Serva Serva 3.2.0

Strona główna Windows Narzędzia Narzędzia administracyjne i internetowe
Pobi​erz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Serva to niewielkie i darmowe (do zastosowań domowych) narzędzie, umożliwiające przeprowadzenie instalacji systemu Windows (w wersji 2000 lub nowszej) za pośrednictwem sieci lokalnej z wykorzystaniem technologii PXE.

PXE (skrót od Preboot Execution Environment) to rozwiązanie informatyczne, umożliwiające wygodną instalację lub uruchomienie systemu operacyjnego z innego komputera. W przypadku pierwotnej stacji roboczej nie jest wymagane posiadanie magazynów danych, mogących przechowywać środowisko operacyjne, które ładowane jest z sieci LAN. W wyposażeniu takiego komputera musi pojawić się jednak karta sieciowa, mogąca obsłużyć połączenie z serwerem (za pośrednictwem protokołów DHCP i TFTP) i pobrać system operacyjny.

Serva stanowi doskonałe narzędzie, które umożliwi m.in. instalację systemu Windows bez posiadania nośników instalacyjnych takich jak płyty CD/DVD, zewnętrzne dyski USB (np. pendrive) itp. Pozwala ona znacznie przyspieszyć proces instalacji lub przeprowadzić instalację tego samego systemu na wielu komputerach jednocześnie. Zaletą tego narzędzia jest stosunkowo prosta konfiguracja oraz wsparcie dla zautomatyzowanych instalacji.

Uwaga!

  • Przykładowe zastosowanie narzędzia wraz z informacją o konfiguracji przedstawione zostało we wpisie na blogu jednego z naszych czytelników.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!