Przegląd komercyjnych pakietów zabezpieczających

Strona główna Aktualności

O autorze

Technologia posunęła się do przodu, a wraz z nią powstały nowe niebezpieczeństwa czyhające na osoby korzystające z Internetu. Niegdyś wystarczył program antywirusowy i zapora sieciowa do ochrony komputera i swojej prywatności, dzisiaj zwykle to nie wystarcza. Aby być pewnym, że zrobiło się wszystko by zabezpieczyć komputer przed zagrożeniami wynikającymi z korzystania z sieci powinno się również zaopatrzyć w aplikacje chroniące przed programami szpiegującymi, spamem, adware, atakami phishing czy popularnymi ostatnio rootkitami.

Obecnie by korzystać komfortowo i bezpiecznie z Internetu nie wystarczy jedna, prosta aplikacja zabezpieczająca. Często jednak zakup niezbędnych programów wiąże się z dużymi kosztami. Z tego powodu bardzo popularne stają się atrakcyjne cenowo pakiety zabezpieczające, w skład których wchodzi szereg aplikacji odpowiedzialnych za pełną ochronę komputera. Produktów tego typu jest jednak wiele, trudno podjąć decyzję w co warto zainwestować. W niniejszym artykule zamierzamy przybliżyć zainteresowanym popularne pakiety dostępne na naszym rynku.

Pod naszą lupę trafiło 9 zestawów najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej cenionych przez użytkowników, które poddaliśmy wewnętrznej analizie. To ArcaVir System Protection 2007, BitDefender Internet Security 10.2, CA Internet Security Suite 2007, F-Secure Internet Security 2007, G DATA Internet Security 2007, Kaspersky Internet Securit 6.0, McAfee Internet Security Suite 2007, mks_vir 2k7 oraz Norton Internet Security 2007. Na początek chcielibyśmy zapoznać Was z ogólnymi informacjami dotyczącymi poszczególnych pakietów, a następnie przejdziemy do nieco bardziej szczegółowej analizy.ArcaVir System Protection 2007

ArcaBit Sp. z o.o.Zawartość pudełka:

- płyta CD z aplikacją
- kalendarz na rok 2007 (4 sztuki)

ArcaVir System Protection 2007 to polski pakiet zaawansowanych narzędzi do ochrony komputera przed wirusami, trojanami, robakami i innymi zagrożeniami występującymi w Internecie. W skład ArcaVir System Protection 2007 wchodzą takie moduły jak monitor antywirusowy, skaner antywirusowy i poczty elektronicznej oraz zapora sieciowa (firewall). Dodatkowo pakiet zawiera funkcjonalność pozwalającą na wykrywanie dialerów, programów typu spyware oraz oznaczania niebezpiecznych wiadomości typu phishing. Program wyposażony jest w stale aktualizowaną, rozbudowaną bazę wirusów. W przypadku wykrycia zagrożenia możliwe jest natychmiastowe określenie stopnia zagrożenia i potencjalnych strat wynikających z aktywizacji wykrytego wirusa. Poza tym pakiet posiada monitor rejestru, który cały czas kontroluje zmiany w newralgicznych obszarach rejestru systemu Windows.
Wymagania systemowe:

System operacyjny: Windows 98/Me/2000/XP/Vista
Procesor: Procesor klasy Pentium
Pamieć RAM: 64 MB
Miejsce na dysku: 60 MB
Dodatkowe oprogramowanie: brakBitDefender Internet Security 10.2

SOFTWINZawartość pudełka:

(w momencie tworzenia materiału w sprzedaży nie była dostępna wersja 10.2)

