Shazam w rękach Apple: edycja na Androida ma się dobrze, z darmowej wersji znikną reklamy

Strona główna Aktualności
Shazam jest już w rękach Apple (depositphotos)
Shazam jest już w rękach Apple (depositphotos)

O autorze

Proces przejmowania Shazama przez Apple ostatecznie dobiegł końca. Popularna aplikacja służąca od lat rozpoznawaniu muzyki otaczającej użytkowników w ciągu dnia, będzie teraz rozwijana przez producenta iPhone'ów. Taka zmiana od początku budzi sporo negatywnych opinii. Wielu użytkowników obawia się, że program wkrótce przestanie być darmowy, a nawet, że zniknie ze Sklepu Play i będzie dostępny wyłącznie dla użytkowników systemu iOS.

Okazuje się jednak, że jak na razie Apple planuje wyłącznie pozytywne zmiany. Jak informuje w notatce, która pojawiła się na oficjalnej stronie, Shazam wkrótce stanie się usługą całkowicie darmową, przez co z aplikacji znikną dotychczasowe reklamy. Jak na razie nic nie wskazuje jednak na to, by program miał zniknąć ze Sklepu Play, jak w obawach przypuszczali niektórzy użytkownicy.

Historia Apple i Shazama ma wiele wspólnych elementów. Shazam był jedną z pierwszych aplikacji dostępnych po uruchomieniu App Store i stał się ulubioną aplikacją fanów muzyki. Ze wspólną miłością do muzyki i innowacji, cieszymy się z połączenia naszych zespołów, bo dzięki temu będziemy mogli zapewnić użytkownikom jeszcze więcej świetnych sposobów odkrywania, doświadczania i cieszenia się muzyką – komentuje finalizację transakcji Oliver Schusser, wiceprezes Apple Music.

Warto przypomnieć, że temat przejęcia Shazama przez Apple obiega media już niemal od roku. Pierwsze kroki zostały podjęte pod koniec ubiegłego roku i wiele wskazywało na to, że sprawa szybko się zakończy, jednak transakcja została zablokowana przez Komisję Europejską. Ta postanowiła zbadać sprawę pod kątem ewentualnego zagrożenia dla rynku muzycznego. Obawiano się tu o monopol, który mógłby osiągnąć Apple na rynku aplikacji oferujących strumieniowanie muzyki.

Ostatecznie jednak obawy okazały się bezpodstawne i Komisja Europejska na początku września dała zielone światło, by doprowadzić transakcję do skutku. Nieoficjalne źródła podają, iż Apple mógł wydać na kupno Shazama nawet 400 milionów dolarów.

© dobreprogramy
s