Windows Server 2008 ostatnim 32-bitowym systemem

Strona główna Aktualności

O autorze

Bill Laing, menedżer generalny działu Windows Server podczas swojego wystąpienia na konferencji WinHEC poinformował, że Windows Server 2008 będzie ostatnim systemem operacyjnym, jaki kiedykolwiek zostanie wydany przez Microsoft w wersji 32-bitowej. Obietnica ta dotyczy nie tylko systemów serwerowych, ale także edycji klienckich.

Jesteśmy w połowie procesu przejścia z komputerów 32-bitowych na 64-bitowe - wyjaśniał Laing. Dodał, że jest to rzecz nieuchronna, a rozmaite warunki (w tym szybko taniejące pamięci RAM) skłaniają do tego, by zrobić to właśnie teraz. Przejście z 16-bitowych systemów na 32-bitowe było trudne, ale patrząc z perspektywy czasu nikt nie ma chyba wątpliwości co do pozytywnych efektów tego kroku.

Sporo produktów Microsoft już teraz jest wydawanych tylko w wersjach 64-bitowych - chociażby serwer pocztowy Exchange 2007, którego edycję 32-bitową można spotkać jedynie w ograniczonej czasowo wersji ewaluacyjnej. Podobnie jest z Windows Compute Cluster Server, specjalną edycją Windows na wysokowydajne komputery czy Windows Server Virtualization. Produkty te mogą osiągać pewien określony, wyższy poziom wydajności i stabilności właśnie dzięki architekturze 64-bitowej.

© dobreprogramy