Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Upgrade Windowsa 1.0 do Windowsa 8 Pro

W dzisiejszym wpisie na blogu opiszę proces aktualizacji systemu Windows od wersji 1.01 do 8 Pro.

Przygotowanie

Do przeprowadzeniu eksperymentu postanowiłem użyć VMware Workstation 9 w wersji 64 bitowej. Parametry startowe maszyny wirtualnej:
  • Procesor: 1 wątek z Intela i7 - 3770
  • RAM: 32MB
  • HDD (IDE): 60GB
Pierwszą rzeczą jaką należy wykonać by zainstalować Windowsa 1.01 jest instalacja DOSa w wersji co najmniej 2.0 (w wymaganiach zalecanych wersja 5.0). Ja w swoim eksperymencie zainstalowałem DOSa w wersji 6.22, czyli ostatnią sprzedawaną wersję dostępną bez jednoczesnej instalacji Windowsa.

Instalator sformatował dysk w systemie plików FAT16 który obsługiwał maksymalną wielkość dysku jako 2GB. Po szybkiej instalacji z 3 dyskietek, postanowiłem zainstalować dobrze znaną grę z DOSa – DOOM 2. Miałem ją jednak na obrazie wirtualnym płyty CD. Zainstalowałem więc sterownik do obsługi stacji CD/DVD. Gra uruchomiła się po szybkiej instalacji w folderze DOOM2 na dysku C: bezproblemowo. Po zabiciu 2 wrogów zapisałem grę pod nazwą „DOS”.

Windows 1.01

Wiele osób się teraz pewnie zapyta, czemu użyłem wersji 1.01 zamiast 1.0. Powód jest bardzo prosty - wersja 1.0 nigdy się nie pojawiła w sprzedaży, a podczas premiery 20 listopada 1985 roku, do kupienia był Windows 1.01 dostępny na 4 dyskietkach o pojemności 360KB.

Warto wspomnieć też, że Windows 1.01 był najdłużej wspieranym systemem z rodziny Windows od Microsoftu. Wparcie techniczne trwało 16 lat i zostało zakończone 31 grudnia, 2001 roku.

Instalacja przebiegła sprawnie. Minusem jest niedziałająca mysz. W tej wersji pominąłem testowanie programów.

Windows 2.03

Następną wersją systemu do jakiej zaktualizowałem Windowsa 1.01 była 2.03 wydana w listopadzie 1987 roku. Do wersji Windows 3.1, aktualizacja systemu polegała na nadpisaniu plików systemowych przez instalator nowszego systemu Windows.

Po szybkiej aktualizacji postanowiłem przetestować grę Reversi o której przypomnimy sobie w nowszym systemie Windows. W Windowsie 2.0 po raz pierwszy została udostępniona możliwość dostosowania systemu pod względem kolorystycznym. Zmieniłem tło pulpitu na zielone, kolor aktywnego okienka na czerwony i menu na żółty.

Windows 3.0 oraz Windows 3.1

Premiera Windowsa 3.0a odbyła się 22 maja 1990 roku. Do tej wersji zaktualizowałem Windowsa 2.03. By zaktualizować jednak do wersji 95, potrzeba było uruchomić instalator z wersji Windowsa 3.1x która miała premierę 6 kwietnia 1992 roku. Zarówno w 3.0a jak i 3.1 działał w pełni motyw kolorystyczny ustawiony w 2.03. Obie wersje były ostatnimi, które instalowałem z dyskietek.

Windows 3.0a jako ostatni system z rodziny Windows, mógł pracować w trybie rzeczywistym procesora i ostatnim, który był w pełni zgodny z programami dla starszych wersji.

Windows 3.1 został po raz pierwszy przetłumaczony na język polski. Przy aktualizacji jednak do nowszych wersji należało używać wersji językowej zgodnej z wersją z której aktualizujemy. Dlatego dalszą część aktualizacji będzie prowadzona na systemach anglojęzycznych.

Dodatkowo w 3.1 została dodana po raz pierwszy gra Minesweeper czyli po prostu Saper. Równocześnie nowością był wprowadzony rejestr systemu, który przechowywał ustawienia programów i systemu.

Windows 95 Upgrade

Microsoft Windows 95 (nazwa kodowa Windows 4.0 i Chicago) miał premierę 24 sierpnia 1995 roku. Był to pierwszy system Microsoftu który posiadał przycisk „Start”. System jest hybrydowy, czyli 16 i 32 bitowy.

By zaktualizować system z Windowsa 3.1x, trzeba posiadać specjalną wersję Windowsa 95 do aktualizacji. Była ona sprzedawana oddzielnie od Windowsa 95 i posiadała specjalny, 10 cyfrowy klucz aktywacyjny. Aktualizację po raz pierwszy rozpoczyna się z poziomu systemu który chcemy aktualizować.

Po około 6 minutach, ukończył się proces aktualizacji. Pierwszą rzeczą jaka rzuciła się w oczy był zachowany temat graficzny ustawiony w Windowsie 2.03. Jedynym elementem który nie zachował się, był kolor menu, który zmienił się na domyślny z żółtego.

Postanowiłem w tym momencie sprawdzić działanie gry DOOM 2. Po wczytaniu zapisu gry „DOS” obróciłem się raz i zapisałem grę jako „Windows95”. Gra działała bez zarzutu po czym jej skrót dodałem do menu start, do zakładki Games.

Windows 98 Upgrade

Windows 98 (nazwa robocza Memphis, numer wersji 4.1) miał premierę 25 czerwca 1998. Był to pierwszy system Microsoftu dla jakiego została udostępniona usługa Windows Update. Zawierał on głównie poprawki i ulepszenia w działaniu.

Aktualizacja trwała około 12 minut i do przeprowadzenia jej potrzebny był również dysk z wersją przeznaczoną do aktualizacji (podobnie jak przy 95). Po instalacji zmieniłem dostępną pamięć RAM z 32MB do 512MB. Temat graficzny był zachowany tak samo jak w wersji 95. W związku, iż zostało dodane narzędzie umożliwiające konwersję systemu plików z FAT16 na FAT32, postanowiłem dokonać konwersji. Dodatkowo zainstalowałem sterownik graficzny. Wszystko przebiegło bezproblemowo.

Windows ME Upgrade oraz gdzie zaginął Windows 2000

Windows Me (Millennium Edition, nazwa kodowa Millennium) – miał premierę 14 września 2000 roku. Nie był zbyt ciepło przyjęty, ponieważ nie oferował wiele więcej niż poprzednik i jego wydanie było uznawane za chwyt marketingowy.

Aktualizacja trwała około 18 minut i była to ostatnia aktualizacja wykonana ze specjalnej płyty ku temu przeznaczonej wydanej przez Microsoft. Upgrade przebiegł bez błędów. By zainstalować następną edycję systemu, czyli Windowsa XP musiałem zwiększyć powierzchnię dostępną na partycji. W Windowsie 98 zmieniłem system plików ale wielkość partycji pozostała ta sama – 2GB. Do powiększenia partycji użyłem płyty LiveCD z GParted. Partycję zwiększyłem do 49GB. Zmieniłem także dostępną ilość pamięci RAM z 512MB na 1GB. Przed aktualizacją do następnej wersji, zapisałem obecną kompozycję graficzną pod nazwą „Windows 2.03”, która wcześniej była bez nazwy.

Wypada też wyjaśnić dlaczego pominąłem system Windows 2000 z linii NT, który miał premierę 17 lutego 2000 roku. By zaktualizować Windowsa 98 do 2000 należało wcześniej zaktualizować 98 do 98SE. Uznałem to za czynność niepotrzebną i wybrałem drogę drugą i bardziej prawdopodobną od strony zwykłego użytkownika. Niemożliwa jest aktualizacja Windowsa 2000 do ME oraz odwrotnie.

