reklama

Windows Server 2008 ostatnim 32-bitowym systemem

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Bill Laing, menedżer generalny działu Windows Server podczas swojego wystąpienia na konferencji WinHEC poinformował, że Windows Server 2008 będzie ostatnim systemem operacyjnym, jaki kiedykolwiek zostanie wydany przez Microsoft w wersji 32-bitowej. Obietnica ta dotyczy nie tylko systemów serwerowych, ale także edycji klienckich.

Jesteśmy w połowie procesu przejścia z komputerów 32-bitowych na 64-bitowe - wyjaśniał Laing. Dodał, że jest to rzecz nieuchronna, a rozmaite warunki (w tym szybko taniejące pamięci RAM) skłaniają do tego, by zrobić to właśnie teraz. Przejście z 16-bitowych systemów na 32-bitowe było trudne, ale patrząc z perspektywy czasu nikt nie ma chyba wątpliwości co do pozytywnych efektów tego kroku.

Sporo produktów Microsoft już teraz jest wydawanych tylko w wersjach 64-bitowych - chociażby serwer pocztowy Exchange 2007, którego edycję 32-bitową można spotkać jedynie w ograniczonej czasowo wersji ewaluacyjnej. Podobnie jest z Windows Compute Cluster Server, specjalną edycją Windows na wysokowydajne komputery czy Windows Server Virtualization. Produkty te mogą osiągać pewien określony, wyższy poziom wydajności i stabilności właśnie dzięki architekturze 64-bitowej.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić