Edycja zdjęć z wakacji na smartfonie. Oto 4 polecane edytory na Androida

Smartfon to często jedyny aparat. Pokazujemy, w czym edytować zdjęcia
Smartfon to często jedyny aparat. Pokazujemy, w czym edytować zdjęcia
Oskar Ziomek

21.07.2019 18:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele osób zdążyło już wrócić z wyczekiwanego urlopu i zrobić setki, o ile nie tysiące zdjęć. Ponieważ obecnie często to smartfon jest jedynym wykorzystywanym aparatem fotograficznym, czas zastanowić się, co można zrobić ze zdjęciami, które zostały zgromadzone w pamięci.

Część zdjęć trafiła już pewnie na serwisy społecznościowe, ale tam – jak choćby w przypadku Instagrama – można skorzystać z filtrów i korekt dostępnych w aplikacji. Co jednak w sytuacji, gdy zdjęcia mają zostać wysłane mailem, zachowane na przyszłość lub po prostu wydrukowane wprost ze smartfona, ale wymagają pewnych poprawek?

Smartfon to często jedyny aparat cyfrowy na wakacyjnym wyjeździe.
Smartfon to często jedyny aparat cyfrowy na wakacyjnym wyjeździe.

Jedno z rozwiązań to oczywiście zgranie zdjęć na komputer i podjęcie właściwych kroków w wybranym edytorze. Nie jest to jednak konieczne, bowiem wiele programów na smartfony radzi sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Aby ułatwić wybór, przedstawiamy cztery ciekawe propozycje.

Snapseed

Pierwsza proponowana aplikacja to Snapseed. Wyróżnia się licznymi narzędziami pozwalającymi poprawiać nie tylko kolorystykę, ale i perspektywę czy obrót zdjęć. Całość działa bardzo szybko, również w przypadku edycji bardziej obciążającej procesor. Wszystkie kroki są zapamiętywane, dzięki czemu na dowolnym etapie edycji można cofnąć dowolną liczbę zmian.

Snapseed na Androidzie.
Snapseed na Androidzie.

Więcej uwagi warto poświęcić opcji "HDR" oraz "Dramaturgia", której różne kombinacje ustawień pozwolą dodatkowo wzmocnić efekt dużej rozpiętości tonalnej. Poza możliwością nakładania filtrów i poprawy kolorów w oczywisty sposób, Snapseed pozwala także między innymi kontrolować winietę (lokalizację punktu środkowego na zdjęciu można wskazać samemu) oraz zmieniać proporcje zdjęć.

Aplikację Snapseed można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

Retrica

Kolejna propozycja to program Retrica. Edycja sprowadza się do wyboru jednego z wielu filtrów (wszystkie dostępne są tylko w płatnej wersji) oraz nałożeniu na zdjęcie dodatkowych efektów: winiety oraz rozmycia. W konsekwencji powstanie zdjęcie zazwyczaj o celowo niższej jakości, która ma nawiązywać do starszych, niedoskonałych aparatów i obiektywów.

Retrica na Androidzie.
Retrica na Androidzie.

Dzięki filtrom, także w darmowej wersji aplikacji, można zmienić wyraz zdjęć. Większość filtrów dotyczy tylko barw, ale niektóre nakładają także na zdjęcia dodatkowe symbole lub efekty, aby symulować zdjęcia wykonane starszym sprzętem.

Aplikację Retrica można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

PicsArt

PicsArt to dobry wybór szczególnie dla tych osób, które chcą poeksperymentować z kolorami, w tym także ich podmienianiem. Aplikacja pozwala dostosowywać barwy na zdjęciu z wykorzystaniem wygodnych suwaków, krzywych lub filtrów, ale oferuje także inne przydatne narzędzia, dzięki którym zdjęcia można przyciąć lub zasymulować na nich ruch.

PicsArt na Androidzie.
PicsArt na Androidzie.

Najciekawsza jest jednak opcja zamiany kolorów. Wystarczy wskazać na zdjęciu barwę, która ma zostać zamieniona na inny kolor, by móc zmodyfikować zdjęcie i stworzyć z niego abstrakcyjne dzieło sztuki. Ciekawostką jest możliwość modyfikowania filtrów, które w tym przypadku zostały nazwane "szablonami". Można dzięki temu wpłynąć między innymi na ilość winiety lub kolorystykę.

Aplikację PicsArt można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

Candy Camera

Ostatnia propozycja to aplikacja Candy Camera, która oferuje minimalistyczny interfejs i ciekawe możliwości. Dzięki narzędziom można tu korygować kolory zdjęć, ale także modyfikować w ciekawy sposób, w tym wprowadzać pikselizację, co można wykorzystać do cenzury fragmentów fotografii.

Candy Camera na Androidzie.
Candy Camera na Androidzie.

Inna interesująca opcja pozwala wprowadzić na zdjęciu wyraźne rozmycie poza wskazanym ręcznie obszarem. To przydana opcja, dzięki której można na przykład podkreślić prędkość poruszającego się na zdjęciu obiektu, choć można z niej korzystać oczywiście także w innych sytuacjach.

Aplikację Candy Camera można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)