Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

OpenOffice.org 2.4.3/3.1.1/3.2 i Akademia OpenZone

Dzień po światowej premierze, wolontariusze z pl.openoffice.org udostępnili polskie kompilacje OO.o 3.1.1 na niemal wszystkie systemy i niemal wszystkie architektury. Użytkownikom zostały oddane instalatory i paczki na Windows, Maca oraz Linuksa, w tym także na architektury 64-bitowe. I tym razem laur chwały należy się stałym testerom (kolejność alfabetyczna):

# Grzegorz Hajncel (Windows)
# Michał Janiak (Mac OS X)
# Jakub Kościelak (Windows)
# Łukasz Usowicz (Linux)

reklama

Nowością w tym wydaniu jest to, że po raz pierwszy mamy oficjalną 64-bitową wersję dla Linuksa (dzięki nowemu testerowi, Krystianowi Juskowiakowi).

Zachęcam do aktualizacji.

W przeciągu paru dni powinny pojawić się (miejmy nadzieję, że ostatnie) buildy oznaczone numerem 2.4.3, z ostatniej linii OpenOffice.org, która działa na Windows 98, Me oraz na Windows 2000 SP1 i starszych.

Nowości w OpenOffice.org 3.2

Ogólna data następnego wydania to koniec listopada. Znajdziemy w niej kilka smakołyków, z którymi chcę się z Wami podzielić. Deweloperzy obiecują:

* Przyśpieszenie startu pakietu
* Przyśpieszenie odczytu oraz zapisu danych do pliku
* Implementację metadanych (wynika to ze specyfikacji ODF 1.2)
* Obsługę fontów OpenType
* Początkową obsługę Graphite Smart fonts
* Zaktualizowanie filtru eksportu do HTML-a
* Obsługę Quicklook na MacOS X

Writer

* Właściwości morfologiczne dla słownika synonimów
* Lepszy import OOXML poczynając od eksportu do docx-a

Calc

* Implementacja bąbelkowych wykresów w module Chart2
* Generalne poprawki w AutoFiltrze, DataPilocie, formatowaniu warunkowym oraz w implementacji ODFF (OpenDocument Format Formula)
* Możliwość wklejania/usuwania do/z treści z wyśrodkowanych, scalonych komórek

Impress

* Animacje w plikach SWF
* Półprzezroczysty obszar zaznaczenia (vide: Rzut okiem na wczesną wersję OpenOffice.org 3.1 )

Base

* Opcja "znajdź i zastąp" w SQL-Editorze

Jest jeszcze mnóstwo innych, ciekawych, niepewnych i nieujawnionych ficzerów. 4 miesiące temu deweloperzy obiecali, świetny pragnę zauważyć, nowy moduł podglądu wydruku, a dzisiaj już nic o tym nie wiadomo. ;)

OpenZone Akademia

Już za niespełna tydzień, już w następny poniedziałek, na stronie OpenZone.pl zostanie uruchomiony projekt pod nazwą OpenZone Akademia. Inicjatywa ta ma na celu udostępnienie bezpłatnego kursu w formie wideo, omawiającego obsługę oprogramowania. Konkretniej, obsługę tych samych funkcji w Microsoft Office i OpenOffice. Na pierwszy ostrzał wystawiony zostanie Writer i Word 2007. Omówione i pokazane zostaną te same zagadnienia w obu programach. Kurs ma liczyć w sumie prawie 200 lekcji.

Powiem szczerze, że mnie ta inicjatywa niebywale cieszy. Kolega z pracy (lat ~44), mając dosyć Windows, zmigrował za moją radą na GNU/Ubuntu. I właśnie wczoraj zapytał, jak rozwiązać pierwszy napotkany problem - jak ustawić poziomą stronę we Writerze. Prawda, że banał? On jednak nie spodziewał się logicznego poukładania opcji, nie po latach klikania w menu Plik > Właściwości. Sądzę, że projekt Akademia OpenZone przyda się właśnie jemu, i tym pracownikom, którym wciśnięto OpenOffice za krzyczenie "Word 2007 sucks". ;)
 

reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze