PIAPy w Poznaniu

Strona główna Aktualności

O autorze

Wczoraj odbyła się inauguracja budowanej właśnie w Poznaniu sieci PIAP. Nazwa ta jest skrótem od angielskiego terminu Public Internet Access Point (Publiczny Punkt Dostępu do Internetu).

Są to powszechnie dostępne placówki wyposażone między innymi w stanowiska komputerowe ze stałym łączem internetowym, zlokalizowane np. w domach kultury, bibliotekach, czy innych miejscach skupiających społeczności lokalne. Placówki te zapewniają mieszkańcom nieodpłatny dostęp do Internetu. Obsługa tych punktów pomaga również w stawianiu pierwszych kroków w sieci osobom, które nie mają wiedzy ani umiejętności korzystania z Internetu.

Komputery instalowane przez Urząd Miasta Poznania w PIAP to standardowy sprzęt klasy PC wyposażony w niekomercyjny system operacyjny Linux oraz zestaw podstawowych aplikacji biurowych i graficznych. System operacyjny został specjalnie przygotowany na potrzeby PIAPów, jako instalację bazową wykorzystano dystrybucję Fedora Core 3 dostępną na licencji GNU. Ta specjalnie przygotowana "dystrybucja" zawiera podstawowy zestaw aplikacji użytkowych umożliwiających otwieranie i pracę z plikami zamieszczanymi w Internecie, edytor tekstów AbiWord, arkusz kalkulacyjny Gnumeric, przeglądarkę plików pdf GPdf, program do obsługi plików graficznych (Gimp). Wykorzystywana przeglądarka internetowa to Firefox.

Docelowo w Poznaniu ma powstać takich punktów 35, w tym roku 20.

© dobreprogramy
s