reklama

Sophos Home 1.4.10

Strona główna Windows Bezpieczeństwo Programy antywirusowe
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Sophos Home to narzędzie dla użytkowników komputerów osobistych, które chroni je przed złośliwym oprogramowaniem, nieodpowiednimi treściami oraz szeroko pojętymi wirusami.

Korzystanie z Sophos Home jest możliwe po utworzeniu darmowego konta i zalogowaniu się na oficjalnej stronie producenta (https://home.sophos.com/reg) za pomocą przeglądarki internetowej (Microsoft Edge, Microsoft Internet Explorer 10 lub nowszy, Apple Safari, Google Chrome i Mozilla Firefox) z poziomu której można dowolnie zarządzać ustawieniami aplikacji. Co istotne, narzędzie nie wspiera Opery.

Sophos Home robi użytek z zaawansowanej technologii, która jest wykorzystywana przez specjalistów branży IT do ochrony swoich systemów biznesowych. Wystarczy kilka kliknięć, by zablokować dostęp do witryn sieciowych mogących zawierać nie tylko złośliwe oprogramowanie, ale także nieodpowiednie treści czy też wirusy.

Uwaga!

  • Sophos Home jest darmową wersją programu do użytku prywatnego i niekomercyjnego ograniczoną do możliwości korzystania na 10 stanowiskach przy użyciu jednego konta użytkownika. Wersja komercyjna dla firm nazywa się Sophos Cloud i można ją testować bezpłatnie przez 30 dni.
© dobreprogramy
reklama

Recenzje użytkowników

Prosty w obsłudze. Ma potencjał
Ciężki! Skrajnie różne wyniki skuteczności. Język angielski
ocena użytkownika

Świetne wyniki przeplata bardzo przeciętnymi. Z pewnością mocną stroną programu jest antyphishing i blokowanie złośliwych adresów URL. Niestety nad malware muszą jeszcze sporo popracować. Wydajne zdalne monitorowanie i zarządzanie. Do zalet z pewnością można zaliczyć szybkość oraz częste aktualizacje baz danych. Bywa ociężały, momentami zdarza mu się przyciąć komputer.

Na obecną chwilę nie polecam, lecz ma potencjał i przy odpowiedniej polityce firmy może stać się jednym z lepszych antywirusów na rynku.

17.07.2016 12:46 | Recenzja do wersji 1.0.5
Skuteczny! Prosty w obsłudze! Darmowy! Ładne menu! Bezbolesne aktualizacje! Darmowe konto na stronie producenta i wszelkie opcje na nim.
Lekki aczkolwiek ciężki, menu w jeżyku angielskim (opcjonalny minus dla leniwych).
ocena użytkownika

Program pochodzenia rodem z Wysp Brytyjskich. Charakteryzuje się świetną skutecznością w walce z przeróżnymi zagrożeniami starymi, nowymi itd. Blokuje zainfekowany strony i nie dopuszcza do pobrania przykładowego, randomowego syfu z internetu. Działa szybko i sprawnie. Menu jest proste jak budowa cepa, przejrzyste. Mamy opcję skanuj i to co w programie jest włączone, możemy podejrzeć numer wersji programu oraz stan naszej bazy sygnatur wirusów. Poprzez ikonkę w zasobniku systemowym możemy przeprowadzić aktualizację programu jednak nie jest to wymagane gdyż aplikacja sama sprawdza co godzinę aktualność wersji programu i pobiera w razie potrzeby sygnatury wirusów. Wygląda fajnie, nie ma designu starego ani nowego co jest świetne, bo chyba kolejnego modern GUI byśmy nie ścierpieli.

O co chodzi z bezbolesną aktualizacją? A no już mówię. Program podczas pobierania sygnatur nie robi z tego powodu zamieszania jak miało to miejsce w BitDefender czy programach używających ten silnik. Tu jest cicho i przyjemnie, nie ma sytuacji, że RAM i CPU aż się czerwieni a system muli jak diabli bo pobieramy najnowsze sygnatury, oj nie. Tu jest szybko i lekko. Nie zauważymy tego.
Nie wyświetlają się żadne reklamy ani zachęty do zakupu wersji płatnej co cieszy. Program nie raczy nas takimi niespodziankami.

