XenClient, czyli rewolucyjny hypervisor od Citriksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Podczas odbywającej się właśnie konferencji Citrix Synergy 2009 firma Citrix zaprezentowała nowe rozwiązanie wirtualizacyjne dla desktopów. Premiera nowego hypervisora planowana jest już latem.

XenClient jest hypervisorem typu pierwszego, który zainstalowany i działający bezpośrednio w warstwie sprzętowej kontroluje pracę jednego lub większej ilości systemów operacyjnych. Plusy - przede wszystkim większa wydajność, szczególnie w zastosowaniach sieciowych i dyskowych. Minusy - konieczność przejęcia przez hypervisor różnych funkcji, które system zwykle wykonuje. Odpowiada za rzeczy takie jak zarządzanie energią, obsługę grafiki i sieci. W zależności od architektury, w niektórych przypadkach interakcja z urządzeniami może być przekazywana systemom gościom, ale duża różnorodność sprzętu nie ułatwia tego zadania.

Dotąd typ pierwszy hypervisorów wykorzystywano głównie w scenariuszach serwerowych. Na tradycyjnych komputerach biurkowych i laptopach spotkać można się jedynie z hypervisorami typu drugiego - m.in. VirtualPC, VirtualBox czy VMware Workstation. Citrix dąży do celu, w którym hypervisor stanowi standardową warstwę abstrakcji dla każdego komputera klienckiego, jak i serwera.

Więcej informacji na temat nowego hypervisora Citriksa znaleźć można stronie twórców. Citrix przygotował także film, który prezentuje działanie XenClienta w praktyce.

© dobreprogramy