Windows XP Professional SP3

Windows XP (nazwa kodowa Whistler) miał premierę 25 października 2001 roku. Jest to pierwszy system z linii NT użyty w eksperymencie. Posiadał nowy interface o nazwie Luna.

Aktualizacja trwała około 21 minut i została wykonana za pomocą zwykłego dysku instalacyjnego (jak wszystkie następne aktualizacje). Po instalacji wymagane było utworzenie konta które zostało scalone z kontem „Windows 3.1” (utworzyłem „Windows XP”) .
Domyślny temat graficzny został zmieniony ale po wejściu w opcje i wybraniu trybu classic można było zmienić na zachowany temat graficzny o nazwie „Windows 2.03”.

Następnie wykonałem konwersję systemu plików FAT32 na NTFS który była potrzebna do aktualizacji do Windowsa Visty.

Windows Vista Ultimate SP1

Windows Vista (nazwa kodowa Longhorn) miał premierę 8 listopada 2006 roku. Jedną z większych nowości był interface Aero.

Przed instalacją pojawiło się ostrzeżenie, że sterowniki od kontrolera SCSI-RAID, niektórych podstawowych sterowników (Base System Device) oraz program Windows Messenger 5.1 mogą nie działać na nowszym systemie. Aktualizacja trwała około 47 minut. Tematu graficznego o nazwie „Windows 2.03” w trybie Classic już nie było, a domyślnie był włączony Aero. By zaktualizować do Windowsa 7 potrzeba mieć zainstalowany co najmniej SP1.

Postanowiłem sprawdzić jeszcze jak działa gra DOOM 2. Wczytałem zapis o nazwie „Windows95”, zniszczyłem 2 wrogów i zapisałem grę pod nazwą „Windows Vista”. Po tym ustawiłem drugi wątek procesora dostępny dla VMware.

Windows 7 Ultimate SP1

Windows 7 (nazwa kodowa Windows NT 6.1) miał premierę 22 października 2009 roku.

Przed instalacją pojawiła się informacja, iż dodatki do systemu Windows Vista Ultimate (Windows Ultimate Extras) nie będą wspierane w nowszej wersji systemu. Aktualizacja trwała około 54 minuty. Od Windowsa 95, układ menu start zawierający skrót do gry DOOM 2 pozostał taki sam (Start > All programs > Accessories > Games). Jest to ostatni system Windows który posiadał klasyczne menu start.

Windows 8 Pro i końcowe testowanie

Windows 8 miał premierę 26 października 2012. To pierwszy system desktopowy Microsoftu posiadający nowy interface o nazwie ModernUI (nazwa kodowa Metro).

Instalacja trwała 56 minut. Po szybkiej konfiguracji przystąpiłem do testowania systemu.
Podczas pierwszego uruchomienia gry Reversi w którą ostatni raz grałem na Windowsie 2.03, zostałem zapytany o włączenie obsługi programów 16 bitowych która jest domyślnie wyłączona. Po włączeniu uruchomił się emulator o nazwie NTVDM.EXE. Gra działa bez zarzutu, podobnie jak następne aplikacje które uruchomiłem – Cardfile i Calendar. Bez problemu działa nawet program MS-DOS Executive. Nie ma tego na filmiku ale testowałem jeszcze aplikacje Windowsa 2.03 z dyskietek i działały.

Niestety gdy włączyłem grę DOOM 2, zostałem poinformowany, że emulator nie obsługuje programów pełnoekranowych (trochę ironia). Gdy pomijałem komunikaty emulator przestawał działać. Zainstalowałem więc DOSBoxa, który bez problemu poradził sobie z uruchomieniem gry i wcześniejszych zapisów.

Filmik

Podsumowanie

Eksperyment aktualizacji Windowsa 1.01 do 8 Pro przebiegł pomyślnie. Podczas aktualizacji systemów nie było żadnych błędów i trwała około 4 godziny. Temat graficzny z Windowsa 2.03 został zachowany aż do Windowsa XP. Układ menu start zawierający skrót do DOOM 2 pozostał zachowany od Windowsa 95 do 7. Rozczarował mnie wyłączony tryb pełnoekranowy dla aplikacji 16-bitowych w Windowsie 8. Za to wielkie wrażenie robią działające aplikacje po 26 latach od ich napisania z Windowsa 2.03.

