Umarł król, niech żyje król – program Komodo nowym mistrzem świata w szachach

Umarł król, niech żyje król – program Komodo nowym mistrzem świata w szachach

30.12.2014 14:24, aktual.: 30.12.2014 15:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Thoresen Chess Engines Competition jest uważany za nieoficjalne mistrzostwa świata w szachach rozgrywanych przez oprogramowanie komputerowe. Swój status konkurs zawdzięcza udziałowi najbardziej zaawansowanych autorskich programów szachowych i szeroko zakrojonemu wsparciu sponsorów i wolontariuszy. W zakończonej właśnie siódmej odsłonie turnieju wyłoniono nowego zwycięzcę – silnik Komodo 1333, który nie tylko pokonał komputerowych przeciwników, ale także – rzecz jasna – absolutnie deklasuje ludzkich arcymistrzów.

Jednym z ojców sukcesu Komodo jest przede wszystkim Larry Kaufman, arcymistrz szachowy pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Komodo nie jest jego pierwszym tego typu oprogramowaniem: wcześniej brał on udział w tworzeniu silnika Rybka, który w 2006 roku został sklasyfikowany na pierwszym miejscu przez najpopularniejsze listy rankingowe. Co więcej, rok później, w starciu z amerykańskim arcymistrzem, Jaanem Ehlvestem, mimo osłabienia o jednego piona i rozpoczynania każdej partii białymi, Rybka odniosła zdecydowane zwycięstwo, z wynikiem 5,5 – 2,5 .

Obraz

Komercyjna wersja Komodo ukazała się w 2011 roku, a pierwsze duże sukcesy zaczęła osiągać w 2014, kiedy wygrała Internet Computer Chess Tournament oraz piątą odsłonę TCEC. Aktualna, ósma wersja programu, ukazała się 4 września tego roku. Jeden z autorów, Dona Daileya twierdzi, że w pozycjach, w których większość programów ma problemy lub nie znajduje sposobu na osiągnięcie przewagi, Komodo spokojnie opracowuje przełom w grze i kończy ją wygraną. W finałowym starciu TCEC, Komodo wygrało z otwartoźródłowym programem Stockfish (laureatem szóstej edycji TCEC) 33,5 – 30,5.

Aby ocenić relatywną siłę gry szachisty używa się rankingu szachowego elo, w którym bardzo dużą rolę odgrywa czynnik oceny przeciwnika oraz wynik partii z nim. Wyniki Komodo po TCEC wynoszą 3322 punkty, przegranego w finale Stockfisha – 3300, a program Houdini, który zajął trzecie miejsce, osiągnął 3297 punktów. Łatwiej uświadomić sobie przepaść dzielącą osiągnięcia programów szachowych i ludzi, gdy dowiemy się, że najwyższy wynik człowieka, należący do Magnusa Carlsena, wynosi 2882 punkty. Co więcej, jeżeli Komodo uruchomiono by na przeciętnym smartfonie (podczas turnieju wykorzystywano komputery z ośmiordzeniowym procesorem Intel Xeon oraz 64 gigabajtami RAM), wyniki Komodo zmniejszyłyby się zaledwie o około 100 punktów.

Wszystkie turniejowe rozgrywki można obejrzeć na stronie domowej TCEC.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (108)