- płyta CD z aplikacją
- instrukcja instalacji

BitDefender Internet Security 10.2 to pakiet przeznaczony do kompleksowego zabezpieczania komputera rumuńskiej firmy SOFTWIN. W skład pakietu wchodzą Antivirus - program antywirusowy, Firewall - zapora sieciowa blokująca niebezpieczne skrypty i dialery, zabezpieczająca przed atakami hackerów z zewnątrz i filtrująca informacje wysyłane przez użytkownika, Antispam - moduł do ochrony przed spamem tj. niepożądanymi wiadomościami e-mail o charakterze reklamowym, Antispyware - moduł monitorujący system pod kątem zagrożeń ze strony oprogramowania szpiegującego oraz Parental Control - moduł umożliwiający blokowania dostępu do wybranych stron internetowych, blokowanie dostępu do Internetu w określonym czasie (np. w czasie przeznaczonym na odrabianie lekcji), a także blokowanie wybranych aplikacji. W najnowszej wersji dodano narzędzie odpowiedzialne za wyszukiwanie oraz usuwanie rootkitów i skaner ruchu internetowego działający w czasie rzeczywistym.
Wymagania systemowe:

System operacyjny: MS Windows 2000/XP
Procesor: Intel albo kompatybilny 300 MHz
Pamieć RAM: 128 MB
Miejsce na dysku: 40 MB
Dodatkowe oprogramowanie: Internet Explorer 5.5 lub wyższaCA Internet Security Suite 2007

CA, Inc.
Zawartość pudełka:

- 2x płyta CD z aplikacją
- instrukcja instalacji (j. angielski)

CA Internet Security Suite 2007 to kierowany do użytkowników indywidualnych i niewielkich firm, pakiet zabezpieczający firmy CA, produkty wcześniej znane były pod marką eTrust. CA Internet Security Suite 2007 oferuje technologię CA pochodzącą z rozwiązań dla przedsiębiorstw z prekonfigurowanymi ustawieniami i automatycznymi aktualizacjami usprawniającymi działanie systemu zabezpieczeń. W skład pakietu wchodzą program antywirusowy CA Anti-Virus, narzędzie do ochrony przed oprogramowaniem szpiegującym CA Anti-Spyware, zapora sieciowa CA Personal Firewall, a także narzędzie do ochrony przed spamem i phishingiem CA Anti-Spam. W najnowszej wersji wprowadzono m.in. monitorowanie najbardziej istotnych funkcji i ustawień (funkcja Secure Now), wskazówki dotyczące aktualnych zagrożeń ze strony wirusów i programów szpiegujących (Threat Outbreak Warning System), a także ulepszono mechanizmy Real-Time Spyware Protection.

Wymagania systemowe:

System operacyjny: MS Windows 2000/XP
Procesor: Intel albo kompatybilny 300 MHz
Pamieć RAM: 256 MB
Miejsce na dysku: 60 MB
Dodatkowe oprogramowanie: Internet Explorer 5.5 lub wyższaF-Secure Internet Security 2007

F-Secure Corporation
Zawartość pudełka:

- płyta CD z aplikacją
- instrukcja instalacji

F-Secure Internet Security 2007 to pakiet zabezpieczający fińskiej firmy F-Secure, przeznaczony do zastosowań domowych i małych firm. W skład pakietu F-Secure Internet Security 2007 wchodzą moduły: antywirusowy i antyspyware, zapora sieciowa (firewall), zabezpieczenia antyphishingowe, filtr antyspamowy, a także moduły kontroli aplikacji i kontroli rodzicielskiej, zapewniające łącznie pełną i kompleksową ochronę komputera. Pakiet chroni system nie tylko przed klasycznymi wirusami i robakami ale także oprogramowaniem szpiegującym i nowymi typami zagrożeń takimi jak np. rootkity. Jedną z nowości w wersji 2007 jest wykorzystywanie technologii DeepGuard tworzącej na maszynie prywatne laboratorium wykrywania zagrożeń, które zabezpiecza komputer przed niewykrytymi dotąd szkodnikami.

Wymagania systemowe:

System operacyjny: MS Windows 2000/XP
Procesor: Intel III albo kompatybilny 600 Mhz
Pamieć RAM: 256 MB
Miejsce na dysku: 500 MB
Dodatkowe oprogramowanie: Internet Explorer 5.0 lub wyższaG DATA Internet Security 2007

G DATA Software Sp. z o.o.
Zawartość pudełka:

- płyta CD z aplikacją
- instrukcja instalacji + podręcznik użytkownika
- certyfikat autentyczności
- umowa licencyjna