 

windows sprzęt oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
xomo_pl   24 #1 02.06.2013 19:35

nie ma to jak 23 lata budować bazę oprogramowania by teraz rzucać to wszystko powoli i próbować zmuszać do przejścia na modern apps (MS jeszcze się nie odważył na cakowite wywalenie środowiska Win32-64 ale patrząc co ta firma wyprawia wcale mnie nie zdziwiłoby gdyby za kilka wydań Windows były tylko modern apps a tryb pulpitu dla nowych użytkowników komputera tym czym dla większości jest teraz wiersz poleceń/dos czyli prehistorią prawie...)

wpis bardzo fajny świetnie się czytało...

  #2 02.06.2013 19:36

Ciekawe czy np. Debian przeżyłby taki upgrade z pierwszej wersji aż do Wheezy... tak, specjalnie wspominam o Linuksie aby przeciwstawić sobie dwa różne systemy, a co!
Ubuntu na pewno nie dałoby rady, bo wysypuje się nawet na pojedynczej aktualizacji.

blind-oln   8 #3 02.06.2013 19:38

Jak nie przepadam za systemami z rodziny Windows (szczególnie tymi od Visty w górę), tak duży podziw budzi we mnie to jak można zaktualizować systemy Microsoftu praktycznie od DOSa do najnowszego Windowsa i zachować kompatybilność ze starym oprogramowaniem. Widziałem już kiedyś filmik z podobnego eksperymentu: http://www.youtube.com/watch?v=vPnehDhGa14

sgj   12 #4 02.06.2013 19:55

@ "Pierwszą rzeczą jaką należy wykonać by zainstalować Windowsa 1.01 jest instalacja DOSa w wersji co najmniej 2.0 (w wymaganiach zalecanych wersja 5.0). Ja w swoim eksperymencie zainstalowałem DOSa w wersji 6.22, czyli ostatnią wersję dostępną bez jednoczesnej instalacji Windowsa."

Czyli pójście na skróty żeby było łatwiej. DOS istniejący w czasach pierwszej wersji okienek obsługiwał tylko FAT12 z limitem 32MB na partycję.

Obin   10 #5 02.06.2013 19:58

@sgj
Zalecany MS-DOS 5.0 posiadał obsługę FAT16 i limit 2GB na partycję - tak samo jak 6.22. ;)

Autor edytował komentarz.
sgj   12 #6 02.06.2013 20:01

"Zalecany" MSDOS 5 tak jakby powstał 6 lat po Windows 1.x...

Autor edytował komentarz.
Obin   10 #7 02.06.2013 20:10

@sgj
Czyli sugerujesz, że Windows 1.x nie mógł być sprzedawany później, nawet w czasach MS-DOS 5?

Ostatnia wersja Windowsa 1.x zotała wydana w kwietniu 1987 roku. Rok później, w 1988 roku został wydany MS-DOS 4 który też już obsługiwał FAT16 i limit 2GB na partycję.

@Edit
Usunąłem fragment o wymaganiach zalecanych. Prawdopodobny błąd w polskiej Wikipedii.

Autor edytował komentarz.
sgj   12 #8 02.06.2013 20:15

@ Ostatnia wersja Windowsa 1.x zotała wydana w kwietniu 1987 roku. Rok później, w 1988 roku został wydany MS-DOS 4 który też już obsługiwał FAT16 i limit 2GB na partycję.

Windows 2.03 wyszedł w 1987, jeszcze przed nowym DOSem.

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #9 02.06.2013 20:18

Jak dla mnie mistrzostwo. Świetny wpis i nawet pokusiłem o obejrzenie całego, godzinnego filmiku.

mati75   7 #10 02.06.2013 20:33

@lukasamd
Przeżyje. Aż muszę spróbować.

