AMD i Xilinx oficjalnie razem: spółki zostaną połączone

AMD i Xilinx oficjalnie razem: spółki zostaną połączone

AMD i Xilinx oficjalnie razem: spółki zostaną połączone
Piotr Urbaniak
28.10.2020 13:19

Jedna z największych branżowych plotek ostatnich tygodni staje się faktem. AMD wykupi wszystkie udziały w spółce Xilinx – potwierdzono w informacji prasowej.

Przypomnijmy, Xilinx to drugi, obok Intela i należącej do niego Altery, największy producent układów FPGA na świecie. Ściśle współpracuje m.in. z sektorem motoryzacyjnym, w tym Subaru oraz Continentalem. Oferuje też akceleratory dla centrów danych, znane jako Alveo, makroskalowe procesory sygnałowe oraz komponenty sieciowe, również dla sieci 5G.

O tym, że przejęciem Xilinx zainteresowane jest AMD mówiło się już od początku października. Najpierw za sprawą artykułu Wall Street Journal, a potem kolejnych doniesień mniej lub bardziej bezpośrednio potwierdzających spekulacje.

'Niniejszym, jak oficjalnie potwierdzono, dotychczasowe pogłoski stają się faktem. AMD zapłaci za Xilinx ekwiwalent 35 mld dol., choć mowa o transakcji de facto bezgotówkowej.

Akcjonariusze Xilinx otrzymają w zamian akcje AMD, przy parytecie wymiany równym 1 do 1,7234. Jak wyliczono, oznacza to, że każda akcja Xilinx jest warta 143 dol. W efekcie jednak 26 proc. połączonej spółki trafi w ręce dotychczasowych inwestorów Xilinx. Docelowo ponoć już przed końcem roku kalendarzowego 2021.

Co zaś istotne w tym układzie dla AMD, firma rozszerzy się o około 13 tys. inżynierów i 2,7 mld dol. w budżecie rocznym, przeznaczonych na potrzeby R&D. Uzyska też dostęp do własności intelektualnej Xilinx i wspomnianego już, szerokiego portfolio produktów.

Szefowa AMD, Lisa Su, jest przekonana, że tym samym konkurencyjność jej firmy wydatnie wzrośnie. – Przejęcie firmy Xilinx oznacza kolejny etap na naszej drodze do ustanowienia AMD liderem w branży wysokowydajnych komputerów i partnerem z wyboru dla największych i najważniejszych firm na świecie – komentuje entuzjastycznie Lisa Su.

Przy czym dyrektor generalny Xilinx, Victor Peng, pozostanie w szeregach jako prezes ds. biznesu i strategii, a co najmniej dwóch innych dyrektorów ma zostać włączonych do zarządu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)