Warner Music Group zrywa współpracę z YouTube

Strona główna Aktualności

O autorze

Gigant nagraniowy, Warner Music Group, zażądała, aby portal YouTube usunął ze swoich zasobów wszystkie wideoklipy należące do grupy. To znaczy, że ze stron portalu znikną teledyski takich wykonawców, jak AC/DC, Gnarls Barkley, Björk, James Blunt, REM, Green Day czy Kylie.

Warner Music Group i Google YouTube nie udało się dojść do porozumienia w sprawie kompensacji za udostępnianie oficjalnych klipów muzycznych oraz nagrań muzycznych spoza sceny. Zdaniem WMG warunki umowy nie zapewniały odpowiedniego wynagrodzenia dla wykonawców, autorów utworów i wydawców, więc grupa przerwała współpracę.

Umowa zawarta między Google YouTube a Warner Music Group we wrześniu 2006 roku była jedyna w swoim rodzaju. YouTube uzyskało nie tylko prawdo do udostępniania na portalu wideoklipów i wywiadów z artystami, ale również specjalnych nagrań spoza sceny. Dodatkowo, użytkownicy portalu zyskali możliwość używania muzyki objętej umową w swoich własnych filmach umieszczonych na YouTube. W związku z wycofaniem zawartości należącej do WMG, YouTube zapewnia użytkownikom możliwość podmiany utworów na należące do innych wytwórni (Funkcja Audioswap).

© dobreprogramy