r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Ruchomy portret perkusisty w CSV

Strona główna Aktualności

Cenię sobie miejsca, w których technologia styka się ze sztuką. Moim najnowszym odkryciem są filmy Odaibe, czyli Bartka Szlachcica, na których doskonale widać ruch pałeczek perkusisty. I tylko to, bez żadnych rozpraszających dodatków.

Solówki grane na perkusji ogląda się trudno, zazwyczaj widać latające w powietrzu pałeczki, ręce szybsze niż oczy, włosy i tatuaże (jeśli instrumentalista akurat takowe posiada) oraz pot. Odaibe na swoim filmie „Portret Ducha Perkusisty” nie pokazuje tego wszystkiego, co towarzyszy muzyce, a jedynie czysty ruch pałeczek. Jak więc wygląda solówka na perkusji bez włosów, potu, mięśni i tatuaży?

Odaibe porównuje pałeczki perkusisty do pędzli malarza i śledzi ich ruch. Efektem są ścieżki w przestrzeni, które sterylnie ilustrują ruchy grającego. Ruchy pałeczek są przechwytywane przez system Vicon MX i zapisywane do formatu CSV. Następnie dane zostały przetłumaczone do języka opisującego ruch zrozumiałego dla Cinema 4D , w którym Odaibe wykonał animację, po umieszczeniu ścieżek w przestrzeni trojwymiarowej. Pomysł jest prosty, ale ciekawy, i pozwala szczegółowo przeanalizować ruchy pałeczek, nad którymi muzyk grając wcale się nie zastanawia. Publiczności daje to możliwość spojrzenia na perkusyjną solówkę od zupełnie innej strony.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.