reklama

Przyszedł czas na fork Mozilli: Pale Moon chce uratować starego Firefoksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Firefox 57 przyniesie koniec wsparcia tysięcy klasycznych rozszerzeń, które czyniły z przeglądarki Mozilli najbardziej elastyczny i konfigurowalny program tego typu. Nie jest to tylko zwykłe wyłączenie obsługi – z Firefoksa znikną komponenty XUL i XPCOM, dzięki którym mogły one w ogóle działać. Użytkownikom i deweloperom zostaną tylko interfejsy WebExtensions, programowalne jedynie w JavaScripcie – czyli będziemy mieli taką samą sytuację jak z Chrome. A co z tymi wszystkimi przeglądarkami, które bazują na Firefoksie? Czy one też utracą te wszystkie rozszerzenia? Ano niekoniecznie. Poznajcie Unified XUL Platform.

W erze pisania zajmujących setki megabajtów RAM desktopowych aplikacji w JavaScripcie, HTML i CSS, technologie XUL i XPCOM wydają się czymś z innej epoki. To przecież kompletny programistyczny framework, udostępniający całą funkcjonalność silnika Gecko w bibliotekach do wykorzystania przez komponenty pisane w C/ C++, Pythonie a nawet językach .NET. Takie rozszerzenia mogą więc robić rzeczy na chromowych przeglądarkach niewyobrażalne, często zajmując mniej pamięci.

Jedną z najważniejszych i najpopularniejszych przeglądarek bazujących na Firefoksie jest Pale Moon. Do dzisiaj współdzieli on dużo kodu z Firefoksem, stawiając przede wszystkm na bardziej tradycyjny interfejs użytkownika (ten z czasów przed wprowadzeniem Australis), odcina się od usług Google i korzysta z daleko posuniętej optymalizacji. Od niedawna zaś korzysta z nowego silnika – niezależnego forku Gecko o nazwie Goanna. Oczywiście w PaleMoonie wciąż działają wszystkie rozszerzenia Firefoksa, w dodatku do jego własnych dodatków.

I tak ma już pozostać, nawet po wydaniu Firefoksa 57. Deweloperzy Pale Moona podjęli decyzję o sforkowaniu całej platformy mozilla-central. Na GitHubie pojawiło się repozytorium UXP – Unified XUL Platform. Ma to być wspólny kod dla wszystkich aplikacji bazujących na XUL. Będzie niezależnie rozwijany, uzupełniany najciekawszymi możliwymi do zastosowania łatkami Mozilli. Z czasem na pewno jednak daleko odejdzie od mozilla-central, choćby z racji tego, że będzie ona traciła coraz więcej funkcjonalności, na rzecz kodu pisanego już w języku Rust, włącznie z nowym silnikiem Quantum.

Twórcy innych forków Firefoksa, w tym Waterfoksa i SeaMonkey nie wyrazili póki co zainteresowania współpracą. Mimo to Unified XUL Platform pozostanie dostępne dla każdej aplikacji. Aby zachować technologiczną neutralność, będzie zawierała jedną aplikację demonstracyjną – przeglądarkę Basilisk, która ma być bardzo zbliżona do Firefoksa z 2017 roku. Wymagania systemowe dla takiego oprogramowania będą raczej skromne: wystarczyć ma 1 GB RAM i 32-bitowy procesor ze wsparciem SSE2. Kompatybilność zostanie utrzymana z Windows 7, aktualnymi wersjami Linuksa z GTK3 oraz OS X 10.9.

Czy Unified XUL Platform przyciągnie deweloperów i pozwoli na dalsze rozwijanie oprogramowania bez pomocy ze strony Mozilli? Dla samego Pale Moona nie ma to póki co większego znaczenia, ale już w przyszłym roku sytuacja będzie wyglądała inaczej – platforma Mozilla + Goanna nie będzie pozwalała na dalszą realizację celów projektu.

PaleMoona znajdziecie w naszej bazie oprogramowania na Windowsa.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama