Testy A/B w programie Windows Insider: „dziesiątka” jako rolling-release?

Strona główna Aktualności

O autorze

Wprowadzane do testowych wersji Windowsa 10 zestawy kart i funkcja cofania się w czasie wyglądają całkiem ciekawie, ale kto je dostanie? Przekonanie, że uczestnictwo w programie Windows Insider gwarantuje dziś dostęp do tego, co najnowsze i najlepsze w oprogramowaniu Microsoftu będzie musiało odejść do lamusa. Firma z Redmond zmienia zasady, uczestników programu Insider potraktuje jak króliki laboratoryjne, prowadząc na nich zakrojone na szeroką skalę testy z grupami kontrolnymi.

Pierwsze nowości z gałęzi Redstone 4 trafiły już do uczestników programu Windows Insider korzystających z szybkiego pierścienia aktualizacji. Do wszystkich uczestników. Dalej już sprawa będzie bardziej skomplikowana. Dona Sarkar, szefowa programu Windows Insider, ogłosiła, że od tej pory w nowych buildach zaczną być stosowane testy A/B.

Pani Sarkar wyjaśnia, że już wcześniej takie działania były podejmowane na mniejszą skalę – np. oferowano Insiderom różne ikony w Edge, by sprawdzić, które się bardziej podobają. Teraz jednak takie testy zostaną przeprowadzone z całymi nowymi funkcjami systemu. Innymi słowy, jedynie pewien odsetek Windows Insiderów otrzyma testowane tak nowe funkcje w swoich buildach, podczas gdy pozostali pozostaną bez nich. Microsoft będzie zaś mierzył zachowania obu grup i poziom zadowolenia z wprowadzonych zmian.

Takie podejście oznacza też, że nowe funkcje systemu mogą być wprowadzane do Windowsa 10 wtedy, kiedy będą gotowe, niekoniecznie muszą być związane z nowymi dużymi wydaniami aktualizacji funkcji, przygotowywanymi w półrocznym cyklu.

Stwierdzenie szefowej programu Windows Insider aż prosi się o linuksową interpretację. Jeśli funkcjonalne nowości nie będą powiązane z regularnym cyklem wydawniczym, to w praktyce „dziesiątka” zamieni się w coś w rodzaju dystrybucji rolling-release. Nieustannie napływające nowości zapewne spodobają się domowym użytkownikom, ale czy ucieszą poszukujący stabilności biznes? Pozostanie jedynie odraczać aktualizacje i liczyć na to, że nie zaszkodzi to otrzymywaniu łatek bezpieczeństwa.

© dobreprogramy