Prezes Google opuszcza zarząd Apple

Strona główna Aktualności

O autorze

Dr Eric Schmidt pełniący funkcję prezesa (Chief Executive Officer) w Google zrezygnował z zasiadania w zarządzie firmy Apple. Został do niego wybrany prawie 3 lata temu.

Mimo pochwał ze strony szefostwa Apple na temat wkładu Schmidta w rozwój firmy można się łatwo domyślać powodów tej rezygnacji. Od dłuższego już czasu narastały podejrzenia, że Schmidt wykorzysta swoją pozycję w Apple aby wspierać rozwój produktów Google. Podejrzenia te były powodowane m.in. przez podobieństwa między produktami obu firm. Google Android oraz iPhone, a także Chrome OS i Mac OS X od Apple są bowiem produktami ściśle konkurującymi ze sobą. Eric Schmidt już wcześniej zrezygnował ze spotkań w sprawie iPhone'a. Spodziewano się również jego wycofania z prac nad Mac OS X.

Słowa Steve'a Jobsa (CEO Apple) wydają się potwierdzać, że właśnie taki jest powód rezygnacji. Eric był doskonałym członkiem zarządu. (...) Niestety, jako że Google ze swoimi systemami Android oraz Chrome OS staje się dużą konkurencją dla Apple, skuteczność Erica jako członka zarządu będzie znacznie mniejsza, ponieważ będzie musiał rezygnować z większości spotkań ze względu na potencjalny konflikt interesów. Dlatego też wspólnie postanowiliśmy, że jest to właściwy czas dla niego na rezygnację z pozycji w zarządzie Apple.

W maju Google potwierdziło, że Federalna Komisja Handlu planuje rozmowę na temat obecności prezesa Google w obu firmach. David Drummond, CLO (Chief Legal Officer) Google uważał, że Google nie ma żadnych zastrzeżeń w związku z tą sytuacją. Obecne rozwiązanie wskazuje jednak na to, że spojrzenie kierownictwa Apple było całkiem odwrotne.

© dobreprogramy
s