Uber wygodniejszy dla kierowców, wezmą pasażerów tylko z wybranych tras

Strona główna Aktualności

O autorze

Jednym z głównych problemów Ubera jest dziś nieefektywność planowania tras – kierowcy często są wysłani w miejsce, z którego nie będą mieli kursu powrotnego, co skazuje ich na puste przebiegi. Taksówkarze, którzy przełączyli się na nowy model zarabiania twierdzą, że jeżdżąc wcześniej w radio taxi, byli efektywniej prowadzeni przez swoje centrale. Pewnym lekiem na tę bolączkę może być nowa funkcja, której testy rozpoczęły się w mateczniku Ubera, San Francisco. Pozwala ona na wyznaczenie kierunku jazdy przez kierowcę.

Po wyznaczeniu przez kierowcę kierunku, Uber będzie filtrował zamówienia tak, by pokazywane były wyłącznie te, które odpowiadają wskazanej trasie. Firma nie chce jednak, by kierowcy nadużywali tej funkcji, wskazanie tras będzie możliwe jedynie dwa razy dziennie. Powód jest całkiem racjonalny – dzięki temu partnerami transportowej sieci mogliby zostać także przypadkowi kierowcy, którzy po prostu jadą do swojej pracy, czy chcą odebrać dzieci ze szkoły, a przy okazji chcieliby zarobić co nieco, zabierając po odpowiadającej im drodze pasażerów.

Amerykańscy komentatorzy zastanawiają się, dlaczego Uber wprowadził tę funkcję tak późno, konkurencja dysponowała nią znacznie wcześniej. Pierwsza wprowadziła ją platforma współdzielenia aut Sidecar, rok temu stała się dostępna u bezpośredniego konkurenta Ubera – Lyfta. Zapewne chodziło o uniknięcie sytuacji, w której kierowcy obsadzą najbardziej atrakcyjne trasy, odfiltrowując zamówienia z jednego peryferyjnego punktu miasta na drugi.

Już niebawem Uber zacznie wprowadzać tę usługę poza San Francisco. Na początek pójdą chińskie miasta, ale docelowo nową funkcję otrzymają kierowcy we wszystkich miastach objętych tą usługą transportową. Jeśli rozwiązanie się przyjmie, można się spodziewać, że liczba kierowców Ubera znacznie u nas wzrośnie – i przynajmniej na krótszych trasach dostępność usługi zrówna się z dostępnością klasycznych taksówek.

© dobreprogramy