PlayStation 5 – przybliżona specyfikacja, cena i data premiery

Strona główna Aktualności

O autorze

Fakt, że Sony zamierza pominąć E3 2019 wywołał zdziwienie u sporego grona osób, ale nie użytkowników serwisu reddit, którzy brali udział w dyskusji z niejakim RuthenicCookie. Ten już w przeddzień oficjalnego ogłoszenia informował o decyzji przedsiębiorstwa. Zdaje się zatem, że dysponuje dobrym źródłem informacji. Co jednak najciekawsze, internauta w tym samym wątku poruszył temat nadchodzącego PlayStation 5 – wspomniał o specyfikacji, cenie i dacie premiery.

PlayStation 5 otrzyma ponoć procesor AMD Ryzen z ośmioma rdzeniami, choć nie wiadomo dokładnie, czy będzie to aktualny Zen+ czy już nowy Zen 2 w technologii 7 nm. Patrząc z technicznego punktu widzenia, bardziej prawdopodobna wydaje się opcja nr. 2, jako że ulepszona architektura agreguje osiem rdzeni w pojedynczym klastrze, co pozwala znacznie uprościć budowę potencjalnego APU. Niemniej o samej grafice nie ma ani słowa, oprócz lakonicznej notki, że powinna pozwolić na odpalenie gier w natywnej rozdzielczości 4K i 60 kl./s.

Wcześniej w kontekście PS5 mówiono o karcie graficznej z rodziny Navi. Jest w tym pewna logika, z uwagi na zgodność procesów litograficznych – 7 nm, ale to już tylko forma domysłu.

Co więcej, jak twierdzi RuthenicCookie, wraz z kolejną konsolą Sony ukaże się druga wersja gogli wirtualnej rzeczywistości. Przy czym cała logika i układy sterujące mają zostać tym razem przeniesione do wnętrza konsoli. Zniknie w rezultacie znana z obecnego modelu PSVR przystawka, która odpowiada za rozdzielenie sygnału i duplikowanie klatek.

A co z ceną i datą premiery? Rzekomo PlayStation 5 zostanie wycenione na 500 dol. i ukaże się w okresie świątecznym 2020 r., czyli mniej więcej równo za dwa lata. Ostatnie tytuły na „czwórkę”, jak The Last of Us 2, mają zarazem być produkcjami startowymi dla nowego sprzętu.

© dobreprogramy
s