Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

OpenOffice.org 2.4.3/3.1.1/3.2 i Akademia OpenZone

Dzień po światowej premierze, wolontariusze z pl.openoffice.org udostępnili polskie kompilacje OO.o 3.1.1 na niemal wszystkie systemy i niemal wszystkie architektury. Użytkownikom zostały oddane instalatory i paczki na Windows, Maca oraz Linuksa, w tym także na architektury 64-bitowe. I tym razem laur chwały należy się stałym testerom (kolejność alfabetyczna):

# Grzegorz Hajncel (Windows)
# Michał Janiak (Mac OS X)
# Jakub Kościelak (Windows)
# Łukasz Usowicz (Linux)

Nowością w tym wydaniu jest to, że po raz pierwszy mamy oficjalną 64-bitową wersję dla Linuksa (dzięki nowemu testerowi, Krystianowi Juskowiakowi).

Zachęcam do aktualizacji.

W przeciągu paru dni powinny pojawić się (miejmy nadzieję, że ostatnie) buildy oznaczone numerem 2.4.3, z ostatniej linii OpenOffice.org, która działa na Windows 98, Me oraz na Windows 2000 SP1 i starszych.

Nowości w OpenOffice.org 3.2

Ogólna data następnego wydania to koniec listopada. Znajdziemy w niej kilka smakołyków, z którymi chcę się z Wami podzielić. Deweloperzy obiecują:

* Przyśpieszenie startu pakietu
* Przyśpieszenie odczytu oraz zapisu danych do pliku
* Implementację metadanych (wynika to ze specyfikacji ODF 1.2)
* Obsługę fontów OpenType
* Początkową obsługę Graphite Smart fonts* Zaktualizowanie filtru eksportu do HTML-a
* Obsługę Quicklook na MacOS X

Writer

* Właściwości morfologiczne dla słownika synonimów
* Lepszy import OOXML poczynając od eksportu do docx-a

Calc

* Implementacja bąbelkowych wykresów w module Chart2
* Generalne poprawki w AutoFiltrze, DataPilocie, formatowaniu warunkowym oraz w implementacji ODFF (OpenDocument Format Formula)
* Możliwość wklejania/usuwania do/z treści z wyśrodkowanych, scalonych komórek

Impress

* Animacje w plikach SWF
* Półprzezroczysty obszar zaznaczenia (vide: Rzut okiem na wczesną wersję OpenOffice.org 3.1)

Base

* Opcja "znajdź i zastąp" w SQL-Editorze

Jest jeszcze mnóstwo innych, ciekawych, niepewnych i nieujawnionych ficzerów. 4 miesiące temu deweloperzy obiecali, świetny pragnę zauważyć, nowy moduł podglądu wydruku, a dzisiaj już nic o tym nie wiadomo. ;)

OpenZone Akademia

Już za niespełna tydzień, już w następny poniedziałek, na stronie OpenZone.pl zostanie uruchomiony projekt pod nazwą OpenZone Akademia. Inicjatywa ta ma na celu udostępnienie bezpłatnego kursu w formie wideo, omawiającego obsługę oprogramowania. Konkretniej, obsługę tych samych funkcji w Microsoft Office i OpenOffice. Na pierwszy ostrzał wystawiony zostanie Writer i Word 2007. Omówione i pokazane zostaną te same zagadnienia w obu programach. Kurs ma liczyć w sumie prawie 200 lekcji.

Powiem szczerze, że mnie ta inicjatywa niebywale cieszy. Kolega z pracy (lat ~44), mając dosyć Windows, zmigrował za moją radą na GNU/Ubuntu. I właśnie wczoraj zapytał, jak rozwiązać pierwszy napotkany problem - jak ustawić poziomą stronę we Writerze. Prawda, że banał? On jednak nie spodziewał się logicznego poukładania opcji, nie po latach klikania w menu Plik > Właściwości. Sądzę, że projekt Akademia OpenZone przyda się właśnie jemu, i tym pracownikom, którym wciśnięto OpenOffice za krzyczenie "Word 2007 sucks". ;)
 

Komentarze

0 nowych
borzole   4 #1 03.09.2009 16:58

"Impress
* Animacje w plikach SWF "
coś więcej o tej opcji? będzie można zrobić prosty flash na stronkę? a coś więcej o tej opcji :)

Damian_L   3 #2 03.09.2009 18:19

* Przyśpieszenie startu pakietu
* Przyśpieszenie odczytu oraz zapisu danych do pliku

O tak, to mi się podoba.

