Windows 10 ma być bezpieczniejszy – nadzieja w narzędziach EMET

Windows 10 ma być bezpieczniejszy – nadzieja w narzędziach EMET

Windows 10 ma być bezpieczniejszy – nadzieja w narzędziach EMET
Oskar Ziomek
26.06.2017 16:48

Chociaż na bezpieczeństwo w systemie Windows 10 jak dotąd zazwyczaj głównie narzekano, Microsoft najwidoczniej stara się zmienić tę sytuację, pracując nad polepszeniem ochrony użytkownika. I nie chodzi tym razem o Windowsa 10 z literą S w nazwie, w przypadku którego jak dotąd zabezpieczenia wydają się spełniać swoją rolę, pomimo, iż świadomie można je pokonać. W zapewnieniu ochrony w „pełnej” wersji systemu mają pomóc narzędzia EMET.

EMET to skrót od Enhanced Mitigation Experience Toolkit, co tłumaczone jest jako Zestaw narzędzi rozszerzonego środowiska ograniczającego ryzyko. Nazwy brzmią bardzo dumnie, zaś w praktyce chodzi o oprogramowanie rozpoznające nietypowe zachowania w systemie, działające równolegle do klasycznego antywirusa identyfikującego zagrożenia na podstawie bazy danych znanych niebezpieczeństw.

Okazuje się, że Microsoft pracuje najprawdopodobniej nad integracją tego narzędzia z systemem, na co zwrócił uwagę kilka dni temu na swoim Twitterze Alex Ionescu:

Well well well.. look who built-in EMET into the kernel of Windows 10 RS3 (Fall Creator's Update). Thanks to @epakskape for the hint. pic.twitter.com/RhxZiYHFAW

— Alex Ionescu (@aionescu) 18 czerwca 2017Takie działania mają zdradzać zmiany w jądrze systemu, które zaobserwowano w kompilacji 16125 Windowsa 10 Fall Creators Update dostępnej dla Insiderów. Ponowne wykorzystanie narzędzi EMET jest tym ciekawsze, że dotychczas Microsoft twierdził, iż Windows 10 zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa bez dodatkowej ochrony tego rodzaju, o czym informowaliśmy jeszcze w listopadzie ubiegłego roku.

Myśląc o zmianach w zabezpieczeniach wbudowanych w system, warto mieć także na uwadze ostatnie dyskusje, jakie miały miejsce pomiędzy Microsoftem a firmą Kaspersky Lab. Jeśli integracja narzędzi EMET z Windowsem 10 okaże się faktem, już wkrótce przekonamy się, czy będzie to powód do postawienia Microsoftowi kolejnych zarzutów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)