AMD wypuści Chagalla. Procesory Threadripper wreszcie doczekają się aktualizacji

AMD wypuści Chagalla. Procesory Threadripper wreszcie doczekają się aktualizacji

Threadripper PRO
Threadripper PRO
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | AMD
Przemysław Juraszek
19.08.2021 10:56

Użytkownicy pragnący bardzo wielu wydajnych rdzeni, wreszcie się doczekają.

W ujawnionych danych wykradzionych z Gigabyte doszukano się następcy już ponad 2-letnich procesorów AMD z serii Threadripper. Wygląda, że nowość ukryta za kryptonimem Chagall będzie oznaczać Threadrippera wykorzystującego architekturę ZEN3.

AMD Ryzen Threadripper z serii 5000 (Chagall)

Z przecieku wynika, że nowość tak samo jak seria 3000 będzie się charakteryzować maksymalnie 64 rdzeniami z obsługą 128 wątków, ale bazą będą rdzenie ZEN3 wykonane w 7 nm litografii. Są to te same jednostki co w bardzo chętnie kupowanych procesorach Ryzen serii 5000 (Vermeer), czyli mamy nie tylko świetną wydajność wielowątkową, ale też i mocne pojedyncze rdzenie. Jeśli dla kogoś 16 mocnych rdzeni z Ryzena 7 5950X to zbyt mało, będzie nowością zachwycony.

Szkoda tylko, że Threadrippery nie będą oparte na architekturze ZEN4 jak jednostki serwerowe EPYC, ale AMD nie chce kanibalizować swoich produktów stricte serwerowych.

Według wycieku Gigabyte wygląda, że AMD przygotowuje dwie linie nowych Threadripperów. Pierwsza dedykowana segmentowi HEDT będzie zawierać jednostki mające po 24, 32 i 64 rdzenie korzystające z platformy TRX40, a druga dedykowana dla stacji roboczych (płyty główne WRX80) będzie obejmować modele z 12, 16, 24, 32 oraz 64 rdzeniami. Obydwa procesory będą wspierać instrukcje AVX-512, ale seria konsumencka Threadripper będzie mieć obsługę 4 kanałów pamięci RAM DDR4 podczas gdy modele z serii Threadripper PRO będą obsługiwać 8 kanałów pamięci RAM DDR4.

TDP układów ma pozostać na tym samym poziomie, co modele z serii 3000 więc będzie to maksymalnie 280 W. Według informacji premiera miałaby się odbyć w listopadzie. Możliwe jest tak jako to było w przypadku wcześniejszych Threadripperów, że pierwsze AMD wyda słabsze modele, a flagowce zostaną parę miesięcy przetrzymane. Należy się też spodziewać wzrostu cen, podobnie jak miało to miejsce przy konsumenckiej serii Ryzen 5000.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)