Przywieziesz z wakacji dużo zdjęć? Sztuczna inteligencja pomoże wybrać te najlepsze

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi gigabajty zdjęć do przejrzenia. W samą porę przychodzi na pomoc projekt Picturesque. Dzięki temu programowi sztuczna inteligencja pomoże amatorom wybrać najlepsze zdjęcia do pokazywania znajomym i rodzinie, a profesjonalistom przebić się przez liczące kilkaset plików sesje. Dzięki pomocy uczącej się maszyny można skrócić czas wybierania tych najlepszych zdjęć nawet o 80%.

Picturesque sam grupuje zdjęcia na podstawie zawartości, dzięki czemu można z kilku podobnych ujęć łatwo wybrać to najlepsze. Co ważne, analiza i grupowanie zdjęć działają błyskawicznie. Program uczy się oceniać zdjęcia i sam proponuje oceny na podstawie różnych kryteriów, jak jakość oświetlenia. Zdjęcia zostaną automatycznie posortowane według wstępnej oceny.

Dalsza praca należy już do fotografa. Ręcznie można wybrać kadry, które nam się najbardziej podobają i porównać szczegóły w powiększeniu. Co ciekawe, Picturesque odnajdzie to samo miejsce na wszystkich porównywanych zdjęciach, co znacznie ułatwia określenie, czy jest ono ostre w odpowiednich miejscach i warte prezentacji w galerii lub wydrukowania w rodzinnym kalendarzu.

Pocturesque kierowany jest przede wszystkim do profesjonalistów, o czym świadczy możliwość odczytywania przeszło 600 typów RAW-ów i możliwość eksportu wybranych zdjęć bezpośrednio do Lightrooma. Nie oznacza to, że nie przyda się osobom wracającym z wycieczki z tysiącem zdjęć na smartfonie.

Na razie Picturesque działa na Windowsie, wkrótce pojawi się też wersja dla OS X. Program możecie pobrać z naszej bazy w wersji próbnej, która pozwoli pracować ze zdjęciami bez przeszkód aż trzy miesiące. To powinno zupełnie wystarczyć, by utrzymać w ryzach kolekcję zdjęć z wakacji. W dalszych miesiącach będzie można kupować subskrypcję na określony czas.

Jeśli z wakacji wrócicie z „roztrzęsionymi” filmami, polecam Hyperlapse, który świetnie stabilizuje nawet dynamiczne ujęcia z kamerek sportowych.

© dobreprogramy