AMD Radeon RX 5700/XT. Czerwoni publikują dokumentację architektury RDNA

AMD Radeon RX 5700/XT. Czerwoni publikują dokumentację architektury RDNA

AMD Radeon RX 5700/XT. Czerwoni publikują dokumentację architektury RDNA
Piotr Urbaniak
22.08.2019 08:19

AMD przygotowało miłą niespodziankę dla wszystkich, którzy lubią wiedzieć, jak najnowszy sprzęt działa "od kuchni". Czerwoni udostępnili szczegółową analizę architektury RDNA, użytej w kartach graficznych Radeon serii RX 5700, uwzględniającą odniesienie do starszych produktów.

O najważniejszych nowościach w RDNA mogliście już na dobrychprogramach poczytać, ale dokument AMD jest znacznie bardziej szczegółowy i zawiera ułatwiające zrozumienie diagramy.

Omówiono tam zarówno ogólną koncepcję budowy układu, jak i organizację shaderów, jednostek wykonawczych, pamięci podręcznej oraz podsystemu VRAM. Mało tego, są też szczegółowe informacje o silnikach multimedialnych, kontrolerach obrazu i wiele innych.

Obraz

Wszystko to jest o tyle ciekawe, że – jak wiadomo – żywot architektury RDNA na dwóch RX 5700 się nie kończy. Pomijając kolejne karty graficzne z rodziny Radeon, Samsung licencjonuje własność intelektualną czerwonych na potrzeby przyszłych Exynosów. Wiadomo też, że RDNA zasili konsole przyszłej generacji, a więc PlayStation 5 oraz Xboksa Scarlett.

Niniejszy dokument stanowi zatem bardzo dobry punkt wyjścia do przyszłych analiz, mających na celu ustalenie tego, co ewentualnie zmieni się w RDNA na drodze rozwoju.

Materiał znajdziecie pod tym adresem. Aby nikt nie miał potem pretensji, zaznaczam wyraźnie, że jest dostępny wyłącznie w języku angielskim. Przynajmniej na tę chwilę.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)