GBM   22 #11 02.06.2013 20:39

hehe, zdrowy i sprytny wpis :)

Gratki ;)

  #12 02.06.2013 20:39

Nie "interface Aero" tylko "interfejs aero". Wstydzicie się własnego języka?

jabolmax   5 #13 02.06.2013 21:01

a mógłbyś sprawdzić, szybkość uruchamiania programów, start systemu itp. czystej instalacji win8 i tej twojej aktualizacji, jestem ciekaw jak aktualizacje wpływają na efektywność windowsa
A sam wpis świetny

CoroDaNem   8 #14 02.06.2013 21:06

Ja również nie ucieknę się do niepotrzebnego komentowania dużych korporacji oraz ich produktów tylko szczerze pogratuluję wpisu.

Naprawdę porządny wpis :D

synek03   9 #15 02.06.2013 21:27

Bardzo fajny wpis.

Pozdrawiam ;]

okokok   12 #16 02.06.2013 21:36

He he
Też kiedyś tak zrobiłem, ale skończyłem na XP

Mifczu   12 #17 02.06.2013 21:38

Bardzo ciekawy eksperyment, ale skąd ty wziąłeś licencje na tyle wersji systemów?

Severus   4 #18 02.06.2013 21:43

bardzo oryginalny wpis - szacun ;)
ps. chetnie zobacze analogiczne testy jakiegos distro linuxa ;)

Semtex   19 #19 02.06.2013 21:44

Wszystko pięknie :D Tylko dlaczego data z Win 7 jest późniejsza niż w Win 8 :P Robiłeś downgrade? :P

  #20 02.06.2013 21:45

według mnie windows Me miał najładniejsze logo :)

od niego zaczynałem :)

Obin   10 #21 02.06.2013 21:51

@semtex
Screeny do wpisu były robione po nagraniu filmiku i nie chronologicznie dzięki systemowi snapshotów.

Autor edytował komentarz.
djgrzenio   9 #22 02.06.2013 22:18

bardzo fajny wpis. gratulacje wytrwalosci i pomyslu:)

Norbitor   8 #23 02.06.2013 22:29

Ciekawy eksperyment, przyznam, że sam kiedyś chciałem zrobić coś podobnego. Pokazuje to, że można utrzymać wsteczną kompatybilność z aplikacjami przez 27 lat!
Jestem też bardzo ciekaw, jak to wygląda w Linuksie. Potrzeba tylko kilku rzeczy: dystrybucja (Debian tutaj pasowałby), coś czego kompatybilność była by sprawdzana i trochę czasu.

okokok   12 #24 02.06.2013 23:04

Ja bym chętnie zobaczył coś takiego z MacOS-em, ale to będzie raczej ciężkie biorąc pod uwagę liczne zmiany architektury.

lyncz   8 #25 02.06.2013 23:18

fajnie się czytało :) dzięki za opisanie eksperymentu :)

Kpc21   10 #26 02.06.2013 23:26

@lukasamd: Na pewno wykonanie tego zajęłoby dużo mniej czasu - wystarczyłoby zmodyfikować plik /etc/sources.list i wbić apt-get dist-upgrade.

aeroflyluby   16 #27 03.06.2013 00:41

O ile dobrze pamiętam widziałem dokładnie ten sam wpis jakiś rok temu na angielskiej stronie, nawet z doomem jako przykładem. Albo zerżnięte, albo aż taka inspiracja

Obin   10 #28 03.06.2013 01:08

@aeroflyluby
Poproszę o link. Jeśli chodzi o podobną tematykę to jest filmik na YouTube trwający 9 minut z DOOMem 2 do którego już został podany link przez użytkownika blind-oln.

