Scribus 1.4.7

Strona główna Windows Grafika Skład publikacji DTP
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Całkowicie bezpłatny program do składu tekstu.

Scribus umożliwia tworzenie różnego rodzaju publikacji - od prostych broszur poprzez biuletyny i gazetki do nawet książek. Cechuje się przejrzystym interfejsem, którego część rozwiązań i elementów nasuwa skojarzenia z takimi legendami jak chociażby QuarkXPress. Co ważne dla wielu użytkowników, interfejs ten jest polskojęzyczny, a sam program oferuje obsługę polskich znaków narodowych i dzielenie wyrazów.

Scribus pozwala na wykorzystywanie czcionek TrueType, Type 1 i OpenType. Definiowanie kolorów jest możliwe w standardach RGB i CMYK. W publikacjach można wykorzystywać pliki graficzne w najpopularniejszych formatach (m.in. SVG, EPS, PSD, TIFF, JPEG, PNG). Umożliwia też generowanie elektronicznych publikacji w formacie PDF (również formularzy).

Uwaga!

  1. Do poprawnej pracy programu wymagana jest instalacja bibliotek GPL Ghostscript, które są niezbędne do importu plików EPS, PS oraz drukowania. Najnowszą wersję GPL Ghostscript można pobrać w dziale PROGRAMY -> Dodatki -> Biblioteki inne dodatki.
  2. Użytkownicy systemów Windows 2000 muszą też posiadać zainstalowane w systemie biblioteki GDI+, które można pobrać ze stron firmy Microsoft.
© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
  #101 11.08.2018 17:14

@scribusfan (niezalogowany): Podobnie jest z ń. Usuwamy skrót Ctrl+Alt+N

  #100 11.08.2018 17:12

@scribusfan (niezalogowany): Dzięki. To problem scribusa 1.4.7. Podobnie jest z ń. Usuwamy skrót Ctrl+Alt+N

Karolina30   3 #99 11.10.2017 11:24

Ja mam pytanie korzystam od niedawna ze Scribusa i potrzebowałabym wiecej szablonów dokumentów a ze strony nie bardzo wiem jak bym je miała pobrać pomorze ktoś ?

  #98 29.09.2015 15:40

Program sympatyczny jednak do funkcjonalności Adobe Indesign jeszcze sporo mu brakuje - np. kulejąca kwestia przypisów dolnych. Osobiście uważam też, że edytowanie tekstu w osobnym okienku jest dość niewygodnym pomysłem. Na dodatek zmiana np. czcionki z regular na italic lub bold jest wprawdzie widoczna na przycisku zmiany czcionki, ale w edytowanym w okienku tekście już nie.

  #97 26.04.2015 12:40

Cześć! Jestem na etapie przygotowania katalogu. Katalog ma obecnie około 36 stron no i zaczynają się schody. Każda operacja wstecz, usunięcie elementu trwa niemiłosiernie długo. Czy to przypadłość Scribusa czy tylko u mnie tak się dzieje??? Komputer raczej wydajny, kupiony w zeszłym roku, na dość dobrych komponentach. Pamięci 8Gb procek 2x i5 3.20GHz, win8 64bit. Na laptopie dało się pracować do jakiś 18 stron, później już wywalało program.

  #96 11.04.2015 13:43

@scarlet84 (niezalogowany): Proponuje pytać o takie szczegóły i konkretne sprawy na forum Scribusa tu: http://forums.scribus.net/ (anglojęzyczne forum ale Polacy tez się tam pojawiają)
Jest łatwiej o pomoc, szybciej i można wstawić jakiś załącznik do sprawdzenia jeśli coś jest nie tak. itd.

  #95 09.04.2015 12:11

@scribususer (niezalogowany): Dziękuję! Czy jeszcze przy eksportowaniu do pdf trzeba na coś zwrócić uwagę? Póki co to niestety mi to nie działa, choć wyraźnie mam zapisaną większą czcionkę w polu formularza. Będę jeszcze próbować

  #94 30.03.2015 20:48

@scarlet84 (niezalogowany): Można to ustawić, wystarczy kliknąć na pole od formularza i z palety właściwości - text przypisać wielkość tekstu.

  #93 25.03.2015 08:52

Cześć,
Jestem początkującą jeśli chodzi o scribus - ale udało mi się stworzyć fajny formularz zamówień z edycją w pdf - tylko że czcionka wpisywana w kolumny jest dość mała - czy można ją ustawić na większą? Bo klienci trochę narzekają, że to co wpisują jest nie do końca czytelne. Poza tym mam tam pole adres i on musi być większą czcionką... Chce ją ustawić z automatu jeśli się da?

  #92 06.02.2015 18:18

@Nurdurion: Scribus jest na licencji GNU GPL (potocznie mówiąc: licencja publiczna) a więc całkowicie bezpłatny i możesz go wykorzystywać w dowolny sposób. Tak samo jak pakietu Libre Office, programów Gimp i Inkscape.

Nurdurion   3 #91 04.02.2015 16:38

@Anonim (niezalogowany): Dzięki za odpowiedź. A nie wiesz może, jak wygląda kwestia wykorzystania go w firmie (użytek komercyjny)?

  #90 02.02.2015 21:44

Do Nurdurion: Jak najbardziej można tworzyć formularzy (kolega marek 2010 jest w błędzie).

