Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Android dla każdego, czyli najnowszy Android nie tylko dla najnowszych urządzeń

Wobec coraz to większego zainteresowania nowym Androidem 6.0, zwanym Marshmallow, postanowiłem podzielić się tym jak to udało mi się na starszym urządzeniu zainstalować nowość od Google'a w nieco zmienionej formie, a dokładniej w wersji CyanogenMod.
Wątek odnośnie możliwości (ręcznej) aktualizacji pojawił się na forum XDA.

Od początku

Dla tych co nie jeszcze nie wiedzą, moim testowym smartfonem, używanym notabene na co dzień jest starszy model, HTC Sensation XE . Poprzedni telefon, LG L9, nie poddał się odblokowaniu bootloadera, poza tym irytował mnie swoim spowalnianiem, pomimo roota działał tragicznie. Jako, że mam sentyment do HTC (poprzednio miałem Desire S , o którym pisałem w kontekście problemów z superserwisem Regenersis - polecam lekturkę), postanowiłem wrócić do marki i wybór padł na nieco mniejszy model niż L9, co okazało się być dobrym wyborem.

W kwestii oprogramowania...

Zakupiony HTC Sensation XE with Beats Audio domyślnie posiadał Androida w wersji 4.0.3 z nakładką Sense 3.6. System ok, ale to nie było to z czego chciałbym korzystać. Zainteresowałem się tematem custom romów dla owego modelu i znalazłem ciekawe alternatywy dla stockowego softu. Wypadało jeszcze odblokować bootloader i nadać prawa administratora.

Odblokowanie i root.

Tu zaczęła się zabawa, ponieważ, co się okazało, pomimo wgrania poprawnie potrzebnych sterowników dla Windowsa 8.1 nie mogłem odblokować telefonu. Jedynym rozwiązaniem okazało się, że będzie komputer z Windows 7. Niestety. Być może jest to wykonalne na 8/8.1 jednak mi się nie udało.
W pierwszej kolejności wypadało skorzystać ze strony HTCDev aby odblokować bootloader (wg mniej więcej tej instrukcji ) co niniejszym uczyniłem. Oczywiście nie obeszło się bez problemów. Oczywiście całość kosztowała mnie kilka godzin zabawy ale w konsekwencji wykonania powyższych czynności bootloader udało się odblokować. I tu zaczyna się tak na prawdę cała praca jaką wypada wykonać z pełną świadomością, iż

można z telefonu zrobić ciegiełkę ;)

Kroki jakie wykonałem prezentują się mniej więcej tak:

Wymagania: a) przynajmniej minimalna znajomość języka angielskiego i/lub słownik angielsko-polski b) umiejętność czytania ze zrozumieniem c) Naładowany telefon HTC Sensation z S-OFF i Androidem Ice Cream Sandwich d) zainstalowane sterowniki HTC e) włączone debugowanie USB f) narzędzia adb (fastboot) [ADB.zip] rozpakowane w folderze c:\adb\ g) wyłączone szybkie uruchamianie w opcjach zasilania telefonu Flash odblokowanego firmware'u a) pobierz PG58IMG.zip b) wrzuć plik PG58IMG.zip na kartę sd do katalogu głównego c) sprawdź poprawność sumy kontrolnej pliku PG58IMG.zip - powinno być: fea9240feef50554a17688dc2b1a7bac d) uruchom telefon w trybie bootloadera - wyłącz telefon i włącz go trzymając vol- e) postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie słuchawki

Dla zainteresowanych linki do plików:

PG58IMG.zip

ADB.zip (fastboot)

Ok, czas na zabawę z CID. Co to CID? Mniej więcej można to tak opisać:

Każdy region na świecie ma swój własny CID (przykładowo dla polski to HTC__B25, wschodnioeuropejski bez brandu HTC__032). Sam CID to można powiedzieć rodzaj blokady by użytkownik nie mógł (przynajmniej w teorii) wgrać na swoje urządzenie (np. z polskim CID'em) softu przeznaczonego na inny rynek niż telefon był kupiony (np niemiecki).

