„Ona tańczy dla mnie” rozsławi polską kulturę ludową w Just Dance 2017

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Stosunek Polaków do własnej tradycji ludowej, szczególnie tej wiejskiej, można określić najprościej jako „to skomplikowane” – i widać to bardzo dobrze po reakcji internautów na zapowiedź nowej gry tanecznej z serii Just Dance. Pojawi się w niej po raz pierwszy polska piosenka, i to nie bylejaka. Ludzie z całego świata będą mogli zatańczyć do hitu „Ona tańczy dla mnie” zespołu Weekend, jednej z najpopularniejszych piosenek na świecie w serwisie YouTube.

Nie wierzycie? To stało się już w kwietniu tego roku. Hit z pogranicza disco-polo i dance trafił na 17. miejsce listy stu najpopularniejszych nagrań na świecie, pokonując nawet Justina Biebera – i to bez żadnej przecież poważnej promocji, jak bowiem wiadomo, muzyka disco polo jest źle widziana na muzycznych salonach.

Zapewne właśnie z tego powodu firma Ubisoft, wydawca Just Dance 2017, zdecydowała się na włączenie „Ona tańczy dla mnie” do zestawu ponad 200 piosenek, wśród których znajdziemy też świetne „Bonbon” Ery Istrefi, czy „Dragostea Din Tei” zespołu O-Zone. Ale z tego co widać, polska piosenka będzie dostępna tylko w wersji Just Dance Unlimited, droższej, ale oferującej streamingowy dostęp do piosenek z poprzednich wydań.

Powinniśmy się cieszyć z sukcesu polskiego zespołu – ale nie bylibyśmy chyba wówczas Polakami. W Internecie sporo komentarzy oburzonych internautów, którym nie tylko nie podoba się fakt, że oto będzie nas reprezentowała utwór disco polo (choć należałoby się zapytać – a jaki inny, czyżby miała to być poezja śpiewana?), ale też wygląd tańczących na ekranie postaci. Ich stroje stylizowane są na polskie stroje ludowe, co mogłoby sprawić, że mieszkańcy innych krajów pomyślą o tym, że disco polo to kanon polskiej kultury. Zobaczcie zresztą sami:

Czy wieś i ludyczna, wiejska kultura to rzeczywiście powód do wstydu, a disco polo jest czymś, co należałoby ukryć przed światem, by nikt nie wiedział, że mamy kury, krowy i remizy? Czekamy na Wasze opinie.

© dobreprogramy