r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Windows 10 na ARM tylko na nowych tabletach i laptopach, nie dla Lumii

Strona główna Aktualności

O autorze

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku na rynek trafi Windows 10 instalowany na komputerach działających pod kontrolą Snapdragona 835, o czym informowaliśmy niespełna dwa miesiące temu. Choć już wtedy sytuacja była dość klarowna i spekulowało się, iż nie ma szans, by system ten został bezpośrednio zaadoptowany do wykorzystania także w obecnych smartfonach z Windowsem 10 Mobile, teraz możemy być już tego pewni: Microsoft potwierdził, że system kierowany jest wyłącznie do komputerów i tabletów.

Informacja padła z ust Joego Belfiore'a podczas transmitowanej w Internecie konferencji dla insiderów. Wyjaśnił on pokrótce, iż celem, który przyświeca twórcom dbającym o Windowsa 10 dla procesorów ARM jest stworzenie środowiska przypominającego to desktopowe, ale na sprzęcie, który zapewni stałe podłączenie do Internetu i dobry czas pracy na baterii:

...chodzi więc o stworzenie doznań związanych z komputerami stacjonarnymi, a nie smartfonami. Dla doznań związanych ze smartfonami na procesorach ARM mamy Windowsa 10 Mobile.

Później wyjaśnione zostało również, iż tworzenie oprogramowania z myślą o wykorzystaniu na ARM różni się od tego dla komputerów stacjonarnych opartych na innej architekturze. Tutaj konieczne ma być dużo bardziej szczegółowe analizowanie współpracy z każdym układem SoC, a z uwagi na ich różną popularność w zależności od konkretnych modeli, dodatkowe zajmowanie się nimi może być po prostu nieopłacalne.

r   e   k   l   a   m   a

Dodajmy, iż Microsoft może nie być zainteresowany dalszym rozwijaniem Windowsa 10 Mobile również ze względu na trwające najprawdopodobniej prace nad zupełnie nową platformą i serią urządzeń mobilnych. Ich działanie ma być oparte na wykorzystaniu nowej powłoki, która gwarantuje wygodną skalowalność interfejsu Windowsa.

© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.