reklama

Opera 17 w kanale deweloperskim: wróciły zakładki i obsługa skórek

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

W kanale deweloperskim Opery pojawiła się kolejna wersja tej przeglądarki, oznaczona numerem 17. Tak jak można się było spodziewać, większość wprowadzonych zmian nastawiona jest na przywrócenie tego, czego najbardziej brak użytkownikom starej Opery – elastyczności interfejsu użytkownika, który po transformacji tej przeglądarki w nowy, bazujący na Chromium produkt, stał się sztywny niczym w Chrome.

Kompilacja nr 17.0.1232.0 przynosi wreszcie obsługę zakładek... choć wciąż zapewne nie w takiej formie, jakiej oczekiwaliby użytkownicy. Wprowadzone do przeglądarki Bookmarks API pozwoliło zaimplementować nowy pasek narzędziowy o nazwie Quick Access Bar, czyli zwykły pasek zakładek, do którego można dodawać skróty do aktualnie wyświetlanej strony internetowej. Po ich dodaniu jedyne co możemy zrobić, to ustawiać ich kolejność techniką przeciągnij-i-upuść, nie bardzo wiadomo, jak zakładki kasować, nie ma możliwości organizowania ich w foldery.

Przy pasku zakładek wiele więc zostało do zrobienia (notabene nie jest on nawet jeszcze domyślnie włączony, trzeba go aktywować zmieniając jedno z ustawień w panelu opera:flags – kategoria User Interface), jednak w wersji finalnej Opery 17 powinniśmy wreszcie zobaczyć to, o co tak głośno użytkownicy wołali. Bookmarks API daje bowiem dostęp do backendu zakładek tak rozszerzeniom, jak i opcjom konfiguracyjnym przeglądarki. Można się o tym przekonać, instalując chromowe rozszerzenie Bookmarks menu (wcześniej należy zainstalować rozszerzenie Chrome Extensions, umożliwiające instalowanie w Operze rozszerzeń dla google'owej przeglądarki).

Drugą z ukrytych w opera:flags nowości w interfejsie użytkownika jest możliwość przenoszenia kart pomiędzy otwartymi oknami przeglądarki, tak jak to było możliwe od lat we wszystkich innych browserach. Należy w tym celu włączyć flagę Allow moving tabs between windows. Pojawiła się wreszcie też możliwość przytwierdzania kart (choć nie działa to jeszcze zbyt płynnie), oraz menedżer wyszukiwarek, dzięki któremu możemy zarządzać obsługiwanymi wyszukiwarkami. Przełącza się między nimi wpisując w polu adresowym przed frazą wyszukiwania literowy skrót (np. „b” dla Binga czy „y” dla Yahoo!).

Deweloperska wersja siedemnasta Opery przynosi też wreszcie obsługę skórek (konieczne jest włączenie Theme installation w opera:settings), oraz udostępnia aplikacjom webowym kamerę i mikrofon przez funkcję getUserMedia(). Użytkownicy Windows 8 otrzymali zaś wsparcie dla HiDPI, dzięki czemu rozmiar okna i layout przeglądarki będą dopasowywały się do systemowych ustawień DPI.

Najnowszą Operę 17 pobrać możecie tutaj. Pełna lista wprowadzonych poprawek dostępna jest w dzienniku zmian. O wersji dla Linuksa wciąż nic nie wiadomo.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić