reklama

Sukces antypiratów? Najpopularniejsze repozytorium Kodi zniknęło na dobre

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Tvaddons.ag zdobyło w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy miliony nowych użytkowników. Wszystko to za sprawą rosnącej popularności wzbogaconego w pirackie wtyczki odtwarzacza Kodi jako wygodnej alternatywy dla filmów i seriali pobieranych za pomocą BitTorrenta. Setki takich wtyczek do streamingu, rozwijanych przez niekomercyjnie działających programistów i przechowywanych w repozytorium Tvaddons.ag sprawiło, że serwis ten stał się ostatnio solą w oku organizacji antypirackich. A dziś go już nie ma – czyżby wielki sukces antypiratów?

Niedawno głośno było o zlikwidowaniu popularnych w Izraelu pirackich repozytoriów wtyczek Kodi, później samo TVaddons.ag zaczęło mieć problemy, gdy amerykańska sieć satelitarna Dish Network wniosła do sądu w Teksasie pozew przeciwko twórcom wtyczki ZemTV, przechowywanej właśnie w tym repozytorium.

Tymczasem w zeszłym tygodniu domena TVaddons.ag przestała się rozwiązywać, przestała też działać wtyczka–instalator Indigo, która kilkoma kliknięciami zamieniała Kodi w centrum multimedialnego piractwa, jak również adresy pocztowe wykorzystywane przez serwis. Napisaliśmy w tej sprawie do registrara Uniregistry.com – ale odpowiedzi do tej pory nie uzyskaliśmy. TVaddons.ag po prostu wyparowało z sieci.

O tym, że nie jest to zwykły błąd techniczny, świadczy też zniknięcie serwisu z social media. Bardzo aktywny profil na Facebooku przestał istnieć. Konto na Twitterze przeszło w stan ukrycia. Internauci nie bardzo wiedzą, co z tym robić – nagle z sieci zniknęła baza niemal półtora tysiąca wtyczek do Kodi. Nie będzie więcej ich aktualizacji, a to oznacza, że z czasem przestaną działać, gdy zmienią się źródła ich streamingów.

Póki co na zamieszaniu korzystają SuperRepo.org i Simply Caz Repo – zapewne do czasu, aż zainteresowanie użytkowników nie przełoży się na zainteresowanie antypiratów. A co, gdy wszystkie publiczne repozytoria znikną? Wtedy zapewne przyjdzie czas na samo Kodi. Co by bowiem jego deweloperzy nie mówili, w obecnej postaci w ogromnym stopniu ułatwia dostęp do nielegalnie rozpowszechnianych treści.

Zainteresowanych wypróbowaniem odtwarzacza Kodi (z legalnymi wtyczkami oczywiście) zapraszamy do naszej bazy oprogramowania.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama