Problemy autorów rozszerzenia NoScript dla Firefoksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Reklamy często stanowią główną, o ile nie jedyną, formę zarobku właścicieli witryn internetowych oraz twórców oprogramowania. Nie zawsze jednak zarobek idzie w parze z rozsądkiem, czego doskonałym przykładem jest strona popularnego rozszerzenia NoScript.

Po aktualizacji, rozszerzenie za każdym razem otwierało swoją stronę domową pełną reklam. Według FAQ powinno tak się dziać tylko w niektórych przypadkach, gdy zmiany są poważne. Drugim problemem było umieszczanie domen NoScript i Google AdSense na białej liście stron. W efekcie, wszelkie treści pochodzące z tych adresów nigdy nie były blokowane. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że strona twórców NoScripta przez pewien czas była podatna na ataki typu Cross-site scripting (XSS). Dzięki luce w skrypcie strony możliwy był atak na użytkowników rozszerzenia, którzy zmuszani byli do odwiedzenia pechowej strony.

Kolejny problem to konflikt autorów NoScripta z Wladimirem Palantem, twórcą popularnego rozszerzenia Adblock Plus. Przez lata twórcy NoScripta wykorzystywali trik, który powodował, że Adblock Plus nie działał w domenie NoScript. Uniemożliwiał więc zablokowanie jakichkolwiek treści z niej pochodzących. Problem ten nigdy nie należał do priorytetów deweloperów Adblocka. W końcu dwa tygodnie temu do listy EasyList rozszerzenia dodano filtr blokujący restrykcje nakładane przez autorów NoScripta.

Postanowili oni obejść tę blokadę. Za wygraną nie dał też autor Adblocka, który na bieżąco dostosowywał listę filtrów. Kilka dni później ukazała się nowa wersja NoScripta, która blokowała działanie części funkcji Adblocka. Autorzy rozszerzenia zgodzili się cofnąć zmiany. Jednak zaproponowali dodawanie w filtrze białych list Adblocka domen NoScriptu. Wreszcie, dwa dni temu opublikowano kolejną wersję NoScripta pozbawioną wszelkich restrykcji. Opublikowano także przeprosiny dla użytkowników rozszerzenia AdBlock Plus.

© dobreprogramy