Q-Dir Q-Dir 9.09

Strona główna Windows Akcesoria Menedżery plików
Pobierz progra​m
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Q-Dir to bezpłatny, prosty w obsłudze menadżer plików przeznaczony dla platformy Windows.

Program pozwala na szybką konfigurację układu wewnętrznych okien, między którymi można dowolnie przenosić i kopiować pliki oraz katalogi. Aplikacja wspiera znaną z eksplorera technikę „przeciągnij i upuść”, potrafi generować praktyczne listy ze spisem danych zgromadzonych w wybranej lokacji oraz tworzyć skróty do często odwiedzanych miejsc. Q-Dir może pracować w trybie pełnego ekranu z podziałem na dwa, trzy lub cztery okna, ma wgranych kilkanaście zdefiniowanych stylów wizualnych i potrafi wyróżniać określone typy plików kolorami.

Zaletą programu są niewielkie wymagania sprzętowe i polskojęzyczny, przejrzysty interfejs użytkownika.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Wszystko da się wyklikać myszą
Przy pełnych czterech oknach możemy mieć 'nadziubdziane' na ekranie
ocena użytkownika
04.05.2020 12:32 • Recenzja do wersji 8.15

Menedżer plików dla wielbicieli myszy, którym nie chce się grzebać w ścieżkach plików i poleceniach tekstowych. Klika się wszystko jak na standardowym pulpicie, podgląd w wersji graficznej. De facto dostajemy tutaj cztery małe kopie swojego pulpitu. Ano właśnie - małe. Czasami warto zastanowić się, czy do aktualnie wykonywanego zadania potrzebujemy wszystkich czterech okien. Program pracuje dobrze również w trybie dwóch okien, i czasami warto skorzystać z tej opcji dla większej przejrzystości.

wygoda, szybkość działania, przejrzystość, prostota, karty, konfigurowalność
mierny wygląd interfejsu, brak motywów, brak własnej wyszukiwarki plików
04.03.2011 16:52 • Recenzja do wersji 4.46

Bardzo wygodny i prosty w obsłudze program do wykonywania różnych operacji na plikach, któremu brakuje jedynie kilku własnych elementów, przez co korzysta z tych już będących częścią systemu ( m.in. wyszukiwarka ) oraz ładniejszego interfejsu.

Fajną funkcją w Q-Dir jest funkcja kart, która działa na takiej samej zasadzie, jak karty w przeglądarkach internetowych.
Można otworzyć wiele lokalizacji w każdym z wewnętrznych okienek na wielu kartach, co znacznie ułatwia wykonywanie operacji przy większej ilości katalogów i ich podkatalogach.
Dobrą stroną jest także to, że Q-Dir jest swobodnie konfigurowalny, co ułatwia oczywiście dostosowanie go do swoich potrzeb.

Wracając do wyglądu interfejsu - jest on przejrzysty, jednak
to koniec jego plusów. W minusach wymieniłem brak motywów, ponieważ mimo tego, że program zawiera trzy standardowe motywy, to różnic między nimi prawie w ogóle nie widać. Po prostu nie zmieniają one ani trochę wrażeń z używania programu, więc co to za motywy?

Ogółem program robi dobre wrażenie, dobrze się go używa i jak najbardziej nadaje się on na przeglądarkę plików, a te kilka wad można pominąć, przynajmniej w użytkowaniu. Myślę, że swoją główną funkcje spełnia na tyle sprawnie, że na moim komputerze zagości na dłużej :)