Sprawa z CID w smartfonach HTC wygląda tak:

a) uruchom telefon w trybie Fastboot wyłącz telefon i włącz go trzymając Vol- i Power jesteś w menu bootlaoder'a - używając przycisków Vol-, Vol+ ustaw kursor na fastboot i zatwierdź przyciskiem Power b) podłącz telefon do komputera c) uruchom linię komend windows cmd.exe (np. po przez przytrzymanie klawisza Windows i naciśnięcie klawisza r na klawiaturze komputera -> w okienku uruchom wpisz cmd i potwierdź klawiszem [enter] d) wpisz: c: cd \adb fastboot getvar cid e) zapisz swój obecny CID, może się przydać w przyszłości f) wpisz poniższą komendę, aby uzyskać SUPER-CID fastboot oem writecid 11111111 (osiem jedynek!) g) masz super-cid

Dalej zaczyna się zabawa z recovery, może trochę tego dużo jest ale później jedyne co wypada zrobić, to wrzucić na kartę wybrany rom. Ale po kolei ;)

Instalacja Clockwork Recovery a) pobierz i rozpakuj HTC Sensation 4G All-In-One Toolkit v1.1 b) podłącz telefon do komputera c) uruchom Sensation V1.1.exe d) wybierz Install One of the recoveries - CWM 5.0.2.0 telefon się zrestartuje a na jego ekranie pojawi się menu bootloadera. Nic nie ruszaj - instalacja potrwa kilka tylko sekund. Po wszystkim telefon uruchomi się ponownie. Jak wejść w recovery? a) wyłącz telefon; włącz telefon trzymając przycisk Vol- i Power b) z menu bootloadera, używając przycisków Vol-, Vol+ wybierz Recovery zatwierdzając przyciskiem power Po Recovery poruszasz się używając przycisków Vol-, Vol+ i Power. Warto w tym momencie zrobić kopię zapasową obecnego systemu. a) wejdź w backup and restore b) wybierz backup Instalacja superuser - root a) pobierz Superuser-3.0.7-d-signed.zip b) skopiuj Superuser-3.0.7-d-signed.zip na kartę pamięci c) uruchom recovery d) wybierz install zip from sd card e) wybierz plik Superuser-3.0.7-d-signed.zip f) potwierdź wybór Yes - install Superuser-3.0.7-d-signed.zip g) po wszystkim uruchom telefon ponownie Instalacja 4EXT Recovery via 4EXT Recovery Updater lub 4EXT Recovery Control a) pobierz i zainstaluj na swoim telefonie darmową aplikację 4EXT recovery updater lub kup w Google Play wersję rozszerzoną 4EXT Recovery Control b) uruchom aplikację c) wybierz Instalacja online | Uaktualnienie d) program zapyta o prawa superusera - wybieramy zezwól lub grant e) Wybierz i zainstaluj najnowszą referencyjną wersję 4EXT recovery Touch f) po instalacji 4EXT recovery możez użyć aplikacji 4 EXT Recovery Updater do bezpośredniego uruchamiania recovery (Menu zasilania)

Linki:

HTC Sensation 4G All-In-One Toolkit v1.1

Superuser-3.0.7-d-signed.zip

4EXT recovery updater

No i to było na tyle zabawy z bootloaderem i rootem, nadszedł czas zmiany romu.

Instalacja CUSTOM ROMu a) pobierz interesujący Cię CUSTOM ROM, lub Kernel, lub motyw lub jakąkolwiek modyfikację zgodną z HTC Sensation i przegraj plik *.zip na kartę pamięci telefonu b) uruchom telefon w trybie Recovery, opcjonalnie: wykonaj kopię zapasową obecnego systemu (menu backup | restore -> backup) c) jeśli rom tego wymaga trzeba wykonać tzw full wipe, czyli formatowanie partycji w telefonie (menu wipe | format -> format all partitions (except sdcard) ) e) wybierz install from sdcard choose zip from sdcard e) wybierz plik *.zip z romem lub inną modyfikacją

Opis powyższy wykonałem przy zmianie stockowego romu na Revelation 1.0.3 . Rom fajny, w miarę lekki. Używałem go pewien czas ale nadal to nie był szczyt moich marzeń.

Poszukiwania czegoś ... szybszego.

I tu zaczyna się robić ciekawiej.
Szukałem. I znalazłem. CyanogenMod11/12 by ivanich (CM11 - 4.4, CM12 - 5.0, CM12.1 - 5.1). Bałem się zabawy z tymi romami, bo to jednak CM a nie rom z Sense które tak uwielbiam. Powiem tak, z Sense można spokojnie zrezygnować ;) da się bez tego żyć mając telefon HTC.

Wyprzedzając fakty, rom mega szybki, oczywiście to nieoficjalny rom dla Sensation ale za to jaki! Mnie osobiście nie sprawiał problemów, używałem go na co dzień.

Instalacja.

Podobna jak ta przy Revelation.

Wymagania: - Root - Firmware 3.32 / 3.33 - 4EXT ( V1.0.0.6 RC3 ) lub nowszy Instalacja: - Full Wipe - ROM flash [install from sdcard -> choose zip from sdcard] - Google Gapps [install from sdcard -> choose zip from sdcard] - Ponowne uruchomienie i konfiguracja

Linki:

CM11

CM12/12.1

GAPPS

Tyle. Oczywiście operacja powinna zakończyć się sukcesem, niemniej

nie biorę odpowiedzialności za błędy powstałe podczas flashowania.

Kwestia GAPPSów.

Tu pozostawiam czytającym wolny wybór, nie mniej osobiście polecam paczkę PICO, zawiera minimum tego co powinna.

Tu inaczej niż w przypadku ROMu Revelation należy doinstalować paczkę z aplikacjami od Google'a. Podstawą jest tu Sklep Play, resztę można spokojnie pobrać z wspomnianej lokalizacji.

Tyle w kwestii CM 11/12/12.1. Bardzo dobry, nieoficjalny, rom dla Sensation. Przede wszystkim dość stabilny, pojedyncze przypadki zawieszania się czy problem (przynajmniej u mnie) przy włączaniu telefonu - jak ktoś ma na karcie SIM założone hasło to bywa że system 3 razy pyta o to hasło. Nie przeszkadzało mi to, dało się z tym żyć.

Android 6? Nie ma problemu ... o przepraszam, będzie jednak ciut trudniej ...

Nie do końca.
Wgrywając za pierwszym razem Recovery skorzystałem z polecanego 4EXT, CyanogenMod 13 wymaga TWRP, w dodatku zmodyfikowanego. Brzmi groźnie. Co się okazuje, nie jest to straszne. Zmiana Recovery okazuje się być banalnie prosta.
Oczywiście jako osoba mało doświadczona zadawałem pytania, może były upierdliwe ale warto było. Okazuje się, że wykonanie kilku czynności nie jest trudne.

Krótka piłka ode mnie nt. zmiany Recovery i instalacji nowego ROMu

Wymagania dotyczące instalacji: - Root - (oczywiście) odblokowany bootloader - TWRP 2.8.7.0 w wersji CM13 Instalacja: 1. Pobierz TWRP i zaktualizuj do najnowszej wersji poprzez aplikacje Flashify 2. Zrób backup obecnego systemu 3. Wykonaj full wipe 4. Zainstaluj pobrany i wrzucony wcześniej na kartę sd ROM 5. Zainstaluj wybraną paczkę z GAPPSami 6. Uruchom ponownie swojego HTC i ciesz się Androidem 6 ;)

THAT'S ALL ;)

Obowiązkowe linki dla zainteresowanych:

TWRP z dopiskiem cm13

Flashify

CM13

GAPPS

Podsumowanie.

Uważam, że instalacja custom romów nie jest trudna, no może nie dla każdego modelu ale prawda jest taka, że każdy kto choć trochę zainteresuje się tematem (na prawdę warto!) może ze swojego starszego smartfona wyciśnie ostatnie soki. Telefon na CM jest przede wszystkim lepiej zoptymalizowany co pozwala wykorzystać telefon w pełni, albo przynajmniej dać mu drugie życie aby z zamulonego stockowym syfem gniota zrobić szybki i responsywny w codziennym użytkowaniu smartfon.

Na swoim przykładzie chciałem jedynie przedstawić możliwość zmian jakie daje CyanogenMod.

Próbujcie ze swoimi telefonami. Pamietajcie jedynie o tym, aby dokładnie czytać opisy w tematach dotyczących custom romów, i co ważne:
WSZYSTKO ROBICIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ;)

Na koniec obowiązkowy zestaw linków:

Wątek Revelation XDA

Wątek CM11/12/12.1 XDA

Wątek CM13 XDA

Linki prowadzą do XDA Forum, są polskie lokalizacje jednak uważam, że powoływanie się na główne źródło jest najlepsze. Polskie lokalizacje zawierają ni mnie, ni więcej jak to co sam opisałem wyżej tylko w nieco lepiej przyswajalnej pigułce ;)

Opisane czynności zostały wykonane z sukcesem na HTC Sensation XE (Z715e).

