Umarł król, niech żyje król

Strona główna Aktualności

O autorze

Blue Security była firmą której główną dziedziną działalności była walka ze spamem. Oferowana przez nią usługa, Blue Frog, pozwalała użytkownikom nękanym spamem w skuteczny sposób powiadomić spamera o tym, że nie chcemy otrzymywać od niego wiadomości. Z wiadomych przyczyn, działalność firmy była dla spamerów bardzo uciążliwa, zwłaszcza, że funkcjonowała ona bardzo skutecznie. Dodatkowo, funkcjonowanie Blue Frog było zgodne z prawem, gdyż na jedną niechcianą wiadomość wysyłana była tylko jedna wiadomość do spamera.

Jeden z przestępców postanowił ukrócić jej działanie, zaczynając od pogróżek, a kończąc na zmasowanym ataku na serwery firmy. Za pomocą botnetu (czyli sieci komputerów zarażonych przygotowanymi do tego celu koniami trojańskimi) rozpoczęto atak typu DDoS, mający na celu przeciążenie maszyn i jednocześnie DNS amplification, który miał zakłócić działanie serwerów DNS. Atak był na tyle silny, że nie wytrzymała go firma Prolexic, świadcząca usługi ochrony przed tego typu wandalizmem sieciowym. Wynikiem było zamknięcie firmy i wyłączenie usługi Blue Frog.

Jest jednak nadzieja, że użytkownicy nie pozostaną bez narzędzia do walki ze spamem. Powstaje nowy projekt o nazwie Okopipi (gatunek niebieskiej jadowitej żaby z Południowej Ameryki). W przeciwieństwie do Blue Frog, ma on opierać się na zasadach funkcjonowania zaczerpniętych z sieci P2P, co być może zapewni większą niezawodność i utrudni ataki.

Więcej informacji o Okopipi na stronie projektu. Zainteresowanym kwestiami walki ze spamem polecamy blog Tomasza Andrzeja Nideckiego.

© dobreprogramy
s