Windows Vista w Polsce od 320 zł

Strona główna Aktualności

O autorze

Ceny detaliczne polskojęzycznych wersji systemu Windows Vista będą zaczynać się od 320 zł brutto. Za tą kwotę kupimy edycję Home Basic w wersji OEM - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie.

Nowy system Microsoftu pojawi się w sprzedaży detalicznej na początku lutego (pierwsze dostawy do dystrybutorów planowane są już na przełomie stycznia i lutego). Do sprzedaży wprowadzone zostaną od razu wszystkie edycje Windows Vista od Home Basic do Ultimate, zarówno w angielskiej, jak i polskiej wersji językowej, w wersjach BOX i OEM.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, orientacyjne ceny detaliczne wersji OEM będą kształtować się na poziomie około 262 zł netto (320 zł brutto) za edycję Home Basic, 344 zł netto (420 zł brutto) za Home Premium, 434 zł netto (530 zł brutto) za Business oraz 590 zł netto (720 zł brutto) za Ultimate. Nasz rozmówca zaznaczał jednak, że ostateczne ceny mogą się różnić +/- nawet o 10-15%. Jednak biorąc pod uwagę ostrą konkurencję cenową pomiędzy sklepami komputerowymi (skutkującą znacznym obniżaniem marż na najbardziej popularne produkty), bardzo prawdopodobne jest, że faktyczne ceny detaliczne będę raczej jeszcze niższe. Niewykluczone, że edycja Home Basic w wersji OEM może być sprzedawana już za poniżej 300 zł brutto, Home Premium poniżej 400 zł brutto, a na zakup najbardziej rozbudowanej edycji Windows Vista - Ultimate - trzeba będzie wydać tylko kilkadziesiąt złotych więcej niż obecnie za Windows XP Professional.

W cennikach jednego z dystrybutorów pojawiły się z kolei szacunkowe ceny Windows Vista w wersjach pudełkowych (BOX). Wynika z nich, że sugerowana cena detaliczna polskiej Visty Home Basic powinna oscylować w granicach około 799 zł netto (975 zł brutto) za pełną wersję i 410 zł netto (500 brutto) za uaktualnienie, Home Premium odpowienio 949 zł netto (1158 zł brutto) / 639 zł netto (779 zł brutto), Business 1179 zł netto (1438 zł brutto) / 795 zł netto (970 zł brutto), a Ultimate 1579 zł netto (1926 zł brutto) / 1040 zł netto (1269 zł brutto). Wersje anglojęzyczne będą droższe o około 7,5%, wersje "N" (bez odtwarzacza Windows Media Player) będą sprzedawane w tych samych cenach. Warto na koniec podkreślić, że i w tym przypadku faktyczne ceny detaliczne zarówno polskich i angielskich wersji pudełkowych będą z pewnością jeszcze o przynajmniej kilka procent niższe od powyższych wyliczeń.

Przy okazji poznaliśmy kilka szczegółów odnośnie polskiej premiery Windows Vista (przypomnijmy, że ogólnoświatowa planowana jest na koniec stycznia). Wbrew wcześniejszym pogłoskom o terminie 14 lutego, premiera Visty w Polsce (a przynajmniej główne działania marketingowe z nią związane) zaplanowana jest na drugi weekend marca (10-11). To właśnie w tych dniach odbędzie się cykl imprez promocyjnych w wybranych galeriach handlowych największych miast Polski. Wcześniej, w drugiej połowie lutego, rozpocznie się zaś kampania reklamowa w mediach. Takie przesunięcie jest nieprzypadkowe - ma dać polskim producentom komputerów czas na przygotowanie odpowiednich konfiguracji z Vistą. Oprócz wspomnianych imprez promocyjnych i kampanii reklamowej, przygotowywanych jest także szereg innych aktywności i atrakcji owianych jednak jak na razie tajemnicą. Co dokładnie - przekonamy się w marcu.

© dobreprogramy
s