Opera i wykrywanie złośliwego oprogramowania

Strona główna Aktualności

O autorze

Opera Software, norweski producent oprogramowania, nawiązał współpracę z firmą Haute Secure, specjalizującą się w kwestii bezpieczeństwa komputerowego. Jej efektem będzie zaimplementowanie w nowej wersji przeglądarki Opera mechanizmu, który będzie wykrywał i blokował wszelakiego rodzaju złośliwe oprogramowanie na stronach internetowych.

Rozwiązanie, nad którym pracują specjaliści z Haute Secure monitorowało będzie odwiedzane przez użytkownika strony internetowe i w momencie wykrycia potencjalnego zagrożenia alarmowało go o zidentyfikowanym niebezpieczeństwie - mowa tutaj o wirusach i koniach trojańskich. Mechanizm ten odróżnia od innych aplikacji tego typu fakt, iż w odróżnieniu od nich nie analizuje on witryn internetowych z poziomu domeny, a analizuje informacje o powiązaniach pomiędzy hiperłączami. Dzięki temu aplikacja nie będzie blokowała całych stron, na których czyha na użytkownika jakieś zagrożenie, a tylko wybrane podstrony na których ono się faktycznie znajduje.

Nowa wersja przeglądarki Opera, która oznaczona została symbolem 9.5 (o nazwie kodowej Kestrel) i w której zaimplementowany został wspomniany mechanizm do walki z złośliwym oprogramowaniem według informacji podawanych przez producenta niebawem ujrzy światło dzienne (na chwilę obecną znajduje się w fazie testów).

Warto także wspomnieć, iż użytkownicy przeglądarek internetowych Internet Explorer i Firefox mogą już od jakiegoś czasu pobrać darmową wtyczkę Haute Secure dla swojego oprogramowania.

© dobreprogramy