r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Rozszerzenie szyfrujące komunikację w Messengerze zablokowane przez Facebooka

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Crypter to rozszerzenie dostępne dla przeglądarek internetowych Google Chrome i Mozilla Firefox, które ma zabezpieczyć komunikację użytkowników korzystających do tego celu z Facebooka. Twórcy wyszli z całkiem rozsądnego założenia, że nie ma sensu tworzyć kolejnego niszowego programu i lepiej pracować nad szyfrowaniem komunikatora wykorzystywanego codziennie przez miliony użytkowników, Messengera. To jednak nie spodobało się władzom serwisu.

Po zainstalowaniu Cryptera, w oknach czatu na Facebooku pojawia się nowa ikona, kłódka. Jest ona dostępna tylko w przypadku komunikacji na stronie samego serwisu, pozostaje niedostępna na messenger.com czy w mobilnych aplikacjach Messengera, nie jest także aktywna w przypadku rozmów grupowych. Ograniczeń jest zatem całkiem sporo, niemniej darmowy Crypter jest dziecinnie prosty w obsłudze i pozwala na zaszyfrowaną komunikację także z osobami, które nieszczególnie zabiegają o poufność swojej korespondencji.

r   e   k   l   a   m   a

Po kliknięciu na kłódkę, użytkownik ma możliwość wybrania hasła, które innym kanałem dostarcza swojemu rozmówcy. Po ustaleniu haseł, całość rozmowy zostaje zaszyfrowana lokalnie z wykorzystaniem implementacji CryptoJS i AES. Możliwy jest także wybór pomiędzy automatycznym szyfrowaniem i odszyfrowaniem wiadomości a każdorazowym wykorzystywaniem hasła. Tak przynajmniej było dotychczas.

Na oficjalnej stronie rozszerzenia pojawił się bowiem komunikat, że Crypter stał się obiektem zainteresowania Facebooka, który zablokował możliwość korzystania z rozszerzenia. Twórcom programu nie został w tej sprawie dostarczony żaden oficjalny komunikat, który uzasadniałby taką decyzję administracji serwisu. Komunikacja z wykorzystaniem Cryptera po prostu z dnia na dzień przestała być możliwa.

W praktyce błąd występuje w momencie ustalenia hasła. Po kliknięciu na kłódkę, wprowadzeniu hasła i zatwierdzeniu go, przeglądarka zwraca komunikat o błędzie rozszerzenia. Tamże zawarta jest prośba o kontakt z jego twórcami. Ci z kolei deklarują, że prace nad Crypterem skupią się teraz na próbach obchodzenia zabezpieczeń Facebooka i przywróceniu rozszerzeniu pełni funkcjonalności. Zachęcają zatem wciąż do instalowania Cryptera, czego można dokonać na stronie rozszerzenia.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.