r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Wyższe kary za cyberprzestępstwa na terenie UE

Strona główna AktualnościINTERNET

Parlament Europejski zaostrzył kary, jakie grożą za popełnianie cyberprzestępstw na terenie państw członkowskich. Jest to odpowiedź na coraz częstsze ataki wymierzone w systemy informatyczne na Starym Kontynencie. Dzięki dyrektywie sprawcy bardziej wysublimowanych ataków i producenci szkodliwego oprogramowania będą mogli stanąć przed sądem i otrzymać surowsze wyroki — podsumowała zmiany komisarz Cecilia Malmström.

W myśl nowych przepisów państwa członkowskie muszą zwiększyć maksymalne kary do co najmniej dwóch lat pozbawienia wolności za bezprawne uzyskanie dostępu do systemu informatycznego, ingerowanie w nielegalnie zdobyte dane i przechwytywanie komunikacji osób trzecich. Zapis ten dotyczy także programistów, którzy zajmują się tworzeniem narzędzi służących do przeprowadzania ataków. Przynajmniej trzy lata więzienia będą grozić osobom, które budują lub korzystają z botnetów. Z jeszcze wyższymi wyrokami muszą liczyć się hakerzy wyrządzający poważne szkody lub włamujący się do kluczowych systemów (np. banków, instytucji rządowych czy elektrowni) — w tym przypadku można zasądzić co najmniej pięć lat pozbawienia wolności. Tyle samo grozi też członkom organizacji przestępczych przeprowadzających ataki. Ponadto Parlament uznał, że firmy czerpiące zyski z nielegalnej działalności — np. zatrudniania hakera do włamania się do baz danych konkurencji — mogą być ukarane utratą prawa do korzystania z pomocy publicznej, a nawet zawieszeniem działalności. Państwa członkowskie zostały też zobligowane do udzielania sobie wzajemnej pomocy w ciągu 8 godzin od wykrycia ataku i zbierania danych statystycznych nt. cyberprzestępstw.

Od momentu publikacji dyrektywy w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, rządy poszczególnych krajów będą mieć dwa lata na wprowadzenie zmian w życie.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.