Trzymaj rękę na pulsie

Strona główna Aktualności

O autorze

Od czasu do czasu spotykamy się z informacjami o kolejnych kontrolach legalności oprogramowania przeprowadzanych przez Policję przy udziale np. BSA. Aby być przygotowanym na tego rodzaju "niespodzianki" warto na bieżąco przeprowadzać inwentaryzację zainstalowanego oprogramowania i zestawiać jej wyniki z ilością posiadanych licencji. W warunkach domowych nie sprawia to zazwyczaj żadnego problemu. W przypadku firm, które posiadają większą ilość pracowników i stanowisk komputerowych, kontrolowanie tego co dzieje się na poszczególnych jednostkach jest bardzo uciążliwe. Pomóc mogą w tym dwa narzędzia, które właśnie opublikowaliśmy na łamach vortalu.

Pierwszym z nich jest Menedżer Licencji. Ten polski program pozwala zdalnie pobrać informacje o zainstalowanym oprogramowaniu ze wszystkich firmowych komputerów w sieci lokalnej. Informacje pobierane są o wszelkiego rodzaju programach dzięki czemu można kontrolować nie tylko aplikacje komercyjne ale np. sprawdzać czy na poczególnych stanowiskach nie ma zainstalowanych programów niepożądanych (np. do bezpośredniej wymiany plików w sieciach p2p). Raporty, generowane w popularnych formatach sortują dane według stanowisk komputerowych lub nazw własnych programów. Spis posiadanych licencji pozwoli porównać listę zainstalowanych programów z licencjami uprawniającymi do ich używania. Dodatkową funkcją jest możliwość prostego sprawdzenia listy oprogramowania przez przeglądarkę WWW.

Drugim narzędziem jest darmowy Microsoft Software Inventory Analyser (MSIA). MSIA również wyszukuje informacje o zainstalowanym oprogramowaniu na poszczególnych komputerach w sieci lokalnej ale wykrywa wyłącznie oprogramowanie firmy Microsoft. Rezultaty skanowania przeprowadzonego przez MSIA są prezentowane w eleganckich raportach i jak zapewnia producent, są całkowicie poufne i nie są wysyłane do firmy Microsoft. Program umożliwia także wprowadzenie ilości posiadanych licencji tak aby w łatwy sposób można było wykryć ich niedobór bądź nadmiar. Niestety, podczas naszych testów, na niektórych stanowiskach wyposażonych w system operacyjny Microsoft Windows XP z zainstalowanym dodatkiem Service Pack 2 program nie wykrywał zainstalowanego pakietu Microsoft Office 2003 i poszczególnych jego aplikacji.

Przy okazji MSIA warto też wspomnieć o specjalnej stronie Microsoftu poświęconej ochronie własności intelektualnej, znajdującej się pod adresem www.microsoft.com/poland/piratnie. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, znaleźć na niej można sporo interesujących informacji m.in. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, informacje na temat zarządzania licencjami, audytu, a także praktyczne wskazówki na temat rozpoznawania autentyczności oprogramowania Microsoftu (o certyfikatach autentyczności, hologramach itp.). Swego czasu pisaliśmy też o wyjątkowej, aczkowiek mało znanej, akcji przeprowadzanej w ramach Usługi Identyfikacji Produktu Microsoft dzięki której można wymienić zakupione podrobione, pirackie oprogramowanie na oryginalny egzemplarz (warunkiem jest przedstawienie m.in. dowodu zakupu).

Opisywane narzędzia można znaleźć w dziale PROGRAMY -> Firma -> Zarządzanie licencjami

© dobreprogramy
s