Problemy ext4

Strona główna Aktualności

O autorze

System plików ext4 przebojowo wszedł na rynek, osiągając sporą popularność wśród użytkowników systemów Open Source. Niestety, pojawiły się problemy rzucające cień na ten sukces.

Szerzej problem opisuje Bogdan Gribincea na liście Launchpad, który w wyniku awarii zasilania, krótko po załadowaniu pulpitu doświadczył zmiany rozmiaru wszystkich plików zawierających preferencje osobiste na zero bajtów. Jak wyjaśnia Theodore Ts'o, błąd dotyczy opóźnionych alokacji, będących jedną z nowości ext4. Powoduje, że miejsce na dysku nie jest przydzielane natychmiast, ale podnosi wydajność i optymalizuje pewne operacje dyskowe.

Z tego powodu, miejsce do zapisu danych ustalane jest z sześćdziesięcio sekundowym opóźnieniem, a nie pięcio sekundowym, jak miało to miejsce w ext3. Problem nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji, gdy w krótkim okresie czasu aplikacje czytają i zapisują sporą ilość plików konfiguracyjnych o niewielkich rozmiarach. Wydaje się być zatem istotny zarówno w przypadku KDE, jak i GNOME, przez co szansa utraty danych wzrasta.

Proponowane rozwiązania dotyczą poprawy działania mechanizmu opóźnionych alokacji, ale łatek nie należy spodziewać się wcześniej niż w wersji 2.6.30 jądra, a więc nie wcześniej niż w czerwcu. Ostatecznym rozwiązaniem jest zmiana aplikacji pisanych z myślą o działaniu z ext3 oraz zapisywaniu danych do pięciu sekund. Podobne mechanizmy posiadają xfs i btrfs.

© dobreprogramy

Komentarze