AMD Ryzen dominuje na Amazonie: 8 na 10 najlepiej sprzedających się procesorów to Zen

AMD Ryzen dominuje na Amazonie: 8 na 10 najlepiej sprzedających się procesorów to Zen

AMD Ryzen nie zwalnia tempa, fot. Shutterstock.com
AMD Ryzen nie zwalnia tempa, fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak
27.11.2019 20:35

AMD Ryzen wszedł z drzwiami i jeńców nie bierze. Tak w telegraficznym skrócie, z nutką poetyckości, można określić to, co dzieje się obecnie na rynku procesorów. Układy czerwonych powoli, ale systematycznie odbijają udziały Intelowi. A kolejnym tego przykładem są bieżące statystyki Amazona, największego sprzedawcy detalicznego na globie.

Po raz pierwszy w historii wśród dziesięciu najlepiej sprzedających się procesorów na Amazonie aż osiem to układy AMD Ryzen. Najlepszy w zestawieniu procesor Intela, Core i9-9900K, zajmuje dopiero piątą pozycję. Szczebel niżej (#6) znajduje się i5-9600K. Innych inteli brak.

Co jednak w pierwszej chwili może wydać się zaskakujące, liderem nie jest wcale żaden z nowych Zen 2. Zatem który model przewodzi? Otóż Ryzen 7 2700X, czyli nieco starszej generacji Zen+. Zresztą, tuż za nim plasuje się pokrewny Ryzen 5 2600, podczas gdy najpopularniejszy czip nowej generacji, Ryzen 5 3600, jest trzeci. Niemniej jednak wszystko wyjaśniają ceny.

Ośmiordzeniowego Zen+ można kupić poniżej 185 dol. Taniej niż sześciordzeniowego Zen 2—a przecież to wciąż bardzo wydajny procesor, zwłaszcza w zastosowaniach wielowątkowych.

TOP10 CPU, fot. Amazon
TOP10 CPU, fot. Amazon

Naturalnie jeszcze wiele wody w Wiśle Missisipi upłynie, zanim czerwonych będzie można tytułować mianem liderów. Intel budował swoją przewagę przez lata, a liczne segmenty rynku, z laptopami na czele, są przez czipy Zen obsadzone ledwie w marginalnym stopniu.

Mimo to trzeba powiedzieć jasno: AMD wróciło do gry, i to w naprawdę dobrym stylu. Staje się siłą, której rywale nie mogą już bagatelizować. A to świetna wiadomość dla konsumenta.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)