WordFlow: pomysłowa klawiatura Microsoftu na iOS-a trafi także na Androida

Strona główna Aktualności

O autorze

Od pewnego czasu wiadomo było, że Microsoft planuje kolejną premierę swojego oprogramowania na smartfony Apple'a. Według nieoficjalnych źródeł miała to być klawiatura ekranowa znana z mobilnego Windowsa. Dziś wiadomo już o niej znacznie więcej i trzeba przyznać, że Microsoft planuje udostępnić właścicielom iPhone’ów całkiem oryginalne rozwiązanie w kwestii ergonomii.

W serwisie The Verge pojawiły się pierwsze przecieki ilustrujące to, jak będzie wyglądać microsoftowa klawiatura, nazwana Word Flow, na urządzeniach mobilnych od Apple’a. Mogłoby się wydawać, że w tej kategorii oprogramowania trudno w 2016 roku o coś innowacyjnego, a jednak Microsoftowi się udało. W odpowiedzi na relatywnie duże wyświetlacze iPhone’ów, przygotowano tryb obsługi jedną ręką oparty na zaginaniu klawiatury.

Po uruchomieniu trybu obsługi jedna ręką linie proste układu zamienią się krzywizny. W ten sposób klawiatura przyjmie kształt zbliżony do ćwiartki koła. Na zdjęciach widać także, że w zależności od wyboru użytkownika, środek koła będzie mógł zostać umieszczony w prawym lub lewym rogu ekranu, zmieniając w ten sposób kierunek zagięcia. Dostępna również będzie technika pisania Swype, oparta na przeciąganiu palca po klawiaturze do kolejnych liter i formułowania w ten sposób słów.

Co więcej, Microsoft ma zaprezentować klawiaturę także na Androidzie, nie określono jednak precyzyjnego terminu premiery. Najprawdopodobniej z Word Flow na Androidzie będzie można korzystać jeszcze w tym roku. Wersje na iOS-a pojawi się natomiast w ciągu najbliższych miesięcy. Mimo że układ stylizowany jest na klawiatury Windows Phone’a to nie pojawiły się informacje o tym, aby zmyślny tryb obsługi jedną ręką trafił na Windowsa.

Oczywiście nie można tego wykluczyć, niemniej opublikowanie go w pierwszej kolejności na iOS-a jest kontynuacją trwającej od co najmniej kilku miesięcy tendencji. Jeżeli chodzi o jakość oprogramowania mobilnego Microsoftu, to być może najlepiej prezentuje się ona właśnie na systemie mobilnym Apple. Jak pokazuje przykład Word Flow, nowości pojawiają się tam także jako pierwsze.

© dobreprogramy

Komentarze