G DATA Internet Security 2007 to pakiet przeznaczony do kompleksowej ochrony komputera autorstwa polskiej firmy G DATA Software. Podstawą pakietu jest program antywirusowy G DATA AntiVirus 2007, wyposażony w dwa niezależne silniki skanujące, moduł heurystyczny umożliwiający wykrywanie nieznanych jeszcze wirusów oraz OutbreakShield - natychmiastową ochronę przed nowymi wirusami. Ponadto, w skład G DATA InternetSecurity 2007 wchodzą takie komponenty jak osobista zapora ogniowa tzw. firewall chroniący przed atakami, filtr antyspamowy filtrujący niechcianą pocztę tzw. spam, WebFilter blokujący wyskakujące okienta (tzw. pop-up'y) oraz Kontrola rodzicielska, która pozwala na definiowanie profili i zakresów działań poszczególnych użytkowników.

Wymagania systemowe:*

System operacyjny: MS Windows 2000/XP
Procesor: Intel albo kompatybilny 500 MHz
Pamieć RAM: 128 MB
Miejsce na dysku: 200 MB
Dodatkowe oprogramowanie: brak

* Dane na podstawie informacji uzyskanych z gdata.plKaspersky Internet Security 6.0

Kaspersky Lab Ltd.
Zawartość pudełka:

- płyta CD z aplikacją
- instrukcja instalacji + podręcznik użytkownika
- certyfikat autentyczności
- umowa licencyjna

Kaspersky Internet Security 6.0 to pakiet rosyjskiej firmy Kaspersky Lab, zapewniający zintegrowaną ochronę komputerów PC przed wszelkimi rodzajami zagrożeń, włącznie z wirusami i innymi szkodliwymi programami takimi jak spyware i trojany. Oparty jest o program antywirusowy Kaspersky Anti-Virus 6.0. Pakiet chroni także przed oszustwami internetowymi i spamem. Kaspersky Internet Security 6.0 wyposażony jest w osobistą zaporę ogniową, która kontroluje dane przepływające między komputerem użytkownika a Internetem. Użytkownicy laptopów mogą definiować odrębne tryby pracy zapory ogniowej dla różnych sieci - Internet, sieć lokalna oraz sieć zaufana. Program pozwala także na pracę w "trybie ukrycia", w którym komputer użytkownika będzie całkowicie niewidoczny w sieci. Pakiet pozwala również na ochronę przed dialerami, blokowanie wyskakujących okienek i bannerów reklamowych.

Wymagania systemowe:

System operacyjny: MS Windows 98 SE/Me/2000/XP/Vista
Procesor: Intel albo kompatybilny 300 MHz
Pamieć RAM: 64 MB
Miejsce na dysku: 50 MB
Dodatkowe oprogramowanie: Internet Explorer 5.5 lub wyższaMcAfee Internet Security Suite 2007

McAfee, Inc.
Zawartość pudełka:

- płyta CD z aplikacją
- instrukcja instalacji

McAfee Internet Security Suite 2007 to połączenie programu antywirusowego i oprogramowania do ochrony danych zapewniające ochronę komputera przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami czyhającymi na Internautów. W pakiecie znajdziemy między innymi takie narzędzia jak VirusScan zapobiegający infekcji PC przed wirusami, Personal Firewall Plus chroniący przed włamaniami i atakami hackerskimi czy moduł Spyware & Adware Detection & RootKit wykrywający i usuwający te szkodniki. Poza tym McAfee Internet Security Suite oferuje również narzędzie do tworzenia kopii zapasowych plików na nośnikach CD/DVD, USB oraz zewnętrznych lub sieciowych dyskach. Na uwagę zasługuje również narzędzie McAfee Shredder usuwające bezpiecznie pliki z komputera oraz moduł kontroli rodzicielskiej dostępu do stron WWW.

