniem.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama