Są już pierwsze rozszerzenia dla Chrome

Strona główna Aktualności

O autorze

Zgodnie z oczekiwaniami, najnowsze deweloperskie buildy przeglądarki Google Chrome wyposażone zostały w długo oczekiwaną obsługę rozszerzeń. W związku z tym pojawiły się pierwsze rozszerzenia.

Cleeki to dodatek rozszerzający możliwości przeglądarki o funkcje na kształt akceleratorów znanych z Internet Explorera 8. Z poziomu menu kontekstowego zaznaczonego tekstu można od razu wrzucić ten fragment w różne wyszukiwarki, przesłać go znajomemu czy poszukać go na eBayu. Rozszerzenie potrafi także importować akceleratory z IE8.

Wielu użytkowników bardziej zainteresuje być może Adsweep - umożliwiający blokowanie reklam, choć o możliwościach znacznie bardziej ograniczonych niż dobrze znany AdBlock z Firefoksa. Zwykłym gadżetem jest natomiast rozszerzenie PageRank for Chrome wyświetlająca wartość PageRank dla aktualnie oglądanej strony. Wreszcie do dyspozycji jest także rozszerzenie Custom New Tab, które modyfikuje stronę nowej karty i pozwala np. wyświetlić tam dowolną stronę zamiast domyślnej listy często odwiedzanych witryn.

Opisywane rozszerzenia można zainstalować wyłącznie w deweloperskich wersjach Chrome. Aby przeglądarka mogła je obsłużyć, należy uruchomić ją z parametrem -enable-extensions. Na obsługę rozszerzeń w stabilnych wydaniach przyjdzie nam niestety jeszcze trochę poczekać.

© dobreprogramy

Komentarze