Co do minusów to jest tak:
Mamy po angielsku ale czy to problem? Myślę, że każdy ogarnia angielski w stopniu przynajmniej podstawowym, sam program jest banalny w obsłudze i nie sprawia problemów. A jak czegoś nie wiemy to ,,wujek google" pomoże.
Co do ciężkości to program swoje ,,zjada" jednak nie wpływa to na pracę z systemem, net nie muli, gry chodzą, progray również, system nie ma zwiech itd. Sam skan pełny bo tylko taki tu jest trwa niedługo. Jest jeszcze skan z tzw ,,prawokliku" Na moim lapku z dyskiem 500 GB całym zawalony skan trwał nieco ponad półtorej godziny.
Mam procek i3 2.20 GHZ, 6 GB RAM, na dzisiejsze standardy to raczej słabo ale na moim rzęchu mogę sobie włączyć np. grę, mieć odpaloną przeglądarkę i coś tam jeszcze innego a komp chodzi świetnie i nie muli.

Przetestowałem w warunkach domowych i wszystko co było możliwe zostało zablokowane i usunięte przez Sophos Home.

Fajne w programie jest to, że najpierw musimy utworzyć konto na stronie producenta, ma się rozumieć jest darmowe. Z poziomu konta dodajemy w prosty sposób nasz komputer do konta i pobieramy instalkę programu. Coś koło 200 MB chyba, nie pamiętam dokładnie. Następnie instalujemy. Pobiera się zawsze najnowsza wersja programu oraz podczas aktualizacji sygnatury wirusów. Z poziomu konta mamy dostęp do różnych ustawień. Mamy kategorie tematyczne takie jak reklamy, porno i inne tam i możemy zdecydować czy program ma blokować, przepuszczać czy pytać użytkownika o zgodę na wyświetlenie. Bardzo fajna rzecz, taka pseudo ochrona rodzicielska. Sami możemy poustawiać wszystko dowolnie
Kolejna świetna rzecz to takie centrum zarządzania, możemy spreparować poprzez konto specjalny link który wysyłamy na inny komputer/komputery i możemy mieć z poziomu jednego konta dostęp do Sophos Home zainstalowanych na innych maszynach. Świetna sprawa. Coś takiego jak ma Avast for busines.

Na stronie producenta możemy poczytać o programie i jego funkcjach, możemy podejrzeć o zagrożeniach jakie w danym dniu są przeważające itd. Wszystko przejrzyście. Niektóre przeglądarki mają opcję tłumaczenia strony więc można skorzystać z tego bajeru. Zawsze oszczędzi to czas na szukaniu poszczególnych słówek.

Sama aplikacja nie raczy nas wszędobylskimi monitami. Mamy spokój, program nie ma natury Comodo które o wszystko pyta po sto razy. Nie zdarzyły mi się też nigdy żadne fałszywe alarmy.

Co więcej? Mogę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony z aplikacji, nie spodziewałem się, że będzie aż tak dobry. Jest u nas wyjątkowo mało popularna a szkoda bo trzeba przyznać, że spisuje się świetnie, lepiej niż niektóre programy które popularne są u nas.

Od siebie mogę z czystym sumieniem polecić Sophos Home., jest doskonałą alternatywą dla innych darmowych AV a wiele z nich przebija skutecznością i prostotą.


Na stronie producenta możemy też pobrać narzędzie do skanowania systemu gdy wedrze nam się wirus. Jest ono również na DobrychProgramach dostępne pt. Sophos Virus Removal Tool: https://www.sophos.com/en-us/products/free-tools/virus-removal-tool.aspx
Darmowy Firewall: Sophos XG Firewall Home Edition https://www.sophos.com/en-us/products/free-tools/sophos-xg-firewall-home-edition.aspx
Program Antimalware:
HitmanPro Malware Removal Tool: https://secure2.sophos.com/en-us/products/free-tools/sophos-malware-removal-tool/download.aspx I wiele wiele innych programów:
https://www.sophos.com/en-us/products/free-tools.aspx


O firewalu nie wiedziałem, że mają darmowy ale dzięki panu @dobrydzień mamy informację o tym.


Tak więc po tym przydługawym zakończeniu chciałbym jeszcze raz gorąco polecić oprogramowanie firmy Sophos. Bardzo dobra rzecz i to tego za free.

Moja osobista ocena antywirusa to zdecydowane 5/5 i nie chce być inaczej.

05.06.2016 00:39 | Recenzja do wersji 1.0.2
reklama

Komentarze

0 nowych
izok1980   9 #212 10.02.2018 19:03

@pytek.80 (niezalogowany): Sophos współpracuje ze wszystkimi przeglądarkami

  #211 14.01.2018 11:57

Pytania które mogą zainteresować innych . Brak języka polskiego co może być dla niektórych utrudnieniem . Jeżeli mam przeglądarkę Opera to czy mogę zainstalować Sophos Home bo czytałem ,że nie obsługuje Opery ? Czy program instaluje się z ustawieniami domyślnymi inaczej fabrycznymi i czy tak pozostawić czy coś zmieniać ? Czy początkujący użytkownik komputera sobie poradzi w obsłudze i ustawieniach ? Wasze - rady ,spostrzeżenia do tego programu ? Czy jego ociężałość dla systemu jest głównym powodem jego unikania a szkoda bo czytałem ,że jest wysoce skuteczny ?

  #210 10.01.2018 12:54

Całkiem przyzwoicie działa już wersja 1.2.11 (jakby ciut lżejsza)

izok1980   9 #209 01.08.2017 08:40

@FreeWare_RK: Orientujesz się może jak wyjść z bety ? Bo logując się na strone sophosa zrobiłem usuń (nazwa mojego pc) ale na górrze w rogu koło tego domku pisze beta.Czy ponowna instalacja stabilnej wersji nie przywróci bety ?

PS. Nie musisz już odp już sobie poradziłem :) Pozdrawiam

Autor edytował komentarz w dniu: 01.08.2017 16:03
izok1980   9 #208 31.07.2017 20:50

Jest już wersja 1.1.4

Autor edytował komentarz w dniu: 01.08.2017 19:46
adrianh   5 #207 04.07.2017 04:23

@Toscior: Nie inaczej. Jest promowany zewsząd na potęgę.

  #206 02.07.2017 11:31

@adrianh: bo to kraj,w którym od lat dominuje darmowy Avast a dlaczego? bo darmowy. I nikomu to nie przeszkadza, że są lepsze

adrianh   5 #205 01.07.2017 13:50

Sophos w ogóle się w Polsce nie sprzedaje. A taki Kaspersky, Bitdefender czy ESET ludzie kupują, w wielu tysiącach licencji. Pytanie dlaczego?

  #204 30.06.2017 12:03

no BETA działa przyzwoicie - i ochrona przeglądarki, i nawet dokumentów PDF - no no

M@@jkel   6 #203 28.06.2017 20:22

Konsola działa też w Operze

FreeWare_RK   21 #202 26.06.2017 22:06

@Toscior: Tak, aczkolwiek będzie sporo okrojona w stosunku do wersji płatnej. Cóż, za free nie ma czego oczekiwać. To w ogóle cud, że za free dają cokolwiek.

  #201 25.06.2017 09:11

@FreeWare_RK: czekam na stabilną wersję

FreeWare_RK   21 #200 08.06.2017 00:42

@adrianh: Nikt nikogo do niczego nie zmusza. NIe musisz jak nie chcesz. Ja sobie przystąpiłem i jestem zadowolony, żadnych negatywnych efektów nie mam. Owszem oceniłem bo tak wtedy było, jak dla mnie był to program prawie idealny. Aczkolwiek ten 1.2 beta jest po prostu lżejszy. Ten Sophos co oceniałem też nie był najcięższy bo Bitdefender free jest cięższy i mułowaty. Sophos ten co oceniałem jedynie wpływał na działanie wiatraków, że lapek się bardziej grzał i tyle. Ale sama wykrywalność, skuteczność była świetna.

Jaka uczciwość? A co mam Ci napisać? Zaproponowałem przystąpienie do bety bo otrzymujesz dzięki temu rok darmowego korzystania z wersji premium gdzie masz wiele świetnych funkcji np. ochrona przed ransomware. Nic w tym złego. Skoro każdy wie, że beta to wersja niestabilna to spoko. Jak bym coś zauważył to nie martw się, dawno już by tu były potoki słów wypisane jakie znalazłem w nim wady. W tej becie. Mam ją od kilku dni i nie zauważyłem ani jednego problemu. Szybki start i zamykanie systemu, nie muli, nie przycina, nie wpływa na działanie systemu, można wszystko robić, nawet grać z nim. Dużo więcej ma opcji z poziomu konta, przyjazny i przyjemny jednocześnie wygląd. Fajnie blokuje niechciane strony.

