Płatnik 2 już w sierpniu

Strona główna Aktualności

O autorze

W sierpniu br. ZUS planuje wprowadzić kolejną wersję programu Płatnik. Nowy program otrzyma inny numer, żeby płatnicy nie korzystali ze starych nieaktualnych wersji.

W wyniku nowelizacji ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, od 1 kwietnia 2003 r. obowiązek elektronicznego przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych spadł na płatników rozliczających się za więcej niż 5 osób. Tym samym nastąpiło obniżenie progu w stosunku do dotychczas obowiązujących przepisów, które mówiły o 20 osobach. W praktyce oznacza to, że więcej małych firm na własnej skórze sprawdzi dobrodziejstwa nowego programu Płatnik 2. Jednocześnie ograniczono zakres informacji, które należy wykazywać w formularzach przekazywanych do ZUS. Niektóre grupy płatników składek zostały zwolnione z obowiązku comiesięcznego przesyłania do organu rentowego druków rozliczeniowych, na inne zaś nałożono obowiązek przekazywania formularzy drogą elektroniczną. Wszystko to spowodowało, że konieczne jest wprowadzenie nowego programu Płatnik 2.

Zmiana oprogramowania daje możliwość równoczesnej pracy wielu użytkowników oraz operowanie dużymi zbiorami danych. Możliwe będzie także wprowadzenie kartoteki ubezpieczonych obok kartoteki płatnika. Zmiany te prowadzą do prostszego tworzenia dokumentów, uzupełniania danych płatnika oraz ubezpieczonego. Równocześnie będzie można na bieżąco poprawiać dane przekazane przez płatnika. Nowy program podobno umożliwi także integrację programu Płatnik z Płatnikiem - Przekaz Elektroniczny, dzięki czemu będzie można automatycznie tworzyć i wysyłać dokumenty do ZUS. Nie wiadomo jednak, jakie będą wymagania sprzętowe nowego Płatnika 2 ani czy będzie działał pod innymi systemami niż MS Windows.

© dobreprogramy
s