W razie pytań postaram się odpowiedzieć na każde o ile będę potrafił ;)

Pozdrawiam. 

porady urządzenia mobilne hobby

Komentarze

0 nowych
qw0000   6 #1 11.12.2015 07:36

Nie wiem jak jest w przypadku HTC Sensation XE i Androidem >=5, ale u mnie na Samsungu Galaxy Nexus optymalnym rozwiązaniem jest kitkat, pomimo faktu, że nowsze romy też są dostępne. CM12.1 niby działa, ale chwilowe przycięcia są dla mnie nie do zaakceptowania. CM11 usuwa podatność stagefright, ale nie posiada pewnych opcji, z których korzystam na codzień i czasem się przycina. Tak więc z własnego doświadczenia mogę napisać, że do znalezienia optymalnego rozwiązania prowadzi zawiła droga - w sumie przetestowałem kilkanaście romów i kilka kerneli. Obecnie używam liquidsmooth 3.2 + dirtyV i jestem zadowolony.

isio   5 #2 11.12.2015 08:18

Ja dokładnie wczoraj zacząłem swoją zabawę w romy. Od zawsze miałem Windows Phona, ale przyszedł czas na zmianę, kupiłem od znajomej LG L90 w super stanie za 250 zł. Ostrzegała mnie jednak ze jest dość wolny. Telefon miał Lolipopa. W porównaniu z moją Lumią chodził tragicznie. Wczoraj przysiadłem i wróciłem do Kitkata a następnie zainstalowałem Rom MiUi v5. Po uruchomieniu telefonu - WOW ale zapierdziela. Był tam jednak problem, miałem kupionych kilka aplikacji w sklepie GooglePlay i nijak nie dało się ich zainstalować (tzn zainstalowac można było bez problemu, ale po wyszukaniu danej apki w sklepie...musiałbym za nią zapłacić po raz drugi. Przeszedłem więc na Resurrection-Remix i jest git. Zmieniłem tylko luncher, bo ten co był mi jakoś nie podchodził. Wszystko jak narazie działa super.
Takie pytanie do autora tekstu, napisałeś że można uceglić telefon? Serio? Ja sądziłem że nie ma raczej takiej możliwości i najgorsze co moze się stać to konieczność robienia wszystkiego od nowa (samo wgrywanie KitKata trwało prawie godzinę)

_tommy_   16 #3 11.12.2015 09:23

@isio:Tak, można uceglić telefon. Flashowanie zawsze wiąże się z uszkodzeniem pamięci telefonu dlatego wgrywanie romów nie jest polecane początkującym.
Pamięć telefonów szykowana jest przez producentów, bootloader tworzy producent, każdy ma swój, metody jego odblokowania to praca ludzi np. takich jak na forum XDA bo przecież producent nie udostępnia narzędzi, tu akurat HTC poszło na rękę i pozwoliło to robić.

Odblokowując bootloader i wgrywając nowy rom należy pilnować się i korzystać najlepiej z dobrze opisanych wątków, właśnie np. takich jak na XDA. Problemem nie jest to że można uceglić telefon, najważniejsze jest to aby przygotować się do pracy z telefonem, czytać ze zrozumieniem, pytać się na forum ;)

  #4 11.12.2015 12:30

Telefon zawsze można uceglić - wystarczy chwilowy brak prądu czy problem z kompem. Dlatego znacznie bezpieczniej robić to na laptopie.

Berion   16 #5 11.12.2015 12:31

"fastboot oem writecid 11111111 (osiem jedynek!)"

Obawiam się, że ktoś dokładnie tak to wpisze. ;p

"Wgrywając za pierwszym razem Recovery skorzystałem z polecanego 4EXT, CyanogenMod 13 wymaga TWRP, w dodatku zmodyfikowanego"

Co ma recovery do rom-u? Co ma piernik do wiatraka?

@isio: Jeśli uszkodzisz lub skasujesz partycję z bootloaderem to jest perm brick do odratowania chyba tylko przez jtag (jeśli akurat ten telefon posiada taki port na płycie głównej). W każdym innym przypadku można telefon odratować. @_tommy_ demonizuje. ;)

Autor edytował komentarz.
_tommy_   16 #6 11.12.2015 12:33

@Berion: Zapewne tak może być ;ppp ale po Twoim komentarzu może ktoś się zastanowi zanim dokona błędnej decyzji ;ppp

Autor edytował komentarz.
JanBlotnik   7 #7 11.12.2015 12:54

Cyanogen to syf jakich mało, podobnie jak prawie każdy Custom Rom (no może oprócz tych które są lekką modyfikacją oryginalnego). Na wakacjach zainstalowałem CM 12 na LG G2, miało nie być problemów ale były:
1. Strasznie mocne nagrzewanie
2. Problemy z WiFi
3. Losowe restarty (kilka razy w tygodniu)

Dodam, że to była oficjalna wersja. Teraz wyszła wersja 13 i co się dowiadujemy?
1. Interfejs kamery wariuje.
2. Połączenia telefoniczne nie rozłączają się poprawnie (ale się rozłączają).
3. Nie można zmienić preferowanego typu sieci na 2G,3G. Jesteś zdany także na LTE ;).
4. Prawdopodobnie wszystko związane z OTG.
5. Odtwarzacz muzyki odtwarza jedynie pierwszy utwór. (Trzeba wgrać inny)
6. Bugi graficzne
7. AudioFx - również problemy z działaniem w połączeniu z odtwarzaczem muzyki
8. po zalogowaniu się na konto Gość masa błędów typu "proces zatrzymany"
9. Słabe tłumaczenie
10. Czasami długie oczekiwanie na włączenie się pakietu danych

To zgłoszone problemy tylko na polskim forum Androida. Miałem też inne telefony z Androidem i tam było zawsze to samo - czyli powrót po kilku dniach do oficjalnego oprogramowania.

_tommy_   16 #8 11.12.2015 12:57

@JanBlotnik: Widzisz, akurat ja nie mam większych problemów z CM, zarówno z wersją 11, 12/12.1 jak i teraz z 13. Żeby było ciekawiej, korzystam z nieoficjalnego romu, robionego przez gościa który mógłby dawno olać Sensation i zająć się o niebo lepszym modelem.

Widocznie LG G2 nie lubi się z CM ;) zapomniałbym, każdy telefon reaguje na zmianę romu inaczej, u mnie np nie ma problemu z nagrywaniem w HD, komuś z kolei kamerę wywala, nie działa mi głupia latarka zaś innym działa bezproblemowo, a używamy tej samej kompilacji.

Nie wytłumaczę Tobie jak to działa, dlaczego akurat Tobie nie działa poprawie system a innemu zasuwa jak dziki zając po łące, nie wiem. Proponuje poczytać na forum XDA odnośnie tego romu, może polskie źródła są niekompletne w tej kwestii, byc może sam port CM dla G2 jest słabo przygotowany.

Autor edytował komentarz.
dawidd6   8 #9 11.12.2015 13:35

Ja teraz jak szukam jakiegoś nowego telefonu, to zawsze patrze na zaplecze XDA, w kwestii wsparcia developerów. Używam tylko custom romów, bo nie lubię wszelkiej maści nakładek ;)

Berion   16 #10 11.12.2015 13:42

@JanBlotnik: Musisz zrozumieć kilka rzeczy: Android działa na pierdylionie urządzeń, a co za tym idzie jest duży rozstrzał sprzętowy, a więc i także sterowników (i ich jakości). Nie ma nawet jakiegoś ogólnego standardu ARM, którego wszyscy by się trzymali. Nie da się napisać programu, który będzie działać na każdym telefonie (nawet w zarządzanym pod Dalvik/Art).

Z tego względu spotykamy telefony ze świetnie przygotowanymi rom-ami i telefony z przygotowanymi "byle działało". I to się tyczy zarówno stocków jak i gmeranych. Możesz mieć co najwyżej zarzut do firmy CyanogenMod, że na ich stronie w devices Twój telefon widnieje jako obsługiwany, a w rzeczywistości build dla niego nie został wystarczająco przetestowany.

Tak wygląda świat Androida. Jeśli tego nie rozumiesz i/lub z tym się nie godzisz to pozostają Ci Windows Phone, iOS i SailfishOS. Tylko nie pisz autorytarnie i ogólnie że CM "to syf jakich mało" bo obnażasz tym swoją niewiedzę. ;)

Autor edytował komentarz.
JanBlotnik   7 #11 11.12.2015 13:57

@Berion: Piszesz jakbym tego nie wiedział i nie rozumiał. Mało który telefon ma dobre wsparcie w nieoficjalnych romach. Osobiście korzystałem z kilku telefonów z Androidem i na każdym było to samo - to codziennego użytku po wgraniu jakiegoś softu oprócz oficjalnego sprzęt się nie nadawał. O problemach ze sterownikami (które nie mają otwartego źródła nie będę nawet wspominał).

AntyHaker   23 #12 11.12.2015 15:53

"Android dla każdego, czyli najnowszy Android nie tylko dla najnowszych urządzeń" No chyba nie bardzo dla każdego :P

Darthnorbe   13 #13 11.12.2015 16:00

Jezes, na tym telefonie to prawie szału dostałem 2 lata temu. Muł nie z tej ziemi, bateria na 6 godzin bez 3g. Szkoda kasy.

nicejam   2 #14 11.12.2015 17:30

"Szukałem. I znalazłem." To i tak za mało dla nie tyle starszych, co mniej znanych marek... Zdani na producenta, bo do dopracowanego androida potrzebny jest cały team.

Berion   16 #15 11.12.2015 21:22

@JanBlotnik: Ja mam odwrotne doświadczenia. A więc sumując nasze doświadczenia, które potwierdzają to co napisałem: bywa różnie. Są CM, które są świetne i są stocki które są świetne, są CM które są padłem, są stocki, które są padłem. Jak w ruskiej ruletce. ^^"

Autor edytował komentarz.
  #16 11.12.2015 21:49

Podziwiam ludzi którzy maja czas i chęci bawić sie Androidem, romami itd...
Pozdrawia szczęśliwy użytkownik wp i ios ;)

flecht   7 #17 11.12.2015 23:52

@JanBlotnik: Podejrzewam, że wiele zależy od modelu, konkretnego softu, jak i zwyczajów użytkownika. Ja za nic nie wróciłbym do stocka – „społecznościowy” CM ma swoje wady, ale w moim przypadku chodzi znacznie lepiej niż ta samsungowa aberracja.

_tommy_   16 #18 12.12.2015 01:37

@Darthnorbe: Sensation XE? Nie narzekam, spokojnie dzień wyrabiam na baterii, no ok, chodzę czasem z powerbankiem ale to kwestia przyzwyczajenia, nie katuje telefon, non stop włączony przesył danych/wifi,podświetlenie na moje minimum (15 sekund), BT off, aplikacje w tle shutdown.

@nicejam: nad CM dla Sensation pracuje niewiele osób, powiedziałbym, że nawet jedna osoba z wsparciem ;) i to działa ;)

@AntyHaker: Odsyłam do forum XDA ;) w sumie to prawda, nie każdy model da się przekształcić w Cyana ;) na pewno nie każdy z MediaTekiem ;) i nie każdy chińczyk z Biedronki ;p

  #19 12.12.2015 10:28

@isio: Co do ponownego placenia za juz kupione aplikacje - wystarczy wyczyscic dane sklepu. Ustawienia>Aplikacje>Google Play>wyczysc dane i wymus zatrzymanie. Po uruchomieniu na nowo wszystko bedzie grac.

kajzer121   8 #20 12.12.2015 11:10

Tak na marginesie idzie gdzieś zdobyć Android 6 na PC by go tak przetestować powiedzmy na sucho..??

  #21 12.12.2015 14:15

Obawiam się, że nie do końca dla każdego. Większość ZU zniechęci się przy: "e) włączone debugowanie USB" :D

Darthnorbe   13 #22 12.12.2015 15:21

@_tommy_: " Nie narzekam, spokojnie dzień wyrabiam na baterii, no ok, chodzę czasem z powerbankiem"
No właśnie. Telefon co nie jest w stanie wytrzymać dwóch dni baa a nawet dnia na baterii to telefon stacjonarny.

PokerFace   10 #23 12.12.2015 19:37

@Darthnorbe: To wada każdego dzisiejszego smartfona..

Darthnorbe   13 #24 12.12.2015 19:50

@PokerFace: Nie. Mam L830. W porównaniu z takim sensation:
HTC 7h bez neta.
Nokia 12h lte.


I ta bateria jest kiepska w mojej lumii. Ledwo wytrzymuje dzień.

JanBlotnik   7 #25 12.12.2015 19:52

@Darthnorbe: I gdzie ty tu widzisz dwa dni?

_tommy_   16 #26 12.12.2015 20:21

@Darthnorbe: Mam używany telefon więc nie oczekuję rewelacji. Mi w zupełności wystarczy żywotność tej baterii. Trudno, nie mam całego dnia ale coś kosztem czegoś.

_tommy_   16 #27 12.12.2015 20:22

@kajzer121: Poszukaj jakichś emulatorów dla Androida.

AntyHaker   23 #28 12.12.2015 23:26

@_tommy_: Xperia X8 - próbuj ^^ A i dodam od razu, jakbyś za szybko chciał swoją wyższość uznać (:P) - posiadam ten wariant, którego do tej pory nikt nie ruszył :D

_tommy_   16 #29 13.12.2015 00:00

@AntyHaker:
No to dobrze, że masz swój wariant ;p rozumiem, że CM udało się ogarnąć? Czy mylę się? ;)

_tommy_   16 #30 13.12.2015 09:04

@kajzer121: Nie ma za co ;) na tyle na ile wiem i potrafię to zawsze coś podpowiem ;)
Pozdrawiam.

marcin1510   9 #31 13.12.2015 13:52

Bardzo fajny wpis.
@@_tommy_ powiedz mi, czy zauważyłeś jakąś znaczącą różnicę w zużyciu baterii po instalacji cyanogena ?

_tommy_   16 #32 13.12.2015 15:24

@marcin1510: Na CM13 ciut szybciej ucieka bateria niż na CM12/12.1 ale mi to nie przeszkadza.

Gruchi   6 #33 13.12.2015 16:35

Jeśli chodzi o TWRP to zalecane jest TWRP 2.8.6.0 a nie TWRP 2.8.7.0 najnowsze ze względu na problemy z wgraniem modemu do telefonu (CM13)

_tommy_   16 #34 13.12.2015 17:21

@Gruchi: Jeśli chodzi o Sensation XE, sam autor zaleca użycie TWRP-2.8.7.0-pyramid-r13-cm13.
Oczywiście dla innych CM w wersji 13 zaleca się, jak sam napisałeś, wersję 2.8.6.

AntyHaker   23 #35 13.12.2015 17:58

@_tommy_: Nic mi się nie udało - ten Xperii nie da się złamać :P

_tommy_   16 #36 13.12.2015 18:04

@AntyHaker: Złamać? W sensie odblokować czy wgrać customa? ;p

http://forum.xda-developers.com/xperia-x8
Tu zaglądałeś? ;)

Autor edytował komentarz.
  #37 13.12.2015 23:27

Na niektórych telefonach CM działa lepiej na innych gorzej. Obecnie najlepiej wspieranym telefonem jest OnePlus One.

AntyHaker   23 #38 14.12.2015 00:12

@_tommy_: Proszę Cię, biegły w temacie Androida nie jestem, ale bez przesady :P
"Once Again Do Check The manufacturing date is at the back sticker on the phone for 11W29 and below (Any trial to unlock above 11W29 will resulting into a permanent brick)"

muska96   9 #39 14.12.2015 15:50

@AntyHaker
http://forum.android.com.pl/topic/38301-lamanie-bootloadera-i-sprawdzanie-popraw.../

"Jeśli była wyprodukowana po 26 tygodniu a przed 38 tyg 2011r to jest połowa szansy że uwalisz telefon. Nie jest dokładnie stwierdzone czy płyta z tego okresu ma już nowe zabezpieczenia. Możesz spróbować ale przygotuj się że uwalisz telefon"

Sam mam X10 mini pro z androidem 4.0.4 i Sony Ericsson robił różne dziwne rzeczy z tymi płytami do swoich smartfonów. Nawet jeśli twoja płyta jest zbyt młoda, to wgraj sobie jakiś ROM na Stock Kernel - nie jest ich wiele, ale na X8 nie mają żadnych błędów, które mogłyby powodować np. restart telefonu. Na takich Romach działa wszystko co na Stock Romie, a nawet więcej.

_tommy_   16 #40 14.12.2015 16:19

@AntyHaker: To po co wałkujesz temat? Też nie jestem biegły w Androidzie ale poradziłem sobie z nim, dlatego dzielę się wiedzą. Tyle, że nie walczyłem z telefonem który ma problemy z odblokowaniem bootloadera (poza L9, który albo się podda albo i nie), bo samo HTC daje narzędzia do odblokowania w postaci strony którą zamieściłem wyżej, na blogu ;)

Nie rób z siebie ofiary SE, zmień ten telefon na coś lepszego i skończ męczyć o problemach z X8 ;ppp

AntyHaker   23 #41 14.12.2015 16:40

@muska96: Zapewniam, że nie działa wszystko co na stock romie, baa, momentami zdecydowanie mniej ...

@_tommy_ Oho, podważyłem Twoją tezę to teraz nagle wyzywnie od męczennika i ofiary? Połowa komentarzy to próba udowodnienia mi, że nie mam racji - gdy jednak okazało się na odwrót, to ciężko Ci przyjąć ten fakt do wiadomość. Wrzuć na luz i popraw ten tytuł, gdyż wprowadza w błąd.

Xperia X8 nie jest moim telefonem i mam ją jedynie do zabawy. Więc jeszcze raz nawołuję - wrzuć na luz. Jak Ci mało przykładów, to możesz spróbować odblokować mi tablet Philips PI2010.

_tommy_   16 #42 14.12.2015 16:49

@AntyHaker: Ale po co próbujesz mi udowodnić, że "nie każde urządzenie z Androidem" można odblokować? Wiem o tym, mam to samo z żony LG L5 II i nie płaczę ;) To Ty Szanowny Kolego uspokój się w swoich zapędach.
Widzisz, mi udało się a nie liczyłem na wiele, wiedziałem natomiast, że HTC powinien poddać się zmianom, o dziwo poddał się wyśmienicie. System może nie jest w 100% stabilny ale działa i ja jestem zadowolony.

Po raz ostatni powtarzam, wpis ma na celu udowodnienie, że można samemu sobie pogrzebać w telefonie/tablecie tylko trzeba chcieć, ale jak nie ma możliwości to sorry winnetou, musisz żyć z stockowym romem i tyle ;)

AntyHaker   23 #43 14.12.2015 20:00

@_tommy_: Twój drugi akapit (komentarza, nie wpisu) wyklucza się wzajemnie.

muska96   9 #44 14.12.2015 22:07

@AntyHaker Kiedy moja X10 mini pro jeszcze nie była odblokowana, działałem na Romie X-Ray 1.6 - nie dość, że na stock kernelu działała nowsza wersja androida (z 2.1 do 2.3.7) to jeszcze miałem bez problemu menu z cm7 bodajże. Ten rom nie ma swojej wersji na X8, a szkoda. Poza tym, na jakie problemy natrafiłeś?

grajekk   12 #45 15.12.2015 15:45

@_tommy_: @JanBlotnik Problemów z CM 12/13 dla LG G2 jest znacznie więcej.

Większość ludzi odpuszcza ten soft ze względu na aparat: CM robi znacznie gorsze zdjęcia od Stocka.

Dodatkowo na stockowe telefony mogę polecić XCamSettings + XCam. Aparacik wtedy wyciąga jeszcze więcej :)

JanBlotnik   7 #46 15.12.2015 19:48

@grajekk: Aparat to nie największy problem. Najgorsze są/były losowe restarty.

Hehe, na aparat było co najmniej kilka sposobów (alternatywne aplikacje, Snapdragon Camera). Ktoś na polskim forum androida podesłał link do tego:

http://forum.xda-developers.com/lg-g2/general/mod-camera-libs-5-0-1-t3220239

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   23 #47 15.12.2015 20:39

@muska96: Główny problem? Niedziałający hotspot - było to o tyle upierdliwe, że w sumie tylko do tego używałem tego fona :P

grajekk   12 #48 15.12.2015 21:29

@AntyHaker: Ale nic nie przebije Sony - wydali teraz update systemu dla Sony C4, po której nie można udostępniać internetu :D

Stwierdzono, że udostępnianie internetu jest zbyt ekskluzywne jak dla tego modelu :D

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   23 #49 15.12.2015 22:26

@grajekk: Widocznie jest za słaby na ten killer-feature. Cóż poradzić :P Po przygodach z tą starą X8 (dodając to co ty piszesz) nigdy nie kupię nic od Sony.

  #50 18.03.2016 13:02

co mam zrobić, jeśli zrobiłem wszystko z tego poradnika, ale zapomniałem zrobić S-OFF? da się jakoś z tego wyjść?