Raspberry Pi już całkiem uwolnione: Quake 3 dobrze działa na otwartym sterowniku grafiki

Strona główna Aktualności

O autorze

Na początku marca doszło do dwóch wydarzeń, ważnych dla społeczności zawiązanej wokół komputerka Raspberry Pi. Po pierwsze firma Broadcomm wydała kompletny kod sterowników czipu BCM21553, będącego bliskim kuzynem układu BCM2835 wykorzystywanego w Malinie. Po drugie, fundacja stojąca za rozwojem Raspberry Pi ogłosiła, że ten, kto zdoła na podstawie kodu Broadcomma stworzyć otwarty sterownik dla graficznego rdzenia tego komputera, który spełni określone wymogi wydajnościowe, otrzyma 10 tys. dolarów nagrody.

Zachęta podziałała. Niespełna miesiąc po ogłoszeniu konkursu, postawione przez organizatorów warunki spełnił Simon Hall, programista dobrze znany wśród fanów Raspberry Pi. Jego otwarty sterownik VideoCore IV pozwala na uruchomienie gry Quake III w rozdzielczości 1080p@20 FPS (a nawet więcej, jeśli skompilować go za pomocą nowych wersji gcc.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy nowy sterownik trafi do repozytoriów Raspbiana – najpopularniejszej dystrybucji Linuksa dla Maliny. Jego kompilacja, wraz z jądrem, to dość czasochłonny proces na Raspberry Pi (nawet 10 godzin), więc lepiej skrośnie zbudować całość na PC. Pomoże w tym narzędzie distcc, którego wykorzystanie zostało opisane tutaj. Informacje o całym procesie przygotowania komputera, jądra i gry znaleźć można na stronach Fundacji.

Całkowite uwolnienie oprogramowania Raspberry Pi może tylko zwiększyć zainteresowanie tym edukacyjnym komputerkiem, który na początku marca sprzedał się w liczbie 2,3 mln sztuk – a przecież trzeba pamiętać, że jego twórcy początkowo liczyli, że uda im się sprzedać tysiąc sztuk. Coraz więcej sieci sklepów z elektroniką zaczyna sprzedawać własne zestawy z Raspberry Pi, a liczba hobbystycznych projektów na bazie Maliny przekroczyła już tysiąc.

Nie tylko zresztą są to projekty hobbystyczne. Jednym z najciekawszych pomysłów, które wykorzystują Malinę, jest Kano – komputer do samodzielnego montażu dla dzieci. Projekt, który początkowo chciał uzyskać 100 tys. dolarów na Kickstarterze, zdobył 1,35 mln USD od niemal 12 tysięcy osób. Wśród nich znalazł się sam Steve Wozniak, współtwórca Apple'a i Yancey Strickler, założyciel Kickstartera.

Trend ten może nas tylko cieszyć – pokazuje, że w erze, gdy niemal wszystko jest dziś zamknięte, laptopy, smartfony i tablety stają się gadżetami, w których nie można nawet zmienić baterii, konsumenci wciąż są zainteresowani czymś więcej, niż tylko sprzętem który po prostu działa i lepiej do niego nie zaglądać.

© dobreprogramy

Komentarze