Quest-88   16 #3 03.09.2009 23:22

borzole,

Gdy weksportujesz prezentacje zrobioną w Impressie do SWF-a, powinna ona zachować animacje.

borzole   4 #4 04.09.2009 08:58

@Quest-88
Tak się tylko pytam, bo z tego co wiem to chyba nie ma żadnego konkretnego programu do SWF poza stajnią Adobe (nie wiem, nie zajmuję się tym). Wszystko jest raczej potworkiem robiącym mizerną kopię na poziomie dwóch wersji w tył. Fajnie by było mieć w Impress jak największe wsparcie dla flash.

ps. tak swoją drogą, nie uważacie że programy do robienia tzw. "prezentacji" to czyste wyciąganie kasy? Przecież to naprawdę można zrobić na wiele różnych sposobów. Jak żyję, nie widziałem, aby ktoś wykorzystywał chociaż połowę możliwości takiego PowerPointa. Wszystkie są statyczne, a jak ktoś doda jakąś animację to jest święto normalnie :)

  #5 04.09.2009 10:46

Nie wiem do kogo kierujesz pytanie pisząc "nie uważacie..", ale odpowiem za siebie.

Nie uważam, aby udostępnianie za darmo OpenOffice.org polegało na wyciąganiu pieniędzy.

Mayron   6 #6 04.09.2009 12:26

I tak nic mi nie zastąpi MSO ;]

Damian_L   3 #7 04.09.2009 13:45

Jest na mojej uczelni profesor robiący prezentacje w MSO chyba 2000 które polegają na tym, że jest sobie czarny tekst na całkowicie białym tle. Z przykładami kodu źródłowego w notatniku. Inna pani doktor robi prezentacje w wordzie (przesuwa sobie tekst wedle uznania w czasie jej prowadzenia ).
Żeby nie było są ludzie którzy potrafią robić przyzwoite prezentacje ale zazwyczaj jest kiepsko.

borzole   4 #8 04.09.2009 18:19

@Quest-88
Jak mawiają "czas to pieniądz", a zrobienie Impress wymagało czasu, tyle w temacie :)

@Damian_L
no właśnie, większość prezentacji to takie "potworki" - "róbta co chceta"

Quest-88   16 #9 04.09.2009 22:46

Mayron, nikogo to nie obchodzi. Kochasz MS Office, rób to skrycie.

borzole, z twojego drugiego komentarza jasno wynika, że pisałeś o wyciąganiu pieniędzy w sensie płacenia za produkt. Napisałeś głupotę, bo Impress jest za darmo, a teraz odwracasz kota ogonem.

Olbi   11 #10 05.09.2009 00:06

A ja uważam swf na zło tego świata. Dlaczego?? Bo nawet dwurdzeniowy procesor przy stronie zrobionej we flash w całości ma problemy i się dławi.

Co do OpenOffice jestem jak najbardziej za rozwojem jego. Przyspieszenie startu, byłoby bardzo dużym krokiem naprzód. Dodatkowo mogliby wprowadzić wersję na słabsze komputery.

borzole   4 #11 05.09.2009 07:42

@Quest-88
o jezu... ale Ty się czepiasz Co do "czas to pieniądz" to był joke, chodziło mi o oprogramowanie jako takie, że jest zbędne. Równie dobrze większość prezentacji mogła by być zwykłymi obrazkami {jpg,png, etc.}. Naprawdę nie miałem nic złego na myśli, a Ty się czepiasz jakbyś kłótni szukał.

pis, lowe end dajta spokój