Rzeźnik MPEGów 1.1.992

Strona główna Windows Multimedia Tworzenie i edycja muzyki
Pobi​erz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Ten polski program, o dość dwuznacznej nazwie, jest w istocie bardzo nowatorskim narzędziem do obróbki plików MP3. Jego rewolucyjne rozwiązania w postaci tzw. "węzłów", przez które muzyka przepływa (podobnie jak ma to miejsce w układach elektronicznych) czynią go świetnym rozwiązaniem także dla DJ'ów. Umożliwia on cięcie i łączenie plików dźwiękowych MP3 (z dokładnością do jednej ramki), tworzenie miksów oraz automatyczne sterowanie całością za pośrednictwem skryptów. Można także nagrywać sygnał dźwiękowy z wejścia karty dźwiękowej bezpośrednio do pliku MP3. Dużą zaletą programu jest możliwość operowania na bardzo dużych plikach (do 4GB).

GŁÓWNE MOŻLIWOŚCI PROGRAMU


Cięcie/Łączenie plików mp3

Program Rzeźnik daje możliwość wycięcia z dźwiękowego pliku MP3 jakiegoś fragmentu muzyki z dokładnością do jednej ramki i zapisanie go do nowego pliku. Dowolne fragmenty różnych plików mp3 mogą być łączone tworząc docelowo jedną całość.


Rejestrowanie dźwięku

Możliwe jest nagrywanie z wejścia karty dźwiękowej bezpośrednio do mp3. Program stara się kompresować dźwięk "w locie", korzystając z darmowego enkodera Lame. Do konwersji do plików mp3 mogą również być użyte komercyjne kodery kompresji zainstalowane w systemie operacyjnym (np. Fraunhofer codec).

Nagrywarka dźwięku może się automatycznie uruchamiać o zadanej porze np. podczas nieobecności użytkownika, do tego celu można wykorzystać Zaplanowane zdania (Panel sterowania) i wywoływać program z następującymi parametrami: -rec X e gdzie X oznacza liczbę minut nagrania, a nieobowiązkowy parametr e wyłącza komputer po zakończeniu nagrania.


Tworzenie miksów

Praca z programem możliwa jest na dwa sposoby: pierwszy służy do powyższych celów czyli do cięcia i/lub łączenia plików mp3, drugi zaś do daje możliwość tworzenia własnych kompozycji muzycznych.

Zwykle tworząc jakiś utwór muzyczny posługujemy się jakimś zestawem instrumentów lub sampli, które często się powtarzają w utworze. Rolę tych instrumentów w Rzeźniku pełnią fragmenty plików .mp3 zwane węzłami. Węzły mogą być odtwarzane z wcześniej ustalonym wzmocnieniem, balansem i prędkością. Węzły jako fragmenty utworów mogą być ze sobą łączone tworząc w ten sposób utwór muzyczny. (Stąd nazwa węzły, gdyż całość przypomina sznur z zawiązanym supłami). W przejściach pomiędzy węzłami można określić czas opadania lub narastania wzmocnienia, jak również opóźnienie z jakim ma być odtwarzany kolejny węzeł.

Ideą tworzenia muzyki za pomocą węzłów jest to, że zabierają mało miejsca na widoku, w związku z czym cały projekt może się zmieścić na jednym ekranie, a w każdym razie łatwo może zostać odnalezione to co w danej chwili jest potrzebne.


Obsługa skryptów

Określanie tego, co ma zostać wycięte można również wpisywać do pliku tekstowego (bez udziału programu), a następnie taki plik można otworzyć w Rzeźniku. Z pliku zostaną pobrane wszystkie informacje potrzebne do zrealizowania zadania.


MOŻLIWOŚCI TECHNICZNE PROGRAMU


Pełna obsługa formatów MPEG 1 i MPEG 2 w zakresie dźwięku - Program czyta i zapisuje pliki mp3, mp2, mp1 (wszystkie warstwy L1, L2, L3). Mogą być to zarówno plik CBR (stała kompresja) lub VBR (dynamiczna kompresja).

Niepełna obsługa (tylko odczyt) plików następujących typów: *.wav; *.snd; *.au; *.aif;*.aifc; *.aiff; *.wma; *.asf; *.wm; *.wma; *.mid; *.rmi; *.midi

Maksymalna wielkość czytanego lub zapisywanego pliku to 4GB

Obsługa standardu MPEG Audio Tag ID3 Ver. 1.1.

Odtwarzanie dźwięku poprzez engine MS Windows Media Player.

Nagrywanie z wielu źródeł z wykorzystaniem koderów systemowych oraz darmowego enkodera Lame tworzonego na zasadach open source.

Obsługa wielu kart dźwiękowych


UWAGA!


1. Obecna licencja programu umożliwia bezpłatne używanie programu w cyklach 30-dniowych lub możliwość jednorazowego, odpłatnego zarejestrowania programu.

2. Program Rzeźnik do poprawnej pracy wymaga zainstalowanego w systemie oprogramowania Windows Media Player w wersji 5.2 lub nowszej. Najnowszą wersję Windows Media Player można pobrać w dziale PROGRAMY -> Multimedia -> Odtwarzanie plików audio i video.

3. Najnowszą wersję enkodera LAME wykorzystywanego przez program można pobrać w dziale PROGRAMY -> Multimedia -> Rozszerzenie multimedialne i kodeki

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!