  #89 31.01.2015 17:57

do Nurdurion..Tworzyć edytowalne PDF -tak,bo go wyeksportujesz przez drukarkę wirtualną lub przez zapisz do pliku pdf. Ale pewnie masz na myśli - otwórz plik pdf.No tu kiszka-nie.Dlatego u mnie był szybki zapis programu exe..przejrzenie możliwości,co on potrafi.Ostateczna decyzja - deinstalacja.Nie przenosi także plików doc,nawet zwykłych txt.Pewnie wąskiej grupie będzie przydatny.Szkoda,mnie nie.Widzę w nim potencjał twórczy programistów do tworzenia publikacji.

Nurdurion   3 #88 28.01.2015 16:17

Witam.
Miałbym dwa pytania odnośnie Scribusa: czy można w nim tworzyć edytowalny formularz pdf oraz czy można go używać w firmie?
Konkretnie chodzi mi o tworzenie formularzy umów.

msnet   23 #87 08.12.2014 15:19

Bardzo dobry program, szczególnie, że darmowy. Jednak trzeba trochę czasu, żeby się do niego przyzwyczaić (zwłaszcza, jak się wcześniej używało produnktów Corela lub Adobe).

  #86 29.07.2013 09:03

do baba-basia, dobrą praktyka jest zapisywania kopi zapasowej, oraz dzielenie pliku na rozdzialy jeśli to książka.
Obrazki mogły Ci zniknąć bo trzeba je zapisać razem z plikiem scribusa, jesli tego nie zrobisz to zostają tylko puste ściezki dostepu do plików.
Przy przenoszeniu plików można też korzystać z opcji zbierz wszystko do pliku wyjsciowego (dost. zmenu plik) program zbierze zdjecia fonty, profile kolorów.
Program jest rzeczywiści dobry, w wielu obszarach lepszy od płatnych, i np. zamiast sie męczyc z gazetkami czy broszurami w CorelDRAW czy AI, wiec w programach do innych zadań, lepiej użyć Scribusa w którym znajdziemy zaawansowane funkcje o których można tylko pomarzyc w Corelu.W chwili obecnej trwają prace nad wersją 1.5, zmiany mozna zobaczyć w wersji 1.5 svn gdzie znajdziemy dodatkowe funkcje np. obsługe przypisów, (np. uzytkownicy QuarkXPressa nie moga się na to doczekac do dzis) wdów i bekartów, pdf-x1a, PDF/X-4 itd.

o konkretne rzeczy najlepiej pytac na forach - szybsza odpowiedź np. tu
http://www.scribus.fora.pl (pl) lub forums.scribus.net (eng)

  #85 25.07.2013 21:20

Dzięki, wpadłam na to, żeby podzielić całość na mniejsze części, bo grafika "zatyka".
Ale po zapisaniu nowej, małej wersji i po ponownym jej otworzeniu NIE BYŁO OBRAZKÓW! Nie rozumiem... Zostały puste ramki, a po kliknięciu myszą na pusta ramkę, w polu "Informacja" komunikat "obrazek-.../tu dane zdjęcia/-BRAK". Ratunku!
Czemu przy kopiowaniu na dysk przenośny też zniknęły mi obrazki?

  #84 24.07.2013 19:58

@caramba
Być może problem jest w Corelu. Dzisiaj drukarnie zazwyczaj mają programy do czytania pdf-ów i naświetlania bez pośrednictwa Corela. Są też chyba i darmowe.

@basia-basia
Też mam słaby sprzęt. Zauważyłem, że scribus nie radzi sobie ze zbyt dużą ilością elementów - być może graficznych. Nie badałem tego, bo zwykle brak czasu. Dzielę publikację na kilka części, z każdej robię oddzielnego PDF-a, a drukarnia sobie to zbiera do kupki.
Możesz spróbować tak samo. Powodzenia...

  #83 22.07.2013 14:32

Pomocy! Scribus fajny, poznałam, popracowałam, zaczęłam projekt książki. Ale przy entej stronie pojawił się PROBLEM: przy wstawianiu grafiki do ramki pojawia się info "application transferred too few scanlines" i obrazki nie wchodzą.
A do tego "zżarło" mi efekty dotychczasowej pracy - przy ponownym otwarciu dokumentu są tylko teksty i podpisy ilustracji. Masakra!
Czy to może być sprawa "niemocy" mojego skromnego sprzętu?
Czy ktoś może mnie oświecić, co dalej?

  #82 05.12.2012 21:25

do caramba
W Scribusie można "skrzywić" napisy też wew. programu nie tylko przy eksporcie. PKL i convert to -> outlines.
Można też zrobić to już w gotowym pliku pdf, to może zrobić też drukarnia. (jest kilka sposobów i w drukarni powinni je znać)

do gilmijar
Zobacz w podglądzie wydruku co jest nadrukowane, a co wybrane tak najlepiej sprawdzisz.
Ale jeśli dobrze rozumiem to co opisałeś to nadrukowany będzie i tekst i pole ramki tekstowej (jako jeden obiekt) na ten trójkąt.

ps. Niestety chyba nie ma forum dla Scribusa PL aby usprawnić/przyspieszyć komunikację.