Wymagania systemowe:

System operacyjny: MS Windows 2000/XP
Procesor: Intel albo kompatybilny 500 MHz
Pamieć RAM: 256 MB
Miejsce na dysku: 125 MB
Dodatkowe oprogramowanie: Internet Explorer 6.0 lub starsza, Microsoft .NET Frameworkmks_vir 2k7

MKS Sp. z o. o.
Zawartość pudełka:

- płyta CD z aplikacją
- instrukcja instalacji

mks_vir 2k7 to niegdyś najpopularniejszy na polskim rynku program antywirusowy. Pierwsza wersja programu ukazała się w 1987 r. i od tamtego czasu producent systematycznie go ulepsza i poszerza bazy wirusów. Mks_vir 2k7 integruje z poziomu nowego, przebudowanego interfejsu wszystkie moduły wchodzące w jego skład (monitor antywirusowy, skaner dyskowo-plikowy, skaner poczty elektronicznej, zaporę sieciową, antyspyware i antyadware, moduł automatycznej aktualizacji). Główne nowości w wersji 2k7 to inteligentny Filtr Spamu w pełni współdziałający ze Skanerem Poczty (obsługującym już SMTP i SSL). Zaporę Sieciową wyposażono dodatkowo w IDS - system wykrywania włamań i możliwość szczegółowego ustawiania reguł ruchu sieciowego oraz blokowania stron internetowych.

Wymagania systemowe:

System operacyjny: MS Windows 2000/XP/2003
Procesor: klasy Pentium lub nowszy
Pamieć RAM: 64 MB
Miejsce na dysku: 100 MB
Dodatkowe oprogramowanie: Internet Explorer 6.0 lub wyższa, biblioteki Microsoft Visual C++Norton Internet Security 2007

Symantec Corporation
Zawartość pudełka:

- płyta CD z aplikacją
- instrukcja instalacji + podręcznik użytkownika

Norton Internet Security 2007 to najnowsza wersja, popularnego pakietu zabezpieczającego firmy Symantec. Pakiet zawiera dwa popularne programy Norton AntiVirus i Norton Personall Firewall oraz Norton Privacy Control. Norton Internet Security 2007 oferuje możliwość personalizacji ustawień bezpieczeństwa, automatyczną analizę niebezpiecznego oprogramowania, funkcje anty-phishingowe, anty-spyware, anty-hacker. Funkcja Security Inspector sprawdza pod kątem bezpieczeństwa ustawienia przeglądarki, hasła, udziały sieciowe, uruchomione usługi itp. Mimo rozbudowanych funkcji interfejs programu został tak przygotowany aby jego obsługa nie sprawiała problemów mniej doświadczonym użytkownikom. Główne nowości w wersji 2007 to zmniejszone zużycie zasobów systemowych, szybsze skanowanie i zwiększona ochrona.

Wymagania systemowe:

System operacyjny: MS Windows XP/2000
Procesor: Intel albo kompatybilny 300 MHz
Pamieć RAM: 256 MB
Miejsce na dysku: 350 MB
Dodatkowe oprogramowanie: brak


Po wstępnym zapoznaniu się z zawartością poszczególnych pakietów zabezpieczających i ich wymaganiami systemowymi pora sprawdzić szczegółowo co nam oferują producenci w swych pudełkach, jak wygląda wsparcie techniczne oraz w końcu jakie są koszty zakupu dobrego zestawu zabezpieczającego. Błyskotliwie nazwana przez nas "Tabela prawdy" ;-) stanowi proste zestawienie najważniejszych informacji o produktach. Mamy nadzieję, że odpowie na podstawowe pytania i pomoże dokonać optymalnego wyboru wszystkim zainteresowanym.

Pakiet zabezpieczający

Wersja językowa

PL

PL

ENG

PL

PL

PL

ENG

PL

PL

Sugerowana cena producenta

Zastosowania domowe (PLN)

150

286

185

179

198

145

219

124

350

Zastosowania komercyjne (PLN)

253

286

185

179

198

230

219

195

350

Koszt aktualizacji (PLN)

205

219

-

139

99

161

169

99

280

Licencja

Ilość stanowisk

3

2

1

3

2

1

1

3

3

Funkcje ochrony

Skanowanie w czasie rzeczywistym

Sknownie heurestyczne

Skanowanie na żądanie

Skanowanie zaplanowane

Skanowanie Spyware/Adware

Skanowanie Rootkity

Skanowanie Dialery

Skanowanie plików skompresowanych

Kwarantanna

Ochrona komunikatorów (GG, TLEN itp.)

Firewall

Wykrywanie phishingu

Filtr AntySpamowy

Kontrola rodzicielska

Ochrona sieci P2P

Ochrona rejestru

Ochrona poczty

Wykorzystanie pamięci

Ilość pamięci wykorzystywanej przez procesy (MB)

60

4

67

53

50

16

177

23

25

Aktualizacje

Automatyczne (baza wirusów)

Automatyczne (aplikacja)

Manualne (baza wirusów)

Manualne (aplikacja)

Certyfikaty

W.C.L Level 1

W.C.L Level 2

ICSA 2006

VB100% 2006

Wsparcie techniczne

Telefoniczne

E-mail

FAQ

Forum

Dokumentacja


Legenda:

- arcaVir system Protrction 2007

- BitDefender Internet Security 10.2

- CA Internet Security Suite 2007

- F-Secure Internet Security 2007

- G DATA Internet Security 2007

- Kaspersky Internet Security 6.0

- McAfee Internet Security Suite 2007

- mks_vir 2k7

- Norton Internet Security 2007

- brak opcji

- opcja dostępna* Norton Internet Security 2007 nie posiada w wersji pudełkowej filtru antyspamowego ani modułu kontroli rodzicielskiej. Ta funkcjonalność uzupełnia dodatek Norton Internet Security Add-on Pack.Po zapoznaniu się z możliwościami poszczególnych pakietów należy zastanowić się jaki zestaw jest dla nas najbardziej odpowiedni. Oczywiście pierwsze co zwykle bierzemy pod uwagę przy zakupie to budżet jakim dysponujemy. Średnia cena pakietu internetowego to około 200 zł. Cena ta może wydawać się dość wysoka, to jednak tylko 17 zł miesięcznie za bezpieczeństwo i dobre samopoczucie. Za tę kwotę otrzymujemy legalny pakiet z instrukcją i wsparciem technicznym, a ryzyko przykrych niespodzianek spada do minimum. Oczywiście żaden pakiet nie daje 100% gwarancji bezpieczeństwa jednak jeśli będziemy dbać o aktualizacje systemu i oprogramowania możemy raczej spać spokojnie.

W niniejszym materiale nie poruszyliśmy mogłoby się wydawać najważnieszego zagadnienia, tj. skuteczności w zwalczaniu zagrożeń. Nie jest to przypadek. Doszliśmy do wniosku, że przeprowadzenie obiektywnego testu skuteczności jest niemal niewykonalne (takich testów są setki i zwykle każdy prezentuje inne rezultaty). Należy pdkreślić, że zaprezentowane pakiety należą do czołówki i jako takie oferują wysoki poziom bezpieczeństwa. Testy, o których mowa zwykle nie przekonują co do swego obiektywizmu. Żródłem informacji w tym zakresie mogą być m. in. komentarze użytkowników. Warto również zwrócić uwagę na certyfikację produktów.

Nie typujemy przy okazji tej publikacji zwycięzców i przegranych, artykuł ma charakter zestawienia, którego celem jest pomoc wszystkim zainteresowanym w wyborze optymalnego dla siebie rozwiązania.


Dziękujemy wszystkim producentom (w przypadku produktu firmy Symantec jednemu z jej dystrybutorów - firmie SoftPoint) za udostępnienie egzemplarzy okazowych w celu przygotowania powyższego materiału.Uwagi:

1. W zestawieniu nie były brane pod uwagę programy antywirusowe ani też zestawy składające się z dwóch (lub więcej) programów różnych producentów (np. NOD32 + Outpost Firewall) oferujących pełniejszą bądź nawet kompleksową ochronę. W szczególności celem artykułu było zestawienie możliwości produktów i cech produktów pudełkowych.

2. Brane pod uwagę były pakiety zabezpieczające dostępne w sprzedaży w Polsce.

3. W zestawieniu nie pojawił się pakiet Panda Internet Security ponieważ mimo kilkukrotnych kontaktów z polskim przedstawicielstwem producenta nie udało nam się uzyskać wersji okazowej tego produktu na potrzeby przygotowania materiału.© dobreprogramy
s