Następnym razem jeśli chcesz kogoś oskarżać daj jakiś dowód. ;)

Autor edytował komentarz.
bachus   23 #29 03.06.2013 01:27

Można by powiedzieć "już to widziałem" ze dwa razy, ale nie łącznie z W8. Narobiłeś się, podziwiam :-)

piterk2006   10 #30 03.06.2013 06:37

Masz plusika za płytę daft punku w filmiku :3

oprych   14 #31 03.06.2013 08:40

Kurcze podziwiam samozaparcie do przeprowadzenia tego eksperymentu :)
Ale też duże zaskoczenie, że udało się to przeprowadzić od 1 do 8 :)

A takie pytanie z ciekawości, sprawdzałeś wielkość folderu Windows po takich aktualizacjach? Jestem ciekaw czy był on dużo większy niż w przypadku czystych instalacji?

klisza   8 #32 03.06.2013 08:45

Fajnie, ale widziałem identyczny "eksperyment" przy okazji premiery Windows 7 (zdaje się nawet autorstwa kogoś z MS, a prezentowany był na jakiejś konferencji). Do instalacji Visty nawet schemat kolorów mu się nie zmienił - ustawił specjalnie jakieś różowe obramowania okna itp.

==

http://www.youtube.com/watch?v=vPnehDhGa14

Autor edytował komentarz.
webnull   9 #33 03.06.2013 10:38

@mati75 | 02.06.2013 20:33
Pytanie tylko czy się da? Linux to system czysto internetowy, czy znajdziesz repozytoria dla Debiana 1, Debiana 2, etc? :D

Jak dla mnie to bezsensowny test i Linux wcale nie musi go wygrać bo nikt normalny nie ma powiedzmy Debiana 1 czy Ubuntu 5.04

Chillout   8 #34 03.06.2013 11:12

Windows nie zmienił się od kilkunastu lat, jeżeli można zrobić takie aktualizacje.
Dostajemy ten sam produkt w nowym opakowaniu.

Autor edytował komentarz.
Inventer89   6 #35 03.06.2013 11:33

Podziwiam za poruszony temat - bardzo ciekawy :)

Over   9 #36 03.06.2013 11:56

W końcu komuś się chciało napisać wpis na ten temat :)
Bo oglądanie filmików na YT nie jest takie satysfakcjonujące jak przeczytanie tego tutaj.

xenonisbad   5 #38 03.06.2013 12:46

@Chillout
Jakby nie dało się, to byś narzekał, że chcą Ci wcisnąć gówno, które zmusza Ciebie do instalowania wszystko na nowo. Akurat aktualizacje do najlepsze co M$ zrobił z okienkami. Nie wierzysz, że są różnice? Spróbuj korzystać z 1.0.1.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #39 03.06.2013 13:11

Jeden z najlepszych wpisów jakie czytałem. Kawał świetnej roboty ;)

Chillout   8 #40 03.06.2013 14:13

@xenonisbad
To było suche stwierdzenie.

boson   4 #41 03.06.2013 15:03

Windows 1.0 nigdy się nie pojawił dla szerokiego grona użytkowników. 1.0 został zaprezentowany na targach Comdex w 1983 roku.
http://www.youtube.com/watch?v=1VNS8TE4XhU

Wpis wyśmienity. Przyjemnie się go oglądało. W ciągu godziny można w przystępnej formie zapoznać się z całą ewolucją systemów Windows. :)

@Chillout
Bardzo dobrze, że się tak nie zmienia. Gdyby się zmieniał tak jak Ubuntu, to połowa aktualizacji kończyłaby się BSOD-em.

  #42 03.06.2013 16:25

>została udostępniona możliwość customizacji systemu pod względem kolorystycznym
patrzcie, jaki poliglota

  #43 03.06.2013 18:14

A co to jest custumizacja? Ani to po polsku ani po angielsku. Braki w słownictwie pana redaktora? Może czas zawód zmienić?

Obin   10 #44 03.06.2013 18:51

@Up
"Customizacja" to zwrot często używany w mowie potocznej. W związku z tym, iż może to kogoś razić w piśmie, poprawiłem słowo.

  #45 03.06.2013 19:13

"Ja w swoim eksperymencie zainstalowałem DOSa w wersji 6.22, czyli ostatnią wersję dostępną bez jednoczesnej instalacji Windowsa."
Istnieje wersja dos - 7.1 która może być zainstalowana samodzielnie. Sam mam go zainstalowanego.
Swoją drogą ciekawy test.

  #46 03.06.2013 20:03

Wspaniały wpis!

  #47 03.06.2013 20:03

Wspaniały wpis!

Axles   18 #48 04.06.2013 09:23

Gdybym nie widział nie uwierzyłbym, że to się da bez żadnych praktycznie trudności. Jestem pełen podziwu. Dzięki za wpis.

boson   4 #49 04.06.2013 13:27

@Axles
Czysty system to mniejsze prawdopodobieństwo wysypania się. A ja jestem ciekaw jak zmieniał się rozmiar folderu "Windows" na przestrzeni czasu :)

Semtex   19 #50 04.06.2013 13:43
  #51 04.06.2013 21:06

omg grats!

Qrzy   3 #52 05.06.2013 01:07

@Rico
O jakim redaktorze i zawodzie piszesz?
Autor wpisu jest pasjonatą i popełnił ten wpis hobbystycznie.

  #53 05.06.2013 13:13

Super ciekawy wpis!! Dzięki

boson   4 #54 05.06.2013 16:11

@semtex
Nie dziwię się. Jak dla mnie wpis miesiąca :)

Marvolus23   4 #57 07.06.2013 21:08

Super wpis. Jak zobaczyłem windowsa 95 to aż się łezka w oku zakręciła :D

boson   4 #58 08.06.2013 09:37

Z szacunku dla autora, że tym wpisem udało mu się zaistnieć w wielu rożnych Internetach, wpis ten zasługuje na specjalne wyróżnienie w czerwcu. Wiecie, co robić, szanowni moderatorzy blogów :)

  #59 14.06.2013 00:36

Hi, I'm from Chile and I wanted to ask if it is possible to update the windows 1.04 windows 2000 and from there to the copy of windows 8 pro with media center.
My OS are:
(my grandfather)
Physical copy of Windows 1.04
Windows 3.1 cd retail
Windows 95 upgrade cd
(my father)
Windows 98 OEM
Windows 2000 Pro original cd
Windows XP Professional original CD
(on ??my part)
Windows XP Home Edition (gift of school)
Windows Vista Home Basic
Windows 7 professional
windows 8 pro media center with digital copy.

Thanks XD

Obin   10 #60 15.06.2013 00:07

@Jason Toro
To upgrade from 95 to 98 you need a special edition of Windows 98 for upgrade. Next you should upgrade 98 to 98SE and to 2000. Good luck.

pisarzksiazkowicz   7 #61 23.06.2013 14:38

Masz może sesję? :D

  #62 07.08.2013 13:24

@ZłotyObin
No ciekawe :) uczyłeś sie nie złę i całkiem ciekawy film :D ten ms dos itp :) nagrywaj wiecej :)

mjetek   6 #63 07.10.2013 17:33

Świetny wpis!
Sam chciałbym przetestować wszystkie wersje. Skąd zdobyłeś starsze Windowsy?

rradek   10 #64 16.11.2013 13:42

A skąd Ty masz tyle tych Windowsów piracie?
Piracki wpis został nagrodzony przez DP, brawo

  #65 22.11.2013 19:04

patrzę na nowego win8 i wydaje się,że się cofamy,
brak wielookienkowej pracy, błędy funkcjonalne, brak pełnej peronalizacji,
w każdym starym win dało się szybko pracować, czy ten win8 jest tylko po to aby kupować coraz nowsze kompy, a firmy poboczne za kilkadziesiąt dolców dorabiały programy do naszego win8, które potem kupujemy, żeby było lepiej?

tomi001   5 #66 11.06.2014 11:35

A ja mam pytanie jak skonwertowałeś partycję z FAT32 do NTFS ?

  #67 12.03.2016 22:05