Pomóż unijnym urzędnikom dotrzymać obietnic o stosowaniu otwartych formatów

Strona główna Aktualności

O autorze

Z którego formatu dokumentów elektronicznych powinny korzystać instytucje państwowe i samorządowe i dlaczego nie jest to OOXML? W teorii format Microsoftu jest uznanym standardem ISO, jednak jego kompatybilność z innymi niż Microsoft Office pakietami biurowymi pozostaje problematyczna. W Unii Europejskiej do tej pory nie ma jednolitych regulacji w kwestii interoperacyjności w obiegu dokumentów – poszczególne kraje członkowskie rozpoczęły działania mające doprowadzić do powszechnego stosowania formatu ODF w administracji, jednak w wielu innych do tej pory nic nie zostało zrobione. Bywa że na oficjalnych stronach ministerstw publikowane są dokumenty wyłącznie w formatach Worda, PowerPointa czy Excela. Czy inicjatywa fixmydocuments.eu pomoże to zmienić?

Jesienią zeszłego roku organizacja branżowa Open Forum Europe ogłosiła, że chętnie pomoże wszystkim instytucjom działającym na terenie Unii Europejskiej w dotrzymaniu ich obietnic wspierania otwartych formatów dokumentów podczas komunikacji z obywatelami. Szybko okazało się, że sytuacja wcale nie wygląda różowo, i na obietnicach się kończy – za słowami nie idą żadne konkretne działania.

Open Forum Europe wierzy, że decydentom trzeba dowieść, że kwestia interoperacyjności oprogramowania ma znaczenie dla obywateli i obecne ograniczenia przeszkadzają im w elektronicznej komunikacji z władzami. Dlatego uruchomiło serwis fixmydocuments.eu, poprzez który obywatele krajów członkowskich mogą zgłaszać swoje poparcie dla otwartych formatów i zarazem zgłaszać strony internetowe, które nie udostępniają lub nie akceptują dokumentów w ODF. Zbieranie zgłoszeń to więcej niż tylko ujście dla frustracji – prowadzący serwis chcą pomóc administratorom zgłoszonych stron w naprawie sytuacji.

Sytuacja nie była dotąd za ciekawa. Z przygotowanego pod koniec 2014 roku raportu poświęconego typom plików publikowanych przez kluczowe instytucje Unii, tj. Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej, wynika, że otwarty format ODF jest praktycznie ignorowany. Zdecydowana większość opublikowanych przez instytucje te dokumentów publikowana jest w formatach PDF oraz starym, binarnym formacie Microsoft Worda – DOC. Nieliczne dokumenty ODF pochodzą wyłącznie od Komisji Europejskiej, ale nie stanowią nawet 1% jej publikacji.

Przez pierwszy miesiąc działania fixmydocument.eu zgłoszono 51 stron internetowych, zawierających łącznie 15 tysięcy dokumentów. Czy to w czymś pomogło? Cóż, wyniki nie napawają optymizmem – tylko jedna strona zmieniła format oferowanych publikacji. Autorzy inicjatywy twierdzą jednak, że to i tak dobry znak, gdyż inercja biurokratycznej machiny jest przecież wielka. Co więcej udało się doprowadzić do tego, że od listopada Komisja Europejska zaczęła regularnie wydawać komunikaty prasowe w formacie PDF, podczas gdy wcześniej dostępne były one tylko jako pliki DOC.

Póki co starania Open Forum Europe dotyczą tylko instytucji europejskich, ale z czasem mają być rozszerzone na instytucje poszczególnych krajów członkowskich. Jeśli chcecie pomóc w tej walce o interoperacyjność, zgłaszać poszczególne strony z dokumentami dostępnymi tylko w formatach Microsoftu możecie poprzez odpowiedni formularz.

© dobreprogramy
s