Polscy naukowcy: czas na nowe zabezpieczenie światłowodów. Powód to komputery kwantowe

Polscy naukowcy: czas na nowe zabezpieczenie światłowodów. Powód to komputery kwantowe

Rozwój komputerów kwantowych wpłynie na bezpieczeństwo światłowodów
Rozwój komputerów kwantowych wpłynie na bezpieczeństwo światłowodów
Adam Bednarek
24.12.2020 10:58

Rodzimi specjaliści z Wojskowej Akademii Technicznej nie tylko zwracają uwagę na problem, ale już pracują nad czymś, co pozwoli mu zaradzić.

Póki co o zabezpieczenia światłowodów możemy być spokojni. Słowa klucze to jednak "póki co". Polscy naukowcy z WAT ostrzegają, że wraz z rozwojem komputerów kwantowych rośnie zagrożenie powstania maszyny, która w krótkim czasie złamie szyfr. Coś, co dziś zajęłoby "całe lata", w przyszłości może potrwać raptem kilka godzin.

Czarny scenariusz? Na stronie WAT czytamy:

Gdyby światłowody nie zostały zawczasu zabezpieczone, w dobie komputerów kwantowych łatwo byłoby przejąć informacje bankowe, poznać transakcje giełdowe, przechwycić komunikację polityczną czy poufne rozkazy wojskowe.
  • Biorąc pod uwagę że takie wrogie przejęcie danych może wyłączyć np. elektrownie i pozbawić nas podstawowych zasobów bytowych, całe państwo może czuć zagrożenie. Tym ważniejsze są zadania dla nas, naukowców rozwijających prace nad komunikacją kwantową – mówi ppłk dr inż. Marek Życzkowski z Instytutu Optoelektroniki WAT.

Optoelektronicy wraz z chemikami z WAT zamierzają zabezpieczyć przepływ danych w światłowodach budując "generator stanów splątanych" oraz "narodowy mechanizm wymiany kwantowego klucza kodowego".

Opis całego procederu przeczytacie na stronie WAT. W skrócie zadanie opracowywanej technologii przedstawia cytowany wcześniej dr inż. Marek Życzkowski.

Komunikacja kwantowa ma wykorzystywać kwanty światła posiadające szczególną cechę - stan splątania. Oznacza to, że "każdy z pary fotonów zachowuje się identycznie, niezależnie od tego, jaka odległość je dzieli".

  • Hipotetycznie można wysłać jeden z pary splątanych fotonów na Księżyc, a drugi do sąsiada z osiedla. Jeżeli sąsiad zmieni stan swojego fotonu, to w tym samym momencie foton na Księżycu również zmieni swój stan na identyczny. Jeżeli pierwszy stan uznamy za jedynkę, a drugi za bitowe zero, to możemy kluczować informację manipulując kolejnymi fotonami splątanymi. - opisuje ppłk dr inż. Marek Życzkowski.

Brzmi to wszystko skomplikowanie, ale efektem ma być to, że atak na kanał telekomunikacyjny można będzie wychwycić prostymi operacjami optycznymi.

W odróżnieniu od już istniejących generatorów stanów splątanych, polskie rozwiązanie będzie mogło pracować w temperaturze pokojowej.

  • Jednocześnie wygenerowaną parę fotonów splątanych będzie można wprowadzić do zwykłego światłowodu telekomunikacyjnego – deklaruje szef zespołu naukowego z Instytutu Optoelektroniki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)