Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wybieramy przeglądarkę

Która aplikacja jest najbardziej wydajna i funkcjonalna, a która pracuje najwolniej i ma największe luki w zabezpieczeniach?

Internet to obecnie okno na świat, bez którego ciężko sobie wyobrazić codzienne życie. Korzystamy z tego źródła informacji przy użyciu przeglądarek internetowych. Które z nich są najbardziej wydajne? Czym kierować się przy ich wyborze?

Przeglądarka internetowa to potoczna nazwa oprogramowania, które pozwala nam łączyć się z odległymi serwerami poprzez sieć internetową. Dzięki temu oprogramowaniu możemy przeglądać informacje zgromadzone na stronach WWW, zbudowanych za pomocą języka html. Zadaniem przeglądarki jest zmiana kodu napisanego w tym języku na czytelną dla odbiorcy postać. Przeglądarki mogą pracować w trybie tekstowym, jak na przykład Lynx albo graficznym i właśnie te cieszą się największą popularnością, ze względu na bogatą szatę graficzną stron internetowych.
Przeglądarka, której używamy, powinna być zawsze w możliwie najnowszej wersji. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo w sieci, ale nie tylko. Z wersji na wersję programiści wprowadzają mnóstwo dodatkowych funkcji i udogodnień.

DUŻE RÓŻNICE

Najpopularniejsze na rynku przeglądarki to: Mozilla Firefox, Internet Explorer, Google Chrome, Opera i Safari. Czym się różnią miedzy sobą? Nie tylko wyglądem.
Wydajność to jedna z najważniejszych cech przeglądarek. Producenci starają się, aby każda kolejna wersja była nie tylko ładniejsza i bardziej przejrzysta dla użytkownika, ale także, by szybciej działała. Pierwsze miejsce tutaj wiodą Google Chrome i Safari wyprodukowana przez Apple. Również najnowsza wersja Firefoxa spełnia oczekiwania użytkowników. Najsłabiej na tym tle wypada produkt Microsoftu. Popularny Internet Explorer jest po prostu wolny.
Mozilla Firefox jest najlepsza pod względem funkcjonalności. Wyposażona jest w wiele dodatków i posiada chyba wszystkie możliwe funkcje, których potrzebujemy przy codziennym użytkowaniu. Jej zaletą jest również to, ze bardzo łatwo doinstalować wszelakie rozszerzenia. Również nowa wersja Google Chrome, która od wersji 4.0 obsługuje liczne rozszerzenia i motywy graficzne niewiele ustępuje produktowi Mozilli pod względem funkcjonalności.

BEZPIECZEŃSTWO I ZUŻYCIE PAMIĘCI RAM

Wybierając przeglądarkę powinniśmy zwrócić też uwagę na to, czy zapewnia nam ona bezpieczeństwo na odpowiednim poziomie. Najlepiej w tej kategorii wypada Firefox i Opera, najsłabiej - Microsoft Internet Explorer.
Ważne dla szybkości przeglądarek jest zużycie pamięci RAM. Gdy uruchomiona jest tylko jedna strona, zużycie pamięci we wszystkich aplikacjach są nie wielkie. Różnice pojawiają się dopiero, gdy uruchomimy kilka stron w różnych oknach. I tutaj znów najlepiej wypada Firefox, który przy dziesięciu otwartych stronach www zużywa tylko 88 MB. Na przeciwnym biegunie znajduje się Internet Explorer, który potrzebuje aż 319 MB pamięci operacyjnej.

INTERNET EXPLORER W WERSJI 9.0

Internet Explorer ma już swoją dziewiątą wersję. W porównaniu do poprzedniej, niezbyt udanej wersji, ta prezentuje się znacznie lepiej, jest szybsza i wyposażona w wiele udogodnień ułatwiających korzystanie z niej.

Elżbieta Święcka 

Komentarze

0 nowych
przemo_li   11 #1 19.11.2010 04:02

Powtarzane mity i niczym nie podparte uogólnienia....

dethloe123   5 #2 19.11.2010 18:20

Czemu na obrazku znajduje się Google Chrom a nie Google Chrome?

LastNPC7   9 #3 20.11.2010 20:15

Jeden z najgorszych (jeżeli nie najgorszy) artykuł odnośnie przeglądarek na tym vortalu... Nic konkretnego , nie poparte testami i mało. Po tym tytule spodziewałem się minimum czegoś o wiele lepszego :/

master_zonk6   7 #4 20.11.2010 20:45

Bzdury, bzdury, bzdury, bzdury, bzdury, bzdury, bzdury, bzdury, bzdury, bzdury, bzdury, bzdury, bzdury, bzdury, bzdury, bzdury,...

Ilustracja z papieru toaletowego. Chrome napisane z błędem.
I oczywiście Firefox jest najszybszy, najlepszy, najbezpieczniejszy. A fakty są takie, że pod każdym względem pozostaje w tyle. Takie są fakty.

master_zonk6   7 #5 20.11.2010 20:46

Aha i jakiej wielkości może być luka?

Meszuge   16 #6 20.11.2010 21:19

Ktoś jeszcze wierzy w te banialuki?

Kpc21   10 #7 21.11.2010 01:05

Akurat stwierdzenie że Firefox "nie obciąża pamięci operacyjnej" nie jest tutaj zbyt trafne. Bo akurat spośród tych przeglądarek, obciąża ją najbardziej (nie wiem jak Safari).

danielos17   3 #8 21.11.2010 14:32

Firefox 88 MB? To albo ja mam coś nie tak z tą przeglądarką albo nie wiem...
FF 4 b7 pomimo że na starcie zjada mi 55 MB to już po otwarciu na jednej zakładce takie dobreprogramy.pl to już wzrasta do ok 100 MB... nie mówiąc już o dodaniu jeszcze 9 innych kart.

Ciekaw jestem czy autor po prostu otworzył 10 pustych kart czy na każdej z nich otwarta była jakaś strona, bo wydaje mi się, że jednak to pierwsze

danielos17   3 #9 21.11.2010 14:36

Taki przykład: na FF4 b7 otwartych mam 7 kart ze stronami:
dobreprogramy.pl, komputerswiat.pl, google.pl, bing.com, interia.pl, onet.pl, twojapogoda.pl
Ile mi zużywa pamięci operacyjnej? A to ci niespodzianka... 196 MB... i gdzie te prawie 90 MB co napisane było na blogu? Dodam, że pracuję na Windows 7 HP x64

danielos17   3 #10 21.11.2010 14:43

Nawet na XP HE SP3 i FF 3.6.12 po otwarciu tych samych stron na 7 kartach zużycie RAMu choć mniejsze też sięga w okolicach 110 MB, a FF jest czysty, bez dodatków.