Nie taka beta straszna jak ją malują. Po za tym to nie chiński wynalazek po którym można spodziewać się wszystkiego i niczego jednocześnie.

adrianh   5 #199 07.06.2017 08:43

@FreeWare_RK: "Przystąp do bety. Wersja beta 1.2.0. jest lekka i super przyjemna. Nie to co wersje stabilne. Jest super, inaczej wygląda i ma znacznie więcej funkcji."

Sorry, ale Ty odpowiedzią, której mi udzieliłeś, całkowicie zaprzeczyłeś swej tamtegorocznej recenzji antywirusa Sophos, gdzie oceniłeś jego wersję stabilną na 6, dając jednoznacznie do zrozumienia, że to produkt idealny. A teraz krytykujesz jego wydajność i zakres funkcji "wciskając" mi wersję BETA. A przecież każdy, co ma, chociaż podstawową wiedzę dotyczącą programów antywirusowych wie, że używanie wersji BETA powinno być przeprowadzane wyłącznie przez zaawansowanych użytkowników, na komputerach, które nie zawierają cennych danych. Tak samo, że producent oraz dystrybutorzy rozwiązań danej firmy AV nie świadczą też pomocy technicznej dla rozwiązań w wersji beta. To co nie jesteś tego świadom? A jak wiesz to, najpierw przed zaproponowaniem zabawy "betą" uprzedź, jakie mogą być tego konsekwencję. Tego wymaga nawet nie profesjonalizm, ale zwykła ludzka uczciwość!

Autor edytował komentarz w dniu: 07.06.2017 13:06
FreeWare_RK   21 #198 06.06.2017 18:43

@adrianh: Przystąp do bety. Wersja beta 1.2.0. jest lekka i super przyjemna. Nie to co wersje stabilne. Jest super, inaczej wygląda i ma znacznie więcej funkcji.

@izok1980: Jest rada. Zainstalować Revo uninstaler i nim odinstalować Sophos. On w wersji darmowej ma już możliwość ,,widzenia" programów również 64 bitowych. Jest świetny, odinstalowuje i czyści po programie rejestr. Jestem zadowolony. Dużo lepszy niż syf od iobita.

adrianh   5 #197 06.06.2017 07:18

Z pozoru fajny AV (ładnie wygląda, ma dużo funkcji ochrony), ale jak się już go zainstaluje oceniam jego działanie na minus, straszna kobyła z niego (w ogóle odpada na starszych mniej wydajnych sprzętach), a ochrona też tak na "trójkę z plusem". W ogólnym rozrachunku do testowania dla maniaków AV ok, dla normalnego użytkownika odradzam.

izok1980   9 #196 05.06.2017 22:28

@FreeWare_RK: Nie nie jest to mało ale rok zleci szybko później albo będziesz miał zwykłe free bez tych dodatkowych opcji co masz teraz, albo deinstalacja i instalacja na nowo a ciężko sophosa odinstalować bo sam miałem z nim problem.

FreeWare_RK   21 #195 05.06.2017 19:44

@izok1980: To wiadomo nie od dziś, że wersje free są okrojone w stosunku do płatnych. Sophos nie jest wyjątkiem, nie da za darmo na wieczność całego swojego potencjału. A na rok to mało? ja mam na razie go. Fajnie się sprawdza.

izok1980   9 #194 02.06.2017 03:37

@FreeWare_RK: A to mnie wcale nie zadowala :P liczyłem, że w wersji free to będzie.

FreeWare_RK   21 #193 01.06.2017 21:47

@izok1980: Jak dawałem to z poziomu konta, że by do bety dołączyć to tam coś pisało, że coś tam na rok jest dostęp do wersji premium co ma tą ochronę anti ransomware itd. Bo wersja free tego nie ma. A my mamy na rok za przystąpienie do bety.

@Zero Ghost: Dziękuję za informacje, obada się to w wolnej chwili :) .

Autor edytował komentarz w dniu: 01.